Polskie Radio
Section05

Żołnierze Wyklęci

Antykomunistyczne podziemie. Jaki wybór miały osoby, które walczyły o wolną Polskę?

Historia antykomunistycznego podziemia to jeden z najbardziej zmitologizowanych wątków powojennych dziejów Polski. - Naszą rolą nie jest budowanie pomników, ani oskarżanie lub występowanie w roli obrońców przeszłości czy postaci z przeszłości. Naszą rolą jest opowiedzieć możliwie rzetelnie historię - przyznaje w Programie 1 Polskiego Radia prof. Rafał Wnuk. Przed jakim wyborem stawały osoby, które działały w podziemiu?
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Michał Wójcik antykomunistyczne podziemie Rafał Wnuk Muzeum II Wojny Światowej

Bitwa w Lesie Stockim. Największa bitwa partyzantki antykomunistycznej

24 maja 1945 roku we wsi Las Stocki koło Kazimierza Dolnego siły NKWD, Urzędu Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej zaatakowały oddział majora Mariana Bernaciaka "Orlika". Stoczone wówczas walki zakończyły się zwycięstwem żołnierzy podziemia niepodległościowego, a batalia przeszła do historii jako jedna z największych bitew partyzantki antykomunistycznej. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II wojna światowa historia PRL komunizm

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Bp Janocha odprawił mszę

W Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych biskup Michał Janocha odprawił mszę świętą w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych. Tego dnia w 1951 roku w więzieniu mokotowskim w Warszawie strzałem w tył głowy zostali zamordowani przez komunistów członkowie IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu. Przed ścianą śmierci apelem pamięci, modlitwą, wspomnieniami ofiar więzienia mokotowskiego uczczono bohaterów.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA POLSKA Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych