Polskie Radio
Section05

Adam Mickiewicz

Maria Szymanowska. Polska pianistka i kompozytorka, która podbiła Europę

- Gdyby żyła w dzisiejszych czasach, być może nie zwrócilibyśmy na nią większej uwagi. Byłaby jedną z wielu kobiet żyjących zawodowo z muzyki. Ona jednak przyszła na świat ponad 200 lat temu w czasach, gdy czymś niewiarygodnym było, żeby kobieta mogła dokonywać własnych wyborów, niewspierana przez bogatego męża lub protektora - mówiła śpiewaczka Elżbieta Zapolska-Chapelle na antenie Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski MUZYKA kompozytor fortepian Johann Wolfgang von Goethe POLSKA Maria Szymanowska

"Wieczór z historią": muzycznie o powstaniu listopadowym oraz polskich wieszczach

Tym razem audycję "Wieczór z historią" poświęciliśmy m.in. powstaniu listopadowemu. Ostatniemu powstaniu, w którym z carskim zaborcą - obok powstańczych oddziałów mieszczańsko-szlacheckiego pospolitego ruszenia - walczyło regularne wojsko polskie utworzonego (mocą Traktatu Wiedeńskiego w 1815 roku), zwasalizowanego przez Rosję i wielce okrojonego Królestwa Polskiego.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Lech Makowiecki powstanie listopadowe Stanisław Wyspiański

Cyprian Godebski - to on stał za pomnikiem Adama Mickiewicza w Warszawie

Zasłynął głównie dzięki wspaniałemu pomnikowi Adama Mickiewicza w Warszawie, choć równie znany jest jego pomnik Mikołaja Kopernika w Krakowie, stojący obecnie na Plantach. O ile możemy osobiście podziwiać sztukę Godebskiego, o tyle jedno z jego największych dzieł oddalone jest od Polski i Europy, a jest nim monumentalny i rozbudowany Pomnik Wyzwolenia stojący w stolicy Peru - Limie.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA pomniki Warszawa

Koncert "Kochanowski/Zalewska". Renesansowa poezja w połączeniu z muzyką dawną i gitarowym brzmieniem

Wokalistka i multiinstrumentalistka Marta Zalewska komponując muzykę do wierszy Jana Kochanowskiego udowadnia, że pozostają one ponadczasowe i świetnie sprawdzają się jako teksty współczesnych piosenek. - Oprócz gitar elektrycznych, oprócz smyczków sięgam do muzyki renesansu, ponieważ zajmując się od dziecka muzyką dawną, postanowiłam o ten renesans w muzyce zahaczyć - mówi w Programie 1 Marta Zalewska. 
Zobacz więcej na temat:  Marcin Kusy muzyka rozrywkowa Marta Zalewska muzyka dawna muzyka elektroniczna poezja poezja śpiewana Jan Kochanowski

Upiór, czyli człowiek o dwóch duszach. Wystawa "Dziady – Upiór" w Warszawie

- Mickiewicz, nazywany wieszczem, kojarzył się od razu z upiorem, ponieważ słowo "wieszcz", "wieszczy" jest synonimem upiora. A miesiąc po pogrzebie Mickiewicza na Wawelu - to jest sierpień, mamy żniwa - spada koszmarny deszcz, grad zabija ptaki na Plantach, wszystkie zbiory są pobite i chłopi zaczynają kombinować, dlaczego to się stało - mówił w Dwójce dr Łukasz Kozak, kurator wystawy "Dziady – Upiór", którą można oglądać w Bibliotece Narodowej w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Siwek Słowianie folklor kultura ludowa upiór Biblioteka Narodowa wystawa literatura romantyzm Wiedźmin wampir Dziady Maria Janion Dwójka

Ryn – zamek, w którym komturem był Konrad Wallenrod

Zamek w Rynie położony jest malowniczo pomiędzy dwoma jeziorami. Jedno z nich, Ryńskie, należy do szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, co sprawie, że w sezonie miejscowość cieszy się popularnością wśród żeglarzy. Oczywiście turyści nieżeglujący również chętnie odwiedzają Ryn, nad którym góruje masywna sylwetka zamku.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA zabytki zamek Krzyżacy Mazury Władysław Jagiełło Marek Gaworski Marta Piasecka