Polskie Radio
Section05

Adwent

Nuty Adwentu. Premiera albumu „Cztery domy słońca. Zima i Wiosna”

Dziś premiera albumu „Cztery domy słońca. Zima i Wiosna” nagranego przez Kaję i Janusza Prusinowskich oraz ich muzykujących przyjaciół. To muzyczna podróż po pradawnych pięknych obyczajach związanych z rokiem obrzędowym. A właściwie jego połową - zimą i wiosną - porami, gdy największą moc miały wyśpiewywane życzenia...
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Justyna Piernik kolędy Janusz Prusinowski

Rozpoczyna się adwent. "To czas nadziei, z którą oczekujemy na Zbawiciela"

W Kościele katolickim w niedzielę rozpoczyna się okres przygotowań do uroczystości Bożego Narodzenia. Jako pomoc w odnowie duchowej w parafiach organizowane są m.in. rekolekcje. - Zachęcam wiernych do bardziej świadomego i aktywnego uczestniczenia w życiu wspólnoty Kościoła - powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w związku z rozpoczynającym się w Kościele katolickim wraz z Adwentem nowym rokiem liturgicznym.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół katolicki Kościół religia wiara Stanisław Gądecki

Jak dobrze przeżyć Adwent? Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

Akcje pomocowe są dla nas obowiązkiem związanym z jałmużną adwentową, jeśli jesteśmy wierzący. Nawet jeśli nie wierzymy, to właśnie w okresie przedświątecznym pomagamy najchętniej. Jedną z akcji, które towarzyszą świątecznym przygotowaniom jest Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, zapoczątkowane w 1994 r. na zebraniu dyrektorów Caritas diecezjalnych w Rusinowicach i jest to jedna z najstarszych akcji Caritas. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców dzieci DAB+

Tradycja jarmarków bożonarodzeniowych. Ks. prof. Przybyłowski: to piękne, że możemy ubogacać swoje życie społeczne

Cudowne dekoracje, sznury świateł i tradycyjne polskie potrawy stwarzają prawdziwą atmosferę radości na jarmarkach bożonarodzeniowych. Mimo iż ich tradycja przeniknęła z Zachodu, to w naszym kraju z roku na rok jest ich coraz więcej. O przygotowaniach i akcentach świątecznych związanych z Bożym Narodzeniem opowiedzieli w Polskim Radiu 24 Karolina Niementowska (dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej Grupy MTP) oraz ks. prof. dr hab. Jan Przybyłowski (UKSW).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Boże Narodzenie tradycja

Byle do Świąt

Odliczamy godziny do Świąt Bożego Narodzenia. W kulturze ludowej to czas radości z narodzin Zbawiciela, jeśli sięgnąć dalej – z nastania „nowego słońca”. To także okres, gdy lud wyjątkowo bacznie przestrzegał wielu zakazów i nakazów, by nadchodzący rok obfitował w dostatek i szczęście. O kilku obyczajach świątecznych ze Spisza, Kurpiów i Ziemi Radomskiej opowiedzą w dzisiejszych Źródłach przedstawiciele kultury tradycyjnej tych regionów.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Magdalena Tejchma Boże Narodzenie tradycja Kurpie Radomskie

Adwent na Podhalu

Ile dziś zostało z dawnych zwyczajów, praktykowanych przez mieszkańców Podhala? O wróżbach, które miały znaczenie w dniu św. Łucji, poście i wyrzeczeniu, a także o przygotowaniu do świąt Bożego Narodzenia opowiadała artystka i mieszkanka Bukowiny Tatrzańskiej – Stanisława Galica-Górkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Kuba Borysiak Grzegorz Ciechowski Adam Strug Janusz Prusinowski Persja Turcja instrumenty Podhale

Kto dekoruje choinkę na Święta?

Już za kilka dni… Święta Bożego Narodzenia (w Kościele katolickim. Nasi sąsiedzi ze wschodu, na przykład z Ukrainy, Święta obchodzą kilka tygodni później)! Już w piątek świąteczny czas rozpocznie Wigilia, kolacja inna, niż wszystkie! Choć dziś po produkty na wigilijny stół możemy iść do sklepu, dawniej, na wsiach wszystkie potrawy przygotowywały gospodynie. Piekły ciasta, gotowały zupy z zakwasu… Zwyczaj nakazywał spróbowanie wszystkich potraw, nawet tych, za którymi się nie przepada.
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor kultura ludowa Piotr Dorosz zima

Co na wsi robiono zimą?

Tym razem zastanawialiśmy się, co w wiejskim gospodarstwie robiono późną jesienią i zimą, kiedy wszystkie prace w polu były już dawno zakończone, a zmrożona ziemia zaczynała być twarda jak kamień. Karolina Ociepka nauczyła nas wesołej kolędy o ptaszkach, a Witold Vargas opowiedział bajkę o... brzydkiej królewnie. A wszystko przez zabawę w „bajki-zamieniajki”. Na czym polega ta zabawa? Przekonajcie się sami!
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor kultura ludowa Piotr Dorosz zima

Trwa Adwent!

Za nami pierwszy tydzień Adwentu w obrządku kościoła katolickiego. Przypomnijmy sobie zatem, jak okres ten wyglądał na Kurpiach! Z archiwalnej opowieści śp. Zofii Warych dowiemy się m.in. czym są  „wychopnie”, co sprawiało, że chaty w Święta były iście baśniowe i jakie opowieści towarzyszyły pracom domowym w adwentowym czasie. Zajrzeliśmy także na Lubelszczyznę, by poznać nową odsłonę tradycji dunajowania! 
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Piotr Kędziorek Kurpie Lubelszczyzna kolędy