Polskie Radio
Section05

Agata Puścikowska

Boże Narodzenie. Pamiętamy o prawdziwym znaczeniu Świąt?

- Boże Narodzenie to czas wyjątkowy, bo narodził się młody Bóg. Czy dla wszystkich się narodził? Czy obchodzenie Świąt w polskich i europejskich domach jest swoistą soczewką w której widać zmiany społeczne, cywilizacyjne, kulturowe chrześcijaństwa w Europie? - zastanawiał się prowadząca świąteczną "Debatę Jedynki" Agata Puścikowska.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo wiara religia Tomasz Terlikowski Europa

Boże Narodzenie 2016 w Jedynce

Program 1 Polskiego Radia zaprasza do wspólnego przeżycia  Świąt Bożego Narodzenia pod hasłem "NAJWAŻNIEJSZE URODZINY ŚWIATA". Od 24 do 26 grudnia po godzinie 20.00 superprodukcja audio w oparciu o Ewangelie św. Jana, św. Łukasza i św. Mateusza, a także księgę Psalmów. Wystąpią w niej m.in. Krystyna Janda, Piotr Fronczewski, Małgorzata Kożuchowska. Psalm zaśpiewa Stanisław Sojka. Reżyseria – Krzysztof Czeczot. W tych dniach usłyszymy też na antenie nową oprawę świąteczną skomponowaną przez Agatę Steczkowską.
Zobacz więcej na temat:  kolędy Boże Narodzenie Krystyna Janda Piotr Fronczewski małgorzata kożuchowska Stanisław Sojka Krzysztof Czeczot Monika Tarka-Kilen Robert Kilen Betlejem Janusz Kukuła Krzysztof Ołdakowski Małgorzata Kownacka Jacek Raginis-Królikiewicz Adam Strug Wojciech Urban Robert Gawliński Rafał Porzeziński Cezary Żak Marcin Kusy Magdalena Skajewska Zbigniew Krajewski Joanna Sławińska Zbigniew Cybulski

Czy słowa straciły sens?

- Nie umiemy już czytać. Mam na myśli to, że czytamy oczami. Skanujemy, wyłapujemy z ekranu na którym wciąż się zmienia. Natomiast, żeby zrozumieć, trzeba przeczytać na głos, trzeba sobie wyobrazić, że to człowiek sam mówi. Dopiero jak człowiek to przepuści przez siebie, zaczyna rozumieć, o co tam chodzi - podkreśla prof. Marian Płachecki.
Zobacz więcej na temat:  Marta Januszewska Małgorzata Ostrowska-Królikowska język polski poprawność językowa poprawna polszczyzna STYL ŻYCIA

Żołnierze Wyklęci. Każda historia jest inna

- Każdy z nas spośród tych bohaterów wybiera tego, który być może nie był najwaleczniejszy, ale czujemy, iż jest nam bliski. Bliskość może wynikać z podobieństwa cech charakteru, a może z tego, że nasz bohater pochodził z tej samej okolicy. Tych powodów jest wiele - tak o Żołnierzach Wyklętych mówił gość Agaty Puścikowskiej, Krzysztof Szwagrzyk.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II wojna światowa IPN komunizm Żołnierze Wyklęci