Polskie Radio
Section05

aktorzy

Marta Ścisłowicz: aktorstwo mnie napędza, to zamknięte koło

- Aktorstwo mnie napędza. To trochę takie zamknięte koło: praca mnie napędza, ale czasem do pracy też trzeba się jakoś napędzić. Bardzo to jednak lubię i cieszę się, że coś, co jest moją pasją, stało się moim sposobem na życie - opowiada Marta Ścisłowicz. Aktorka, którą gościliśmy w audycji, często gra bohaterki otoczone mgłą tajemnicy i obdarzone bujną, chwilami wręcz histeryczną osobowością.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Magda Kuydowicz Malwina Kiepiel aktorstwo KULTURA

Małgorzata Zajączkowska - pożar choinki, oblany egzamin, sukcesy w świecie teatru i filmu

- Poszłam, zdawałam i nie dostałam się. Kiedy wyszłam z egzaminów, z tej sali, poczułam, że to jest moje miejsce, że ja bardzo chcę tutaj być. Cały rok przygotowywałam się, chodziłam do kółka teatralnego pani Skarżanki, ona pomogła mi wybrać repertuar i dostałam się za drugim razem - tak Małgorzata Zajączkowska opowiadała w Dwójce o swojej drodze do bycia aktorką.
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Zajączkowska Monika Zając Dwójka aktorstwo aktor

Roman Wilhelmi - całkowicie oddany aktorstwu. "Długo musiał się dobijać o swoje"

- Zacząłem od punktu widzenia fana. Wielu moich kolegów muzyków przerzucało się cytatami, nie tylko z seriali "Alternatywy 4" i "Kariera Nikodema Dyzmy". Zauważyłem, że Roman Wilhelmi cieszy się swego rodzaju estymą, ale nie wśród elit. Ma szerokie i wierne grono fanów, którzy znają anegdoty o nim, one wciąż żyją. Niektóre trudno zweryfikować, inne bardzo dobrze do niego pasują, te niesprawdzone nie znalazły się w książce - mówił w Dwójce Marcin Rychcik, autor biografii Romana Wilhelmiego.
Zobacz więcej na temat:  Roman Wilhelmi Jakub Kukla Andrzej Zieliński Dwójka aktor aktorstwo KULTURA

Jadwiga Jankowska-Cieślak: mój kontakt ze sztuką rozpoczął się od radia

- Radio to dla mnie niebywałe medium, ponieważ mój kontakt z tzw. sztuką rozpoczął się właśnie dzięki niemu. Jako mała dziewczynka odsłuchiwałam bardzo dużo audycji, oczywiście dla dzieci. Za każdym razem bardzo mocno na nie czekałam i tak głęboko je przeżywałam, że częstokroć zapadałam w jakieś stany wręcz chorobowe - mówiła w Dwójce Jadwiga Jankowska-Cieślak, tegoroczna laureatka Nagrody Teatru Polskiego Radia "Wielki Splendor".
Zobacz więcej na temat:  Jadwiga Jankowska-Cieślak kino Teatr Dramatyczny Małgorzata Szymankiewicz KULTURA Wielki Splendor Dwójka Teatr Polskiego Radia

Jadwiga Jankowska-Cieślak - wspomnienia laureatki Wielkiego Splendora [POSŁUCHAJ]

- Gdy leciałam na zdjęcia próbne do Budapesztu, to równolegle dostałam do ręki scenariusz filmu pt. "Przesłuchanie". Równocześnie czytałam scenariusz do "Innego spojrzenia" i miałam dylemat, na co się zdecydować. Czy ostry politycznie film o dziennikarce, czy "Przesłuchanie", które wszyscy wiemy na czym polegało - opowiadała w Dwójce Jadwiga Jankowska-Cieślak, znakomita aktorka teatralna i filmowa.
Zobacz więcej na temat:  Jadwiga Jankowska-Cieślak Wielki Splendor kino Dwójka Monika Pilch aktor aktorstwo

Wspominamy aktorkę Zofię Merle. "Była mistrzynią wyrazistego epizodu"

W środę (13.12) w wieku 85 lat zmarła Zofia Merle. - Zarówno w teatrze, jak i w filmie czy telewizji, gdzie często występowała w duecie ze swoim przyjacielem Stanisławem Tymem, była mistrzynią drugiego planu, mistrzynią wyrazistego epizodu - mówił w Dwójce Rafał Dajbor, aktor i dziennikarz, autor książek "Jak u Barei, czyli kto to powiedział" i "Mój mąż jest z zawodu dyrektorem, czyli jak u Barei 2".
Zobacz więcej na temat:  odeszli 2023 aktor Zofia Merle śmierć KULTURA Paweł Siwek Dwójka

Koniec strajku aktorów w USA. Jest porozumienie ze studiami filmowymi

Hollywoodzcy aktorzy zrzeszeni w Związku Aktorów Ekranowych ratyfikowali porozumienie z głównymi studiami filmowymi i telewizyjnymi osiągnięte w listopadzie i kończące niemal 4-miesięczny strajk. Zarząd związku - zrzeszającego ponad 160 tysięcy aktorów na całym świecie - poinformował, że w głosowaniu nad porozumieniem wzięło udział jedynie 38 procent członków, z czego 78 procent opowiedziało się za ratyfikacją.
Zobacz więcej na temat:  Europa ŚWIAT USA

Nagradzane słuchowiska, wybitni twórcy i ponad 160 premier rocznie. Teatr Polskiego Radia ma 98 lat

Teatr Polskiego Radia rozpoczął działalność 29 listopada 1925 roku, nadając pierwsze słuchowisko - "Warszawiankę" Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Mikołaja Kaszyna, ówczesnego kierownika programowego radia. Audycja uświetniła obchody 95. rocznicy wybuchu powstania listopadowego. Odegrano ją na żywo i nie została utrwalona. Relacje o spektaklu pochodzą ze wspomnień świadków i recenzji krytyków. 
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia Polskie Radio Janusz Kukuła reżyser Jan Maklakiewicz Roman Palester Tadeusz Sygietyński Aleksander Bardini Zbigniew Kopalko Melchior Wańkowicz Maria Kuncewiczowa Jerzy Szaniawski Witold Hulewicz Andrzej Piszczatowski Waldemar Modestowicz Jan Warenycia

"Śmierć komiwojażera". Juliusz Chrząstowski: to właściwy czas na odczytanie tego tekstu u nas

- Tu nie ma dyskusji, że jest to wielkie dzieło, natomiast jest coś takiego w odczytaniu tego tekstu czy też historii, którą opowiada, że ona rezonuje mniej albo bardziej jeśli chodzi o komentarz do rzeczywistości. Z reżyserem Remigiuszem Brzykiem mamy takie poczucie, że właśnie teraz nastały w Polsce właściwe czasy na odczytanie tego tekstu - mówił w Dwójce Juliusz Chrząstowski, odtwórca głównej roli w nowej inscenizacji słynnej sztuki "Śmierć komiwojażera".
Zobacz więcej na temat:  TEATR spektakl Łódź Jakub Kukla premiera Dwójka Arthur Miller Juliusz Chrząstowski KULTURA

Premiera spektaklu "Znowu «Łut szczęścia»". Weronika Humaj: próbujemy wpuścić w tę sztukę powiew świeżości

Widzom dobrze jest znana z serialu telewizyjnego "Stulecie Winnych", a już dzisiaj (27.11) będzie można ją zobaczyć w premierowym spektaklu Teatru Telewizji Polskiej - "Znowu «Łut szczęścia»". W lutym z kolei na ekrany kin wejdzie film "Sami Swoi. Początek" z jej udziałem. Gościem "Spotkania z..." była aktorka Weronika Humaj.
Zobacz więcej na temat:  Weronika Humaj Martyna Podolska aktorstwo Teatr Telewizji spektakl

Krzysztof Zanussi: kino poważne ma swoją publiczność

Krzysztof Zanussi podczas 31. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego EnergaCAMERIMAGE w Toruniu odebrał Nagrodę za Całokształt Twórczości. Aktualnie reżyser dużo podróżuje po Polsce w związku z najnowszym filmem pt. "Liczba doskonała". W Programie 1 Polskiego Radia opowiedział o swoich dotychczasowych filmach oraz o wyzwaniach stojących przed światem. 
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Zanussi Martyna Podolska KULTURA film polski EnergaCAMERIMAGE