Polskie Radio
Section05

aktorzy

Nagradzane słuchowiska, wybitni twórcy i ponad 160 premier rocznie. Teatr Polskiego Radia ma 98 lat

Teatr Polskiego Radia rozpoczął działalność 29 listopada 1925 roku, nadając pierwsze słuchowisko - "Warszawiankę" Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Mikołaja Kaszyna, ówczesnego kierownika programowego radia. Audycja uświetniła obchody 95. rocznicy wybuchu powstania listopadowego. Odegrano ją na żywo i nie została utrwalona. Relacje o spektaklu pochodzą ze wspomnień świadków i recenzji krytyków. 
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia Polskie Radio Janusz Kukuła reżyser Jan Maklakiewicz Roman Palester Tadeusz Sygietyński Aleksander Bardini Zbigniew Kopalko Melchior Wańkowicz Maria Kuncewiczowa Jerzy Szaniawski Witold Hulewicz Andrzej Piszczatowski Waldemar Modestowicz Jan Warenycia

"Śmierć komiwojażera". Juliusz Chrząstowski: to właściwy czas na odczytanie tego tekstu u nas

- Tu nie ma dyskusji, że jest to wielkie dzieło, natomiast jest coś takiego w odczytaniu tego tekstu czy też historii, którą opowiada, że ona rezonuje mniej albo bardziej jeśli chodzi o komentarz do rzeczywistości. Z reżyserem Remigiuszem Brzykiem mamy takie poczucie, że właśnie teraz nastały w Polsce właściwe czasy na odczytanie tego tekstu - mówił w Dwójce Juliusz Chrząstowski, odtwórca głównej roli w nowej inscenizacji słynnej sztuki "Śmierć komiwojażera".
Zobacz więcej na temat:  TEATR spektakl Łódź Jakub Kukla premiera Dwójka Arthur Miller Juliusz Chrząstowski KULTURA

Premiera spektaklu "Znowu «Łut szczęścia»". Weronika Humaj: próbujemy wpuścić w tę sztukę powiew świeżości

Widzom dobrze jest znana z serialu telewizyjnego "Stulecie Winnych", a już dzisiaj (27.11) będzie można ją zobaczyć w premierowym spektaklu Teatru Telewizji Polskiej - "Znowu «Łut szczęścia»". W lutym z kolei na ekrany kin wejdzie film "Sami Swoi. Początek" z jej udziałem. Gościem "Spotkania z..." była aktorka Weronika Humaj.
Zobacz więcej na temat:  Weronika Humaj Martyna Podolska aktorstwo Teatr Telewizji spektakl

Krzysztof Zanussi: kino poważne ma swoją publiczność

Krzysztof Zanussi podczas 31. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego EnergaCAMERIMAGE w Toruniu odebrał Nagrodę za Całokształt Twórczości. Aktualnie reżyser dużo podróżuje po Polsce w związku z najnowszym filmem pt. "Liczba doskonała". W Programie 1 Polskiego Radia opowiedział o swoich dotychczasowych filmach oraz o wyzwaniach stojących przed światem. 
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Zanussi Martyna Podolska KULTURA film polski EnergaCAMERIMAGE

Jan Himilsbach - gra w papier, nożyce i kamień

35 lat temu, 11 listopada 1988 roku zmarł w Warszawie Jan Himilsbach, aktor, pisarz i scenarzysta. Należał do najbarwniejszych postaci czasów PRL. Pod powierzchownością zniszczonego życiem kamieniarza - alkoholika skrywał głęboką wrażliwość artystyczną.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA PRL FILM film polski kino literatura aktor Warszawa Powązki Jan Himilsbach Marek Hłasko Marek Piwowski Andrzej Kondratiuk Zdzisław Maklakiewicz

Maksymilian Rogacki: moja opinia o działaniach Moniki Strzępki jest bardzo krytyczna

- Odbyłem kilka spotkań z zespołem Teatru Dramatycznego. Z relacji ustnych, nie pisemnych, wiem, co się w tym teatrze dzieje. Każda rewolucja jest krwawa i rewolucja, z jaką mamy do czynienia w Teatrze Dramatycznym w Warszawie, również okazała się krwawa, ale to chyba nie było trudne do przewidzenia - stwierdził w Dwójce Maksymilian Rogacki, przewodniczący Zarządu Głównego Związku Zawodowego Aktorów Polskich.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Teatr Dramatyczny Monika Strzępka aktor aktorstwo zwolnienia praca Paweł Siwek Warszawa

"Sieroty po PiS-ie będą żyły wśród nas". Język pogardy "elit" pozostanie na dłużej

Język pogardy i dehumanizacji nie jest w świecie polityki niczym nowym, choć nigdy nie powinno być w demokratycznym państwie przyzwolenia na takie postawy. Tym razem jednak tego typu sformułowania padły z ust doktor psychologii i terapeutki uzależnień Ewy Woydyłło-Osiatyńskiej na antenie TVN. Kobieta mówiła o "sierotach po PiS-ie", którym trzeba "pozwolić dać głos" oraz "udostępniać wiedzę".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA debata język polski dziennikarze polityka

Agnieszka Przepiórska: bioteatr nie ma nic wspólnego z ekomarchewką

- Bioteatr to teatr, który zajmuje się biografiami. W przypadku mojego bioteatru – życiorysami kobiet. Z jednej strony są to kobiety gdzieś zapomniane albo pomijane w historii, ale są też takie, które były zawsze doceniane i widzialne, tak jak np. Wisława Szymborska - mówiła w Dwójce aktorka Agnieszka Przepiórska.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Przepiórska TEATR Dominik Gac Dwójka Simona Kossak Barbara Sadowska Wisława Szymborska Anna Walentynowicz biografia Zuzanna Ginczanka

Nagrody miesięcznika "Teatr". "Najważniejsza jest umiejętność budowania postaci"

- Agnieszka Przepiórska i Roman Gancarczyk to były kandydatury, które nie podlegały dyskusji. Agnieszka Przepiórska w monodramie gra Barbarę Sadowską, od początku to jej kunszt aktorski decyduje o efekcie końcowym. W spektaklu "Pewnego długiego dnia" kilkoro aktorów, w tym Roman Gancarczyk, gra w pustej przestrzeni na tle białego ekranu. Okazuje się, jak wiele zależy od aktorskich umiejętności - mówił w Dwójce Jacek Kopciński, redaktor naczelny miesięcznika "Teatr".
Zobacz więcej na temat:  TEATR Dwójka Paweł Siwek aktor aktorstwo Agnieszka Przepiórska Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Roman Gancarczyk Jacek Kopciński