Polskie Radio
Section05

Ameryka Południowa

Polskie Radio 24 Nie żyje Alberto Fujimori. "Był prezydentem autorytarnym"

Według jednych, ocalił kraj przez terroryzmem i załamaniem gospodarczym. Dla innych był autorytarnym przywódcą, który brutalnie rzucił wyzwanie demokratycznym instytucjom kraju, aby zachować władzę, łamał prawa człowieka i zasady demokracji. 11 września zmarł były prezydent Peru Alberto Fujimori. W audycji "Świat w Powiększeniu" Magdalena Skajewska rozmawiała o tym kontrowersyjnym polityku z dr. Michałem Stelmachem z Uniwersytetu Łódzkiego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Peru Alberto Fujimori Polskie Radio 24

Reżim Augusto Pinocheta, czyli rozwój Chile w cieniu terroru

51 lat temu, 11 września 1973 roku, junta wojskowa z generałem Augusto Pinochetem na czele przeprowadziła zamach stanu, obaliła demokratycznie wybranego prezydenta Salvadora Allende i przejęła władzę w Chile. Dyktatorskie rządy generała oceniane są niejednoznacznie. Z jednej strony przyniosły gospodarczy rozwój kraju, z drugiej charakteryzowały się terrorem, który dotknął tysięcy obywateli.
Zobacz więcej na temat:  Augusto Pinochet Chile dyktatura reżim

Po wyborach w Wenezueli. "Walka opozycji się nie zakończyła"

- Wybory nie wystarczą, żeby w Wenezueli przywrócić demokrację. Ta ścieżka, o której opozycja myślała, że jest łatwiejsza do przeprowadzenia, może być ślepą uliczką. Teraz mamy nowy rozdział, walka opozycji o wygraną się nie zakończyła, trzeba też będzie używać innych narzędzi, sposobów na to, żeby pozostać w grze - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Joanna Gocłowska-Bolek (Uniwersytet Warszawski).
Zobacz więcej na temat:  Wenezuela Nicolas Maduro

Józef Warszewicz. Powstaniec listopadowy, podróżnik, zasłużony botanik

- W pożyciu dosyć szorstki, lecz szczery i uprzejmy, zamiłowany do namiętności w swoim zawodzie, poza granicami jego nic go pociągnąć nie zdoła - tak o Józefie Warszewiczu pisano w "Tygodniku Ilustrowanym" w 1861 roku. 8 września 2024 roku wspominamy 212. rocznicę urodzin tego intrygującego podróżnika i znakomitego botanika. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski ogród botaniczny Ameryka Środkowa podróże

Ustalają przyczyny katastrofy samolotu. Są pierwsze hipotezy

Centrum Badania i Zapobiegania Wypadkom Lotniczym (Cenipa) rozpoczęło już analizę czarnych skrzynek z rozbitego samolotu. Służby ustalają przyczyny katastrofy. Wśród hipotez pojawia się awaria śmigieł maszyny ATR 72 oraz oblodzenie skrzydeł. Na pokładzie samolotu, który rozbił się w piątek niedaleko Sao Paulo, znajdowało się 58 pasażerów i czworo członków załogi. Nikt nie przeżył.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Brazylia katastrofa lotnicza wypadek śmierć

Wenezuelczycy opuszczają kraj. "Szukają lepszego życia"

Co najmniej 23 osoby zginęły podczas antyrządowych protestów w Wenezueli. Wybuchły one po ogłoszeniu zwycięstwa Nicolasa Maduro w wyborach prezydenckich. Jego zwycięstwo kwestionuje wenezuelska opozycja i Organizacja Państw Amerykańskich. W audycji "Świat w Powiększeniu" Magdalena Skajewska rozmawiała z Marcinem Majewskim, rzecznikiem Caritas Polska. Przebywa on przy granicy Wenezueli z Kolumbią. Wenezuelę codziennie opuszczają dziesiątki tysięcy ludzi w poszukiwaniu lepszego życia.
Zobacz więcej na temat:  Wenezuela ŚWIAT