Polskie Radio
Section05

Artur Wolski

Otyłość może powodować ponad 200 różnych powikłań

Niemal 60 proc. dorosłych Polaków waży za dużo, co bardzo źle wpływa na ich zdrowie. - Onkolodzy alarmują, że wraz ze wzrostem masy ciała, wzrasta ryzyko wielu chorób nowotworowych - mówi prof. dr hab. n. med. Paweł Bogdański z Katedry i Zakładu Leczenia Otyłości, Zaburzeń Metabolicznych oraz Dietetyki Klinicznej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, prezes Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości. Na co jeszcze wpływają nadwaga i otyłość?
Zobacz więcej na temat:  zdrowie otyłość żywność

Kapsuła badań zmysłów. Urządzenie, które pomoże chorym?

Nazwa "kapsuła badań zmysłów" może się kojarzyć z tytułem filmu science fiction, a nie z badaniami naukowymi. Nie zmienia to faktu, że skonstruowali ją naukowcy, którzy postanowili opracować superdoskonały próbnik przeznaczony do badań przesiewowych słuchu. W jaki sposób pomoże ona pacjentom z dysfunkcją słuchu, wzroku, mowy, równowagi, powonienia bądź smaku?
Zobacz więcej na temat:  NAUKA medycyna zdrowie Henryk Skarżyński

Akademia Caritas Dzieciom - wsparcie dla najmłodszych w nowym roku szkolnym

Czy małe dziecko może zostać naukowcem? Czy sprawdzi się w roli dziecięcego nauczyciela, który pomaga innym dzieciom w przyswojeniu np. wiedzy z matematyki czy języka polskiego? Tego typu umiejętności wraz z pierwszym dzwonkiem zacznie kształcić u najmłodszych program skierowany do dzieci i młodzieży będących podopiecznymi świetlic prowadzonych przez Caritas diecezjalne. 
Zobacz więcej na temat:  Caritas Caritas Polska kardiologia społeczeństwo pomoc społeczna

"Leczenie przedobjawowe jest najbardziej skuteczne". Ekspert o rewolucji w SMA

Trwają badania nad nową terapią, która ma umożliwić wcześniejsze rozpoznanie pacjentów chorych na rdzeniowy zanik mięśni (SMA). - Ten krótki czas wcześniejszego włączenia leczenia, może zdecydować o tym, że pacjent będzie rozwijał się podobnie do swoich zdrowych rówieśników - mówi prof. dr hab. n. med. Katarzyna Kotulska-Jóźwiak z Instytutu "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka".
Zobacz więcej na temat:  medycyna choroba zdrowie

Srebro w medycynie i życiu codziennym. Może powodować objawy niepożądane?

Z uwagi na swoje odkażające właściwości srebro jest chętnie wykorzystywane w produkcji m.in. opatrunków medycznych. Z badań opublikowanych w czasopiśmie naukowym "International Journal of Molecular Sciences" wynika jednak, że urządzenia medyczne stosowane w szpitalach, mogą powodować akumulację srebra w wątrobie u pacjentów cierpiących na choroby tego układu. Czy nadmiar srebra może być szkodliwy dla naszego organizmu?
Zobacz więcej na temat:  medycyna medycyna estetyczna biologia chemia zdrowie

Genetyka w urologii przy wykrywaniu nowotworu gruczołu krokowego

Każdy człowiek nosi w genach ok. 10 mutacji, które mogą być przyczyną nawet siedmiu tysięcy różnych chorób o podłożu genetycznym, w tym również nowotworów. Jednym z nich jest nowotwór gruczołu krokowego, zwany też rakiem prostaty. - Coraz częściej w naszej powszechnej diagnostyce sięgamy po wysublimowane metody z zakresu oceny, czy doszło do mutacji w zakresie danego genu u mężczyzny - wyjaśnia prof. Roman Sosnowski.
Zobacz więcej na temat:  medycyna zdrowie rak prostaty genetyka NAUKA