Polskie Radio
Section05

artyści

Uroczystość Wszystkich Świętych. Bogata historia polskich nekropolii

1 listopada Kościół katolicki obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych, oddając cześć tym wszystkim, którzy osiągnęli życie wieczne, a wiernym na ziemi wskazując drogę, która prowadzi ich do świętości. Z tej okazji podczas audycji odwiedzaliśmy polskie nekropolie z bogatą historią, m.in. zakopiańskie cmentarze na Pęksowym Brzyzku, Cmentarz Rakowicki czy Stare Powązki w Warszawie. 
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka Wszystkich Świętych historia Polski wspomnienie

Rozpoczął się XVIII Konkurs Chopinowski. Piotr Gliński: to w tej chwili największe wydarzenie kulturalne na świecie

- Fryderyk Chopin i jego muzyka to największa polska marka - podkreślił w sobotę w Warszawie wicepremier, szef MKDNiS Piotr Gliński, tuż przed inauguracją w Warszawie XVIII Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina. - Ten konkurs to w tej chwili największe wydarzenie kulturalne na świecie - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa filharmonia narodowa Fryderyk Chopin Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński konkurs konkurs chopinowski KULTURA MUZYKA

Projekt Artists in Arms. "W Armii Andersa kwitło życie kulturalne"

- Na stronie naszego projektu prezentujemy mało znaną historię Armii Andersa. Opisujemy to, w jaki sposób w armii funkcjonowała kultura i sztuka. Artykuły są bogato ilustrowane, nierzadko unikatowymi materiałami, które pochodzą z archiwum Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie i nie są powszechnie znane ani nie zaistniały jeszcze w powszechnym obiegu - mówił w Dwójce Mikołaj Gliński, koordynator projektu Artists in Arms w Instytucie Adama Mickiewicza.
Zobacz więcej na temat:  Instytut Adama Mickiewicza Władysław Anders II Rzeczpospolita II wojna światowa armia Andersa Paweł Siwek Dwójka Hanka Ordonówna Józef Czapski Władysław Broniewski Melchior Wańkowicz Gustaw Herling-Grudziński Henryk Wars emigracja

Brudny fartuch malarki. Wystawa "Artystka. Anna Bilińska"

Była fenomenem epoki. Prekursorką kobiecych prób zdobycia artystycznego wykształcenia, w tamtym czasie zarezerwowanego wyłącznie dla mężczyzn. Anna Bilińska-Bohdanowicz żyła jedynie 38 lat. Swoją pasję do sztuki przypłaciła zdrowiem, a w konsekwencji – krótszym życiem. Teraz jest okazja, aby zapoznać się z jej dorobkiem oraz nietuzinkową biografią. 
Zobacz więcej na temat:  Monika Małkowska Trójka KULTURA malarstwo Klub Trójki