Polskie Radio
Section05
badania

Samochody elektryczne. Co na to Polacy?

Zainteresowanie samochodami zasilanymi prądem ostatnio gwałtownie wzrosło. Szczególnie po ogłoszeniu rządowego planu, zgodnie z którym już za kilka lat po polskich drogach ma jeździć spora liczba samochodów elektrycznych. Nie brakuje opinii sceptycznych, ale znaczna część Polaków przyznaje, że chciałaby wypróbować nowy wynalazek.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA samochody elektryczne samochody prąd badania kierowca pojazdy elektryczne

"Polscy naukowcy wolą wyjeżdżać za granicę"

Z PKB na badania i rozwój nauki przeznaczane jest 0,94 procent. Daje nam to dopiero 37 miejsce na świecie. Ministerstwo Nauki zapewnia, że do 2020 roku wydatki na naukę i rozwój wzrosną do 1,7 procenta PKB. Mówili o tym goście Debaty Poranka: prof. Marian Srebrny (Polska Akademia Nauk), Julian Srebrny („Solidarność" Uniwersytetu Warszawskiego) i Piotr Müller (doradca ministra nauki).
Zobacz więcej na temat:  szkolnictwo wyższe badania finanse publiczne Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego finanse

Od 1 stycznia wyższa ulga na badania i rozwój

Zaledwie co czwarta firma, która prowadzi działalność badawczo-rozwojową, skorzystała do tej pory z jakiejkolwiek formy wsparcia innowacyjności. Zaś blisko połowa firm nie jest świadoma, że od stycznia tego roku można korzystać z nowej ulgi podatkowej na badania i rozwój - wynika z raportu EY.
Zobacz więcej na temat:  badania rozwój fundusze unijne fundusze europejskie fundusze ue firmy innowacje innowacyjność ulga podatkowa Justyna Golonko

Skąd się bierze gęsia skórka?

Znana nam fizjologiczna reakcja, kiedy na skórze pojawiają się małe dreszczyki, a włosy staja dęba, jest spadkiem po naszych przodkach sprzed milionów lat. Żyjącym w trudnych warunkach pierwotnym ludziom kurczenie mięśni i prostowanie włosków pomagały w regulowaniu temperatury ciała. A jaką funkcję dzisiaj pełni gęsia skórka?
Zobacz więcej na temat:  anatomia człowieka badania dziedziczenie emocje fizyka natura strach STYL ŻYCIA umysł zwierzęta