Polskie Radio
Section05

bajki dla dzieci

"Najlepszy moment" i najlepsi młodzi twórcy w Polskim Radiu Dzieciom

"Najlepszy moment" to hasło, które przyświecało wszystkim młodym twórcom 33. Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego dla Dzieci i Młodzieży. Jednak aby nieco utrudnić zadanie młodym pisarzom dodano, że słowa te muszą się odnosić do obrazu, który stworzyli Dorota Goleniewska-Szelągowska i Eugeniusz Szelągowski pt."Chłopiec z gitarą".
Zobacz więcej na temat:  kultura dla dzieci radio dla dzieci literatura dziecięca Martyna Chuderska DAB+ Kulturoteka

Magia starych Dobranocek w "Kulturotece"

Gąska Balbinka, Miś Uszatek czy Koziołek Matołek to bohaterowie tych bajek, które przeszły już do historii. Bardzo szybko można jednak wrócić pamięcią do ich niesamowitych przygód - wybierając się do Muzeum Dobranocek w Rzeszowie. Po świecie bajek oprowadziła Martynę Chuderską i wszystkich Słuchaczy "Kulturoteki" pani Aleksandra Jabłkowska.
Zobacz więcej na temat:  kultura dla dzieci radio dla dzieci literatura dziecięca Martyna Chuderska DAB+ Kulturoteka

Niezwykłe bajki i baśnie z całego świata

Gościem audycji "Jedynka Dzieciom" była Agnieszka Wasztyl, dziennikarka i podróżniczka. W Radiu dla Ciebie prowadzi audycję o podróżach "Niezwykłe podróże". Jest także zbieraczką baśni i bajek. W jej kolekcji są baśnie, o których świat nie słyszał: meksykańskie, brazylijskie, kubańskie, bajki Indian, wietnamskie, chińskie, indyjskie, perskie, arabskie, krajów Kaukazu, z dalekiej Syberii.
Zobacz więcej na temat:  bajki baśnie literatura książki KSIĄŻKA

Muzeum Dobranocek w Rzeszowie na czas ferii zimowych

W sercu Rzeszowa, w pobliżu rynku, znajduje się Muzeum Dobranocek. To jedyna tego typu placówka w Polsce, która gromadzi unikatowe zbiory związane z historią polskiej i zagranicznej animacji dla dzieci, sięgając od najstarszych wieczornych emitowanych w pierwszym programie Telewizji Polskiej. To miejsce powstało dzięki pomysłowi Wojciecha Jamy, który przekazał swoje eksponaty jako dar dla przyszłych pokoleń. O szczegółach oferty dla dzieci na czas ferii opowiedziała Renata Cieplik - kustosz muzeum.
Zobacz więcej na temat:  Ferie zimowe muzeum kultura dla dzieci Rzeszów radio dla dzieci

"Akademia pana Kleksa". Jan Brzechwa i historie podszyte grozą

– Utwory dla dzieci tylko wtedy są dobre, jeśli dorośli też mają chęć je czytać – mówił Jan Brzechwa w Polskim Radiu w 1962 roku. Czy "Akademia pana Kleksa", najsłynniejsza książka tego pisarza, należy do dzieł przeznaczonych zarówno dla młodych odbiorców, jak i właśnie dla dorosłych? Najnowsza adaptacja filmowa "Akademii" jest dobrą okazją, by przyjrzeć się tej przedziwnej bajce.
Zobacz więcej na temat:  Jan Brzechwa Akademia Pana Kleksa II wojna światowa dzieciństwo KSIĄŻKA baśnie psychologia fantastyka

Premiera słuchowiska "Ryś Pędzelek i wyprawa dzikich odkrywców"

Polskie Radio Dzieciom i Bieszczadzki Park Narodowy zapraszają na słuchowisko "Ryś Pędzelek i wyprawa dzikich odkrywców", czyli najnowsze dzieło z cyklu "Dzikich słuchowisk". Czas na nowe przygody naszego cętkowanego bohatera. Premiera słuchowiska w Polskim Radiu Dzieciom jest prezentem noworocznym dla słuchaczy. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  słuchowisko dla dzieci premiera radio dla dzieci radio dla rodziców Dzikie słuchowiska PRD - Przygoda wielka Rysia Pędzelka

Premiera spektaklu "Małgosia i Jaś" na 95 urodziny Teatru Baj

Warszawski Teatr Baj, najstarszy teatr lalek dla dzieci w Polsce zaprasza na premierę bardzo wyjątkowego polsko-kanadyjskiego spektaklu "Małgosia i Jaś" Suzanne Lebeau, który wyreżyseruje Gervais Gaudreault. Spektakl zostanie zaprezentowany podczas uroczystych obchodów Jubileuszu 95-lecia Teatru Baj. Patronat medialny objęło Polskie Radio Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  patronatPRD radio dla dzieci spektakle dla dzieci premiera

Mieczysław Czechowicz. "Został głos, który się pamięta"

- Mieczysław Czechowicz zrósł się z bajką dla dzieci, która powstała w złotym okresie polskiej animacji - powiedziała prof. Barbara Osterloff. – Został głos, który się pamięta. 32 lata temu zmarł jeden z najbardziej lubianych aktorów polskiej sceny, obdarzony niepospolitym wdziękiem i wspaniałym głosem, który dzięki "Misiowi Uszatkowi" towarzyszył w dzieciństwie większości Polaków.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Szczepkowski Barbara Osterloff Kabaret Starszych Panów Edward Dziewoński Mieczysław Czechowicz

"Muralove bajki pełne dobra" pomocne w oswajaniu trudnych momentów

Siedmiu autorów i autorek bajek, a także Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny w Białymstoku, wspólnie z Up To Date Festival i wydawnictwem Papierowy Motyl prezentują "Muralove bajki pełne dobra", których zadaniem jest zwrócenie uwagi na to, że już od najmłodszych lat w umyśle dziecka mogą pojawić się różne trudne doświadczenia związane ze szpitalem, rozłąką z rodzicami, wielomiesięcznymi terapiami, operacjami czy przyjmowaniem leków. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci literatura dziecięca zdrowie dziecka

"Góry nadziei". Bajka edukacyjna, która daje nadzieję na zdrowie

"Góry Nadziei" to bajka edukacyjna Marcina Mortki, która trafia do dzieci i ich rodziców wraz z maskotką Jelonka Janka. Bajka, a także audiobook mają przygotować dzieci na długotrwały i niełatwy proces leczenia oraz dać nadzieję na zdrowie. – Jest to bardzo dobre narzędzie do pracy z chorymi dziećmi, ale również z ich rodzicami – mówiła Monika Mrozowska – aktorka czytająca audiobook.  
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica terapia zdrowie