Polskie Radio
Section05

bajki dla dzieci

Fenomen animacji i bajkowe postaci, przy których wychowywały się pokolenia

Filmowe produkcje animowane od lat wpływają na kształtowanie wyobraźni i wrażliwości najmłodszych. Animacje i kreskówki towarzyszą całym pokoleniom i często oglądane są nawet przez dorosłych. Co wpływa na ich fenomen? Jak podejście do filmu animowanego zmieniło się na przestrzeni lat? – sprawdziliśmy w audycji "Pora na Trójkę".
Zobacz więcej na temat:  Trójka filmy animowane kino dzieci Piotr Firan

Jak wyłączyć dziecku bajkę bez awantury?

Przez pierwsze lata emocje dziecka po wyłączeniu bajki są silne. Wszystko przez to, że podczas oglądania w mózgu malucha tworzą się fale alfa, które mają działanie rozluźniające. Po wyłączeniu poziom ten gwałtownie spada, a dziecko zaczyna się czuć źle i reaguje płaczem oraz krzykiem. Istnieją sposoby, żeby zminimalizować negatywne emocje, które pojawiają się po zakończeniu oglądania bajki. Przedstawiła je Dominika Słowikowska w audycji "Stefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica Podcast Strefa rodzica multimedia telewizja radio dla dzieci dzieci

Śladami Białego Królika. 157 lat temu wydano powieść "Alicja w Krainie Czarów"

Mija 157 lat od publikacji książki "Alicja w Krainie Czarów" – powieści, w której nic nie jest takie, jak nam się wydaje. Bowiem w Krainie Czarów, stworzonej przez Charlesa Lutwidge’a Dodgsona (tworzącego pod pseudonimem Lewis Carroll), nie obowiązują żadne reguły z realnego świata. Czy dzieło z 1865 roku jest odzwierciedleniem dziecięcej wyobraźni, czy może satyrą na świat dorosłych?
Zobacz więcej na temat:  Trójka bajki bajka dzieciństwo Lewis Carroll KSIĄŻKA literatura książki dla dzieci kino serial Andrzej Sapkowski

Bajki. Cudowne lekarstwo!

Bajki. Opowiadały je matki, babcie i nianie w polskich i białoruskich zaściankach Wileńszczyzny. Mógł ich słuchać przed snem mały Adam, jeden z synów państwa Mickiewiczów z Nowogródka. Być może tym samym opowieściom przysłuchiwał się także mały Antoni Gliński, urodzony 19 lat później w Szczorsach nad Niemnem, 25 kilometrów na wschód od Nowogródka?
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Piotr Kędziorek dzieci dzień dziecka bajki Patrycja Zisch

Baśń o wytrwałości z Kolbergiem w tle

Na początek zagadka – jakie zwierzę wypowiada te słowa: „Choć się nigdy nie czeszę, grzebyk noszę ze sobą, ale tylko czerwony będzie moją ozdobą. Ranny ze mnie ptaszek - w łóżku wcale nie leżę. Umiem śpiewać tak głośno jak śpiewacy w operze! Wlecę na najwyższy płot zwinniej niż niejeden kot”? To kogut! A właściwie, Kogutek – tytułowa postać książki Katarzyny Żytomirskiej, która dzięki uporowi potrafi doprowadzić do rzeczy pozornie niemożliwych!
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa bajki wystawa

Oglądanie bajek. Co robić, by uniknąć awantury po skończonym seansie?

Oglądanie bajek to wręcz nieodłączna część dnia większości dzieci w różnym wieku. Jak ustalić czas oglądania? Co zrobić w sytuacji, gdy wyłączenie bajki powoduje płacz i krzyk? Na te i inne pytania odpowiedziała w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom Marlena Bronhard Puchała.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci psychologia dziecięca radio dla rodziców rodzicielstwo wychowanie

"Klimatyczne Bajki" - angażujące słuchowisko o ekologii

Przyszłość planety jest w naszych rękach, dlatego tak ważna jest edukacja młodych w zakresie ekologii. Gościnią "Kulturoteki" na antenie Polskiego Radia Dzieciom była Katarzyna Ogonowska, autorka sześciu edukacyjnych bajek o ekologii, na których podstawie stworzono wyjątkowe słuchowisko. W role głównych bohaterów z rodziny Zieleniewskich wcielili się Marta Wierzbicka i Jarosław Boberek. 
Zobacz więcej na temat:  słuchowisko dla dzieci Kulturoteka Martyna Chuderska kultura dla dzieci

Za kulisami kultowych animacji. "Historie dobranocki" w Pile

Miś Colargol, Miś Uszatek, Bolek i Lolek, Reksio, Pingwin Pik-Pok – w latach 60. i 70., codziennie o godz. 19.00, pojawiały się na ekranach telewizorów w całej Polsce, gromadząc przed ekranami tysiące dzieci. Powrót do czasów dzieciństwa umożliwia wystawa "Historie dobranocki" w Muzeum Okręgowym w Pile. Ekspozycja obejmuje m.in. oryginalne lalki filmowe, projekty, scenopisy, storyboardy czy folie animacyjne. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan bajki animacja Miś Bolek i Lolek dzieci dzieciństwo Piła telewizja publiczna telewizja

Kino dziecięce. Czego dziś potrzebuje? Jak odnajdują się w nim kultowe produkcje lat 60.?

Kino familijne to niezwykle specyficzna część branży filmowej. Czy starsze, kultowe tytuły, takie jak "Szatan z siódmej klasy", "Szaleństwa panny Ewy" czy "Awantura o Basię" mają szansę konkurować z dzisiejszymi, nowymi produkcjami ? Na jaką konfrontację narażone jest współczesne kino familijne?
Zobacz więcej na temat:  Arkadiusz Gołębiewski Trójka KULTURA dzieci dzieciństwo telewizja Kornel Makuszyński