Polskie Radio
Section05

Bartosz Panek

Grzegorz Piątek: tytuł tej książki jest w lekkim cudzysłowie

- Tytuł jest wzięty z jednego z tekstów z epoki. Dobrze pokazuje on rozmiar ambicji, entuzjazm i optymizm towarzyszący pierwszym latom odbudowy Warszawy i te obietnice wykreowania miasta na pewno lepszego niż przed wojną, a kto wie – może i najlepszego na świecie - mówił w "Wybieram Dwójkę" autor książki "Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949".
Zobacz więcej na temat:  architektura Grzegorz Piątek Warszawa 1945 1946 Dwójka

Hubert Zemler przed koncertem z okazji 83. urodzin Dwójki

- Ten utwór oryginalnie powstał z taśmowych pętli, które Brian Eno posklejał w ciągu dwóch dni pod wpływem impresji dworca lotniczego. Dlatego jest w nim bardzo mało materiału dźwiękowego - mówił w Programie 2 Polskiego Radia perkusista Hubert Zemler - jeden z wykonawców, którzy wystąpią 1 marca w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego.
Zobacz więcej na temat:  improwizacja Dwójka KULTURA MUZYKA

Małgorzata Sidz: Finowie mają bardzo głębokie związki z naturą

- Nawet ci, którzy mieszkają w dużych miastach chcą być częścią przyrody. Chodzą do lasu, kapią się w morzu i jeziorach, a kiedy tylko mają okazję, jeżdżą do domków letniskowych. Natura jest dla nich bardzo ważna. Chciałam pokazać też, że żyją trochę w rytmie tej natury - mówiła w audycji "Wybieram Dwójkę" autorka książki reporterskiej "Kocie chrzciny. Lato i zima w Finlandii".
Zobacz więcej na temat:  Finlandia Dwójka KULTURA Czarne

"Drzazga. Kłamstwa silniejsze niż śmierć". Spotkanie z autorem

- To jest historia mojej rodziny, historia zbrodni, której sprawcą był mój dziadek. Ale to jest też jest historia rzeczywistości różnych innych miejsc, do których wędruję w tej książce. Docieram do miejscowości, w których w czasie wojny wydarzyły się zbrodnie na miejscowej ludności żydowskiej - opowiadał Mirosław Tryczyk, autor książki "Drzazga. Kłamstwa silniejsze niż śmierć".
Zobacz więcej na temat:  literatura KSIĄŻKA

Sprawa zakonnicy, która wywołała antyklerykalne zamieszki w Krakowie

- Przez dwa dni i dwie noce w Krakowie miały miejsce ogromne manifestacje antyklerykalne; takie, których ani wcześniej, ani później to miasto nie widziało. Sytuacja wymykała się spod kontroli. Dochodziło do aktów przemocy, jak wybijanie szyb czy pobicia zakonników, bez wyjątku wszystkich klasztorów - mówiła Natalia Budzyńska, autorka książki "Sprawa Barbary Ubryk, uwięzionej zakonnicy, której historią żyła cała Polska".
Zobacz więcej na temat:  Kościół KULTURA

Prof. Andrzej Szczerski: chcę pokazać ciągłość historyczną

- Mam poczucie, że jesteśmy po to, żeby służyć pamięci, historii, kulturze i żeby spowodować, że te wszystkie rzeczy będą dla nas aktualne i dziś. Nie ma zasadniczej różnicy między tym co przeszłe i teraźniejsze. Chcę pokazać znaczenie historycznego dziedzictwa dla czasów współczesnych - mówił w audycji "Wybieram Dwójkę" prof. Andrzej Szczerski.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Narodowe w Krakowie KULTURA Kraków

"Skarby epoki Piastów". Mała wielka wystawa na Wawelu

- Ta wystawa nie jest wielka, natomiast ona jest wyjątkowa i wielka pod względem obiektów, które udało się tu zgromadzić. Są to obiekty ze skarbców kościelnych i zbiorów muzealnych. Dzięki temu została stworzona przestrzeń, której nie zawaham się określić mianem rekonstrukcji skarbca korony Piastów - mówił w Dwójce prof. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.
Zobacz więcej na temat:  Wawel wystawa historia Polski średniowiecze Władysław Łokietek