Polskie Radio
Section05

bitwa warszawska

Miasto z historią w tle. "Jedyne takie miejsce" z wizytą w Wołominie

Pierwsze skojarzenia z tym miastem to historie gangsterskie z lat 90. XX wieku, ale jest to też urocze mazowieckie miasteczko z wielką historią w tle: m.in. walk partyzanckich w czasie powstania styczniowego, wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku. "Jedyne takie miejsce" gościło w Wołominie. 
Zobacz więcej na temat:  Wołomin Roman Czejarek Warszawa Białystok Zofia Nałkowska pisarze i poeci historia Polski II wojna światowa Pruszków Wacław Nałkowski Miejski Dom Kultury w Wołominie Huta Szkła w Wołominie Bitwa pod Wizną Władysław Raginis Stanisław Brykalski

"Ich głosy. Wojna 1920 w opowieściach świadków"

W 102. rocznicę wojny polsko-bolszewickiej zaprezentowaliśmy dokumentalny cykl audycji przygotowanych przez Aleksandrę Łapkiewicz: "Ich głosy. Wojna 1920 w opowieściach świadków". Prześledziliśmy najważniejsze wydarzenia tego czasu, a oprócz relacji ze sztabu generalnego i analizy prowadzonej przez dowódców słuchaliśmy opowieści z frontu i żołnierskich - czasem pełnych humoru, często dramatycznych - wspomnień.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Aleksandra Łapkiewicz historia Polski Józef Piłsudski

"Śladami pamięci". Wspomnienie o Bitwie Warszawskiej

Zwycięstwo Wojska Polskiego w Bitwie Warszawskiej powstrzymało pochód Armii Czerwonej na zachód Europy. Losy wojny odwróciły się po zwycięstwie Polaków pod Ossowem. Była to pierwsza wygrana potyczka polskiej armii w trakcie konfliktu w 1920 roku. Pamięć o starciu wciąż żyje wśród mieszkańców Ossowa. Pielęgnowane są wspomnienia m.in. o postawie ks. Ignacego Skorupki - kapłana będącego jednym z symboli Bitwy Warszawskiej.
Zobacz więcej na temat:  reportaż reportaż w Jedynce historia Polski Urszula Żółtowska-Tomaszewska wojna 1920 wojna polsko-bolszewicka

"Śladami pamięci" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej

W tym roku obchodzimy 102. rocznicę Cudu nad Wisłą. Jednym z najsłynniejszych symboli Bitwy Warszawskiej stał się ks. Ignacy Skorupka. Kapłan został upamiętniony m.in. na słynnym obrazie Jerzego Kossaka "Cud nad Wisłą" namalowanego w 1930 roku. Dzięki swojej postawie stał się duchowym przewodnikiem walczących Polaków.
Zobacz więcej na temat:  wojna 1920 historia Polski Urszula Żółtowska-Tomaszewska reportaż

Święto Wojska Polskiego i 102. rocznica Bitwy Warszawskiej. Relacje i audycje w Jedynce

15 sierpnia w całej Polsce obchodziliśmy Święto Wojska Polskiego – na pamiątkę Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, zwanej Cudem nad Wisłą. Zadecydowała ona o ostatecznym wyniku wojny polsko-bolszewickiej oraz zagwarantowała odradzającej się Polsce niepodległość. Z tej okazji Program 1 Polskiego Radia przygotował dla swoich Słuchaczy specjalne audycje. Nie zabrakło także transmisji i relacji z najważniejszych uroczystości, które pojawiały się na naszej antenie przez cały dzień. 
Zobacz więcej na temat:  Święto Wojska Polskiego Wojsko Polskie

Święto Wojska Polskiego i 102. rocznica Bitwy Warszawskiej. Obchody w całym kraju [ZAPIS RELACJI]

W 102. rocznicę Bitwy Warszawskiej w wielu miejscach kraju miały miejsce uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego. Odbywały się pokazy wojskowe i pikniki. Na antenach Polskiego Radia i na portalu PolskieRadio24.pl relacjonowaliśmy przebieg uroczystości, omawialiśmy znaczenie wygranej walki z bolszewikami i opowiadaliśmy o polskich siłach zbrojnych. Zapraszamy do przeczytania relacji.
Zobacz więcej na temat:  Wojsko Polskie święta bezpieczeństwo żołnierze POLSKA społeczeństwo RELACJA

"Projekt jest krajobrazowo-architektoniczną kompozycją. Bielecki o budowie Muzeum Bitwy Warszawskiej

- Moją rolą jest to, aby stworzyć ramy dla czegoś, co społeczeństwo już wyraziło. Z tego względu moje myślenie nie było tylko o kubaturze, obiekcie, architekturze, bo uważałem, że nawet najbardziej oryginalna architektura zniknie w tej banalności otoczenia - powiedział w Polskim Radiu 24 Czesław Bielecki (architekt, autor projektu Muzeum Bitwy Warszawskiej).
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Grzybowski Polskie Radio 24 POLSKA muzeum historia Polski

Udział Polek w wojnie polsko-bolszewickiej i Bitwie Warszawskiej

Polki, które brały udział w wojnie polsko-bolszewickiej i w Bitwie Warszawskiej pełniły służbę w linii, na zapleczu frontu i w wywiadzie. Po klęsce powstania listopadowego car Mikołaj I napisał do Iwana Paskiewicza, namiestnika Królestwa Polskiego, że boi się polskich kobiet, że "ten szatański naród zawsze działał przez nie". Z kolei trzydzieści lat później rosyjski poeta, tłumacz, publicysta Nikołaj Berg napisał, że "kobieta polska jest wiecznym, nieubłaganym i nieuleczalnym spiskowcem".
Zobacz więcej na temat:  Mikołaj I powstanie listopadowe kobieta historia Polski

"Po tym zwycięstwie nauczyliśmy się, że stać nas na suwerenność". Dr Derewenda o Bitwie Warszawskiej

- W dwudziestoleciu międzywojennym nauczyliśmy się, że stać nas na państwo suwerenne, niezależne. Nie byliśmy wtedy zależni, nie weszliśmy we współpracę z Hitlerem. Nie ugięliśmy się przed jego żądaniami - podkreślił w Polskim Radiu 24 dr Robert Derewenda, historyk, dyrektor lubelskiego oddziału IPN. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA historia Polski

PR24 Płk Marek Pawlak: żołnierzem jest się 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. To służba, nie praca

- Na wszystkich piknikach, które są, które były w niedzielę i w sobotę, byli rekruterzy - można pójść, porozmawiać, można praktycznie wstąpić do armii, nawet z marszu - powiedział w Polskim Radiu 24 rzecznik prasowy Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych płk Marek Pawlak. - Żołnierzem jest się 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu, 365 dni w roku, to nie jest praca, tylko służba - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Adrian Klarenbach Wojsko Polskie wojsko

Premier oddał hołd bohaterom i przypomniał kontekst Bitwy Warszawskiej. "Sojusz Rosji i Niemiec przeciwko Polsce"

Premier Mateusz Morawiecki, nawiązując do rocznicy zwycięskiej Bitwy Warszawskiej 1920 r., przypomniał, że "102 lata temu Polacy pod Warszawą powstrzymali bolszewicki rajd na Europę". "Determinacja, z jaką Naród Polski prowadził walkę, jego jednolita postawa, dały odpór najeźdźcy" - podkreślił szef rządu.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Wojsko Polskie Mateusz Morawiecki bolszewicy komunizm POLSKA polityka