Polskie Radio
Section05

chrześcijaństwo

TYLKO U NAS W Jerozolimie mnożą się akty agresji. Cegielski: to się dzieje "pod powierzchnią"

Kościoły chrześcijańskie w Jerozolimie zawarły bezprecedensową umowę - chcą wspólnie bronić się przed narastającym zagrożeniem ze strony izraelskich grup osadniczych. Chodzi przede wszystkim o próby przejęcia nieruchomości w chrześcijańskiej dzielnicy jerozolimskiego Starego Miasta. O szczegółach opowiedział gość Polskiego Radia 24 korespondent Wojciech Cegielski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Bliski Wschód Jerozolima Wojciech Cegielski

TYLKO U NAS Nasilają się akty agresji w Jerozolimie. Chrześcijanie czują się zagrożeni

Z roku na rok maleje liczba chrześcijan w Jerozolimie. Miejscowi nie tylko emigrują, by znaleźć lepszą pracę, lecz także z powodu nasilających się aktów agresji ze strony izraelskich osadników. Sytuacja jest na tyle poważna, że wszystkie Kościoły chrześcijańskie zawiązały specjalną koalicję, by wspólnie bronić się przed zagrożeniem. Informację o sojuszu Kościołów jako pierwszy w Polsce podał Wojciech Cegielski w podcaście Polskiego Radia "Świat".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Jerozolima Izrael Bliski Wschód

Kijowski Kościół odcina się od Moskwy. Ogłosił alternatywną datę świąt Bożego Narodzenia

Ukraińska Cerkiew Prawosławna zezwoliła wiernym na celebrowanie świąt Narodzenia Pańskiego także w terminie zgodnym z kalendarzem juliańskim. Mogą oni jednak wybrać, czy chcą obchodzić Boże Narodzenie jak w cerkwi rosyjskiej - 7 stycznia, czy 25 grudnia - informuje WP.pl, powołując się na Politico.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Europa Wschodnia Ukraina wojna na Ukrainie Rosja prawosławie Kościół

Przemysław Czarnek: zwycięstwo opozycji będzie oznaczało prześladowanie chrześcijan na dużą skalę

- Zwycięstwo opozycji w przyszłorocznych wyborach będzie oznaczało prześladowanie chrześcijan na dużą skalę – powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w TVP Info. - Katolicy byliby nieopiłowywani z przywilejów, ale odzierani z praw, które mają w wolnym, demokratycznym państwie  - stwierdził.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka wybory parlamentarne Przemysław Czarnek

Teraźniejszość i przeszłość Kościoła. Prof. Jastrzębski: chrześcijanie znów są mniejszością

- W Polsce może tego nie widać, ale na Zachodzie jest to bardzo wyraźne. We Francji do chrześcijaństwa przyznaje się ok. 20 proc. społeczeństwa. Oznacza to, że jako chrześcijanie zatoczyliśmy koło - mówił w Polskim Radiu prof. Bartosz Jastrzębski, filozof i kulturoznawca z Uniwersytetu Wrocławskiego, współautor książki "Samotność i wspólnota, czyli sztuka życia w późnej starożytności (teoria i praktyka I-V wieku)".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kościół katolicki społeczeństwo

Chleb pokoju i nieba

„Na ziemie w noc wtuloną, Bóg schodzi jak przed wiekami. Braćmi się znowu poczyńmy, przebaczmy krzywdy, gdy trzeba. Podzielmy się opłatkiem, chlebem pokoju i nieba”. Tak pisał myśląc o wigilijnym spotkaniu i polskich tradycjach C.K. Norwid. A dziś czy opłatek i łamanie się nim przy wigilijnym stole – nadal jest czymś wiece niż przaśnym płatkiem chlebowym, którym wypada się przełamać?
Zobacz więcej na temat:  katolicyzm Kościół wiara religia miłość śmierć

tylko u nas "Trzeba połączyć siły, żeby się bronić". Chrześcijanie w Jerozolimie jednoczą się przeciwko izraelskim ekstremistom

Wszystkie Kościoły chrześcijańskie w Jerozolimie zawarły bezprecedensową umowę - chcą wspólnie bronić się przed narastającym zagrożeniem ze strony izraelskich grup osadniczych. Chodzi przede wszystkim o próby przejęcia nieruchomości w chrześcijańskiej dzielnicy Starego Miasta w Jerozolimie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Jerozolima

Królestwo Aksum, czyli współczesna Etiopia

Aksum rozwijało się dzięki kontaktom handlowym między Półwyspem Arabskim i Afryką, np. z królestwem Meroe, z którego sprowadzało m.in. kość słoniową, kauczuk, przyprawy korzenne i dostarczało je na szlaki handlowe. Z portu w Adulis przewożono towary do basenu Morza Śródziemnego, a także do Indii i na Cejlon. Okres świetności przeżywało w III-VI wieku – rozszerzyło swe granice w kierunku południowym i zachodnim i stało się jedną z potęg ówczesnego świata bliskowschodniego.
Zobacz więcej na temat:  Etiopia archeologia Katarzyna Kobylecka Afryka Afryka Północna geografia starożytność zabytki podróże turystyka religia islam