Polskie Radio
Section05

ciekawostki

Stereotypy w świecie motoryzacji

Stereotypy dotykają nas w każdej możliwej dziedzinie życia. Często patrzymy na świat przez pryzmat utartych przekonań, nie do końca wiedząc, z czego wynikają. Jak stereotypy wpływają na nasze motoryzacyjne wybory? Jak bardzo warto im ufać?
Zobacz więcej na temat:  kierowca kierowcy Radio kierowców motoryzacja samochody bmw HISTORIA Niemcy Polskie Radio Kierowców Polskie Radio ŚWIAT HISTORIA społeczeństwo stereotypy audi ford fiat Francja Norwegia Szwecja Finlandia volvo Japonia Azja toyota

W Peru odnaleziono grób chirurga sprzed ponad 1000 lat

Podczas prac prowadzonych na stanowisku archeologicznym Huaca Las Ventanas w peruwiańskim rejonie Lambayeque badacze natknęli się na grobowiec. Znajdowały się w nim szczątki mężczyzny, który żył w czasach środkowego okresu kultury Sican rozwijającej się na tych terenach w latach 900-1050 n.e. Zdaniem naukowców zmarły był chirurgiem, który przeprowadzał m.in. zabiegi trepanacji czaszki 
Zobacz więcej na temat:  Peru archeologia odkrycia i ciekawostki NAUKA

W Jerozolimie odnaleziono setki starożytnych artefaktów pochodzących z kradzieży

W domu jednego z mieszkańców Jerozolimy funkcjonariusze policji i Izraelskiego Urzędu ds. Zabytków (IAA) natrafili na setki starożytnych artefaktów. Wśród odkrytych zabytków znajdowały się m.in. liczne antyczne monety, przedmioty wykonane z kości słoniowej, broń, a także pochodzące sprzed 1500 lat misy, na których wyryto magiczne inkantacje. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA NAUKA archeologia odkrycia i ciekawostki

Prof. Olgierd Grott: Baza Kresowych Żołnierzy AK jest jak wehikuł czasu

- Zdarza się, że zwracają się do nas krewni i przyjaciele kresowych żołnierzy AK, którzy przesyłają nam nowe wiadomości i korygują te, którymi do tej pory dysponowaliśmy. Bardzo nam na takich kontaktach zależy, ponieważ ludzie często mają schowane w różnych zakamarkach unikatowe dokumenty czy zdjęcia, do których w innym wypadku nie mielibyśmy dostępu - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl prof. Olgierd Grott, kierownik Działu Historycznego Muzeum AK w Krakowie i koordynator zespołu pracującego nad bazą. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA Kraków Armia Krajowa Kresy II wojna światowa Żołnierze Wyklęci

Serbia. Odkryto obsypane czerwonym barwnikiem szczątki sprzed blisko 5 tysięcy lat

W dwóch kurhanach zlokalizowanych w autonomicznym okręgu Wojwodina w północnej części Republiki Serbii zespół archeologów odnalazł obsypane ochrą kości. Najprawdopodobniej należały one do mężczyzn, którzy prawie 5 tysięcy lat temu przybyli na te ziemie z terenu stepów południowej Rosji lub Ukrainy. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Serbia archeologia starożytność ciekawość NAUKA śmierć

Chiny. Odkryto pochówki wojowników, którzy mogli zostać pogrzebani żywcem

Na stanowisku archeologicznym położonym na terenie miasta Anyang w prowincji Henan (północno-wschodnie Chiny) badacze odnaleźli kilkanaście dołów grobowych sprzed trzech tysięcy lat. Znajdowały się w nich fragmenty rydwanów oraz szczątki zwierząt i ludzi, którzy - jak przypuszczają badacze - zostali pochowani żywcem. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Chiny archeologia NAUKA starożytność śmierć odkrycia i ciekawostki

Złota biżuteria i lusterko z brązu odnaleziono w kurhanie sprzed ponad 2 tysięcy lat

Polsko-rosyjski zespół archeologów podczas wykopalisk prowadzonych na Syberii, w miejscu zwanym "syberyjską Doliną Królów", odkrył grób kobiety sprzed około dwóch i pół tysiąca lat. Znajdowało się w nim wiele cennych artefaktów, w tym między innymi złoty pektorał i lusterko z brązu. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA archeologia NAUKA Syberia odkrycia i ciekawostki Uniwersytet Jagielloński

Ile energii w koła?

Silniki spalinowe w początkach swego rozwoju nazywane były silnikami „wybuchowymi” oraz, co jest najtrafniejsze z punktu widzenia fizyki, silnikami cieplnymi. Cylinder silnika spalinowego jest w zasadzie przecież reaktorem chemicznym. W nim podczas spalania mieszaniny powietrza z paliwem wywiązuje się ciepło. Wyzwolone podczas spalania ciepło powoduje wzrost ciśnienia, a ciśnienie to pcha tłok (czyli ruchomą przegrodę reaktora chemicznego), który przekazuje energię ciśnienia już jako energię mechaniczną na wał silnika. A więc to właśnie ciepło w silniku spalinowym jest kluczowym zagadnieniem. Kluczowym z uwagi na rozwijaną moc, na dobór materiałów i całą konstrukcję silnika.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców społeczeństwo samochody samochód kierowca kierowcy Jak to działa? energia paliwa fabryka Polskie Radio

USA: lekarze udanie wszczepili człowiekowi świńskie serce. To pierwsze takie osiągnięcie na świecie

Amerykańscy chirurdzy z Centrum Medycznego Uniwersytetu w Maryland jako pierwsi na świecie z powodzeniem przeszczepili serce człowiekowi z genetycznie zmodyfikowanej świni - ogłosiła w poniedziałek amerykańska uczelnia. Była to ostatnia próba ratowania życia 57-letniego Davida Bennetta.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Stany Zjednoczone USA odkrycia i ciekawostki choroba