Polskie Radio
Section05

Czesław Miłosz

Najwybitniejsze dzieła, największych twórców. Wystawa "Elementarz Polskiej Kultury"

Wystawa zatytułowana "Elementarz Polskiej Kultury" przedstawia dzieła, które zyskały międzynarodowy rozgłos. Wszystkie z nich reprezentują twórców, których renoma przekroczyła granice naszego kraju. Wystawa podzielona jest na jedenaście sekcji. Każda z nich przybliża jedną dziedzinę kultury: film, architekturę, literaturę czy nowe technologie. Co jeszcze znajduje się na ekspozycji?
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA SZTUKA malarstwo architektura Andrzej Wajda Tamara Łempicka Katarzyna Cygler wystawa

Polacy w Wilnie. Jedno miasto, wiele historii

Historyczna stolica Wielkiego Księstwa Litewskiego była miejscem między innymi insurekcji kościuszkowskiej i powstania styczniowego, a w XIX wieku działały tu liczne organizacje patriotyczne, w tym filomatów i filaretów. Wilno z Warszawą łączyła kolej warszawsko-petersburska, kontakty społeczne, gospodarcze i polityczne.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST historia Polski Wilno Melchior Wańkowicz Litwa Adam Mickiewicz Józef Piłsudski

"Zemsta i nienawiść". Fala komentarzy po przemówieniu Tuska

Podczas wiecu przeciwko ustawie medialnej lider PO Donald Tusk przytoczył wiersz Czesława Miłosza "Który skrzywdziłeś". Cytat zadedykował "mieszkańcowi Pałacu Prezydenckiego i jego mocodawcy". Na słowa przewodniczącego zareagowali politycy, dziennikarze i internauci. "Zemsta i nienawiść", "oszalały z nienawiści hejter" - można przeczytać w mediach społecznościowych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Donald Tusk Platforma Obywatelska protest media ustawa medialna

Braterstwo poezji. Korespondencja Czesława Miłosza i Tadeusza Różewicza

- Miłosz odnosi się do Różewicza z sympatią, szacunkiem, chociaż niejednokrotnie ma też zastrzeżenia do jego poezji, natomiast nie ma w nim aż takiego nakierowania, wychylenia, jakie widzimy u Różewicza na Czesława Miłosza - mówił o relacji poetów Emil Pasierski, redaktor tomu "Braterstwo poezji. Korespondencja, wiersze i inne dialogi 1947-2013".
Zobacz więcej na temat:  poezja Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Dwójka Andrzej Franaszek Tadeusz Różewicz

Archiwalne wspomnienia Czesława Miłosza. "Historia w Polsce jest ciągle obecna"

- Sądzę, że u mnie było dużo pasji poprawiania świata. Nie podobała mi się poezja wywodząca się z poezji czystej ani ta zaangażowania społecznego, ze swą kulminacją w socrealizmie. Przed wojną pisałem wiersze dość rewolucyjne, potem doszedłem do wniosku, że nie tędy droga - mówił Czesław Miłosz w archiwalnych nagraniach Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka wspomnienie KULTURA literatura

Olga Brzezińska: poezja to miejsce, w którym gromadzą się sensy i znaczenia

- Nie jest rzeczą poezji, żeby zajmować się ocalaniem ludzi i narodów, ale jest rzeczą poezji mówić dobitnie prawdę i pomagać tworzyć takie przestrzenie, w których jest miejsce na wszelkie emocje i myśli. Poezja daje nam tez szansę na skoncentrowanie w zabieganym, dynamicznie zmieniającym się i często nas przerażającym świecie - mówiła w "Poranku Dwójki" Olga Brzezińska, dyrektor programowa Festiwalu Miłosza.
Zobacz więcej na temat:  poezja Paweł Siwek Dwójka

Prof. Bogusław Dopart: postawa Miłosza wobec natury jest bardzo złożona

- "Rok myśliwego" to osobliwy, hybrydyczny tom. Po trosze dziennik, po trosze pamiętnik, w którym Miłosz zdradza się w nim ze swoimi wielkimi fascynacjami, związanymi z naturą. Z jednej strony widzimy głębokie zamiłowanie do natury, ale z drugiej – natura staje się tu przedmiotem przeżycia filozoficznego - mówił w Dwójce literaturoznawca prof. Bogusław Dopart.
Zobacz więcej na temat:  literatura Dwójka książki Kinga Michalska

"Pracownia literacka". Znakomite eseje prof. Andrzeja Zawady

W cyklu "To się czyta" prezentowaliśmy - przed premierą, zapowiedzianą na 22 lutego - najnowszą książkę wydawnictwa WARSTWY. Jest to zbiór esejów i mniejszych form literackich, głównie z lat 2011-2020, prof. Andrzeja Zawady zebranych w tomie zatytułowanym "Pracownia literacka".
Zobacz więcej na temat:  literatura Olga Tokarczuk Wisława Szymborska Julia Hartwig Jarosław Iwaszkiewicz Tadeusz Różewicz Miron Białoszewski Adam Ferency