Polskie Radio
Section05

Daniel Wydrych

WspółKongres Kultury. Diduszko-Zyglewska: możemy naprawić "niedasizmy", które dręczyły nas od lat

Wystartował współKongres Kultury. To wyjątkowe wydarzenie, które w jednym miejscu gromadzi ekspertów i społeczników. - Ludzie kultury to ludzie z misją. Jeżeli mają poczucie, że to może być poważna rozmowa, to zawsze są gotowi do tego, aby wziąć w niej udział - mówi Agata Diduszko-Zyglewska, przewodnicząca Zespołu Programowego. Polskie Radio objęło patronat nad odbywającym się w Warszawie współKongresem Kultury, organizowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Zobacz więcej na temat:  współKongres Kultury 2024 Agata Diduszko-Zyglewska KULTURA Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

"Pieniądze i krew". Serial o największym przekręcie w historii Francji

Serial "Pieniądze i krew" to kryminalna historia o największym przekręcie w historii Francji. W roli głównej występuje Vincent Lindon. - To jest opowieść o tym, co dzieje się z ludźmi, którzy nagle mają wszystkie pieniądze tego świata - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Karolina Korwin-Piotrowska. Dziennikarka w każdy piątek, tuż przed godz. 9.00, przedstawia w "Sygnałach dnia" swoje kulturalne rekomendacje.
Zobacz więcej na temat:  Karolina Korwin-Piotrowska serial Vincent Lindon

"Wybraniec". Film o Donaldzie Trumpie i jednym z najbardziej znienawidzonych prawników w USA

Karolina Korwin-Piotrowska w każdy piątek, tuż przed godz. 9.00, przedstawia w "Sygnałach dnia" swoje kulturalne rekomendacje. W premierowym odcinku podcastu poleca film "Wybraniec" w reżyserii Alego Abbasiego. Jest to historia młodego Donalda Trumpa i kontrowersyjnego prawnika Roya Cohna, który był jednym z najbardziej znienawidzonych ludzi w Stanach Zjednoczonych.
Zobacz więcej na temat:  Karolina Korwin-Piotrowska Donald Trump FILM Roy Cohn

Igrzyska Wolności 2024. "To nie tylko forum dyskusyjne, to wyjątkowe wydarzenie"

Blisko 500 panelistów reprezentujących świat kultury, biznesu i życia publicznego z kraju i zagranicy, będzie rozmawiać z publicznością o najważniejszych wyzwaniach, przed jakimi stoją społeczeństwa Zachodu w XXI wieku - w Łodzi ruszyły 11. Igrzyska Wolności. Patronem medialnym wydarzenia jest Polskie Radio. W sobotę, 19 października, zapraszamy do radiowej Jedynki na audycję specjalną.
Zobacz więcej na temat:  Igrzyska Wolności Łódź

Beata Jeżewska z tytułem Nauczyciel Jutr@ 2024. "To jest wyjątkowy zawód"

- Zawsze chciałam mieć na coś wpływ. Możliwość towarzyszenia dzieciom, młodzieży w ich drodze. Obserwowania tego, jak oni - w poczuciu bezpieczeństwa, własnej sprawczości - się zmieniają z poczwarki w pięknego motyla - powiedziała Beata Jeżewska, nauczycielka wspomagająca, dyrektorka Bielańskiego Centrum Edukacji Kulturalnej w Warszawie, w audycji "Sygnały dnia".
Zobacz więcej na temat:  nauczyciel Dzień Nauczyciela edukacja szkoła Ministerstwo Edukacji Narodowej

Rzecznik PSP: czujki dymu powinny być w każdym domu

Czujki są prostym i tanim sposobem na zabezpieczenie domu i domowników przed zaczadzeniem bądź pożarem. - Jest sezon grzewczy, a w naszych mieszkaniach niestety dochodzi do pożarów. To jest dość duża skala, bo jest ponad 30 tys. zdarzeń, pożarów w naszych mieszkaniach. Rocznie około 400 osób traci życie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia st. bryg. Karol Kierzkowski, rzecznik prasowy Komendanta Głównego PSP. 
Zobacz więcej na temat:  Tlenek węgla straż pożarna społeczeństwo zatrucie Czad zagrożenie

Dolny Śląsk. Które miejscowości uzdrowiskowe są bezpieczne?

- Jeśli turyści nie opuszczą Dolnego Śląska, tylko dalej będą chętnie go odwiedzać, to dużo sprawniej będzie przebiegała cała odbudowa - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Adam Karpiński. Ekspert zapewnia, że takie miejscowości uzdrowiskowe jak Polanica-Zdrój, Duszniki-Zdrój i Kudowa-Zdrój nie zostały zalane i cały czas można je bezpiecznie odwiedzać.
Zobacz więcej na temat:  powódź Sytuacja powodziowa Duszniki-Zdrój Polanica-Zdrój Kudowa-Zdrój Adam Karpiński turystyka Dolny Śląsk

Uzdrowisko Lądek-Długopole zaprasza kuracjuszy. Prezes: jest bezpiecznie

Olbrzymie ilości błota i żwiru, zniszczone domy, zerwane mosty, a kilkaset metrów wyżej deptaki i spacerujący kuracjusze - to dwa oblicza Lądka-Zdroju po olbrzymiej fali powodziowej, która przeszła przez to miasto. - Ziemia kłodzka podzielona jest na strefy. W niektórych życie toczy się zupełnie normalnie, w innych trwają prace, do których zaangażowani są wszyscy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Joanna Walaszczyk, prezes Uzdrowiska Lądek-Długopole S.A.
Zobacz więcej na temat:  powódź Sytuacja powodziowa uzdrowisko zdrowie Lądek-Zdrój Lądek-Długopole Joanna Walaszczyk