Polskie Radio
Section05

dwójka poleca

Dariusz Karłowicz o Suwalszczyźnie: nie będzie tu tłumów [ZOBACZ WIDEO]

- Moim zdaniem to najpiękniejsze miejsce w Polsce. To, co tam zrobił lodowiec w tych niepamiętnych czasach jest brawurą zupełnie nieprawdopodobną. Widoki co 500 metrów składają się w zupełnie nowe kompozycje, coś olśniewającego - w audycji "Mazurek na wynos" filozof, publicysta, pisarz i działacz społeczny Dariusz Karłowicz zapraszał do północno-wschodniej części Polski. 
Zobacz więcej na temat:  Dariusz Karłowicz Dwójka Suwalszczyzna Robert Mazurek parki narodowe

Jacek Kaczmarski: artysta musi reagować jak człowiek, inaczej nie jest godny swojej sztuki

- Byron powiedział, że demokracja to jest arystokracja łotrów i trzeba liczyć się z tym, że wolność dana wszystkim upowszechnia wypowiedzi prymitywne i prostackie. Trudno je blokować ponieważ zablokowanie jednego głosu jest pretekstem do zablokowania głosu innych. I to jest problem, który wydaje mi się, jest na razie nierozwiązywalny - Jacek Kaczmarski.
Zobacz więcej na temat:  Jacek Kaczmarski Dorota Gacek Alina Grabowska Anna Rzeczycka stan wojenny PRL Dwójka

Tajemnicze postacie na wojennych fotografiach IPN

- Jednym z zadań Instytutu Pamięci Narodowej jest budzenie zainteresowania historią naszego państwa i jego obywateli. Jeżeli ktoś choćby na chwilę zatrzyma się nad zdjęciami, które publikujemy, to bardzo nas to cieszy. A jeżeli poświęci swój czas i pokoloruje takie zdjęcie, i nam odeśle, jak zrobił to jeden z odbiorców naszej ostatniej inicjatywy, to jest to dla nas dowodem na to, że nasza inicjatywa jest bardzo ważna - mówiła w Dwójce Joanna Dardzińska z IPN.
Zobacz więcej na temat:  IPN Instytut Pamięci Narodowej Dwójka Stefan Starzyński Jakub Jamrozek

Gabriela Zapolska. Aktorka oryginalnej urody i bezczelnej inteligencji

- Porównywać Zapolską do Modrzejewskiej jest nieprawidłowe. Trzeba ją ocenić w wymiarze jej możliwości i jej gry. Jak się zobaczy jej repertuar to widać, że jest rozległy, a poza tym nowatorski i na pewno wyprzedzała inne aktorki. W latach 90. XIX wieku w Warszawie niektóre z tych tzw. gwiazd scenicznych podpisały nawet petycję skierowaną do dyrektorów teatrów stołecznych, żeby jej nie angażowali - mówiła w Dwójce Elżbieta Koślacz-Virol.
Zobacz więcej na temat:  Gabriela Zapolska Małgorzata Szymankiewicz wspomnienie biografia Dwójka TEATR

Rafał Augustyn i przodkowie - synteza historii polskiej inteligencji

"Mój tata ładnie śpiewał przy goleniu, pisywał też wiersze, ale była to twórczość raczej biesiadna i bardzo dowcipna, więcej sztuk było po stronie mamy. Dziadek Leon odebrał podstawy wykształcenia muzycznego i to stało się jego zawodem, pracował jako urzędnik dyrekcji kolei, ale dorabiał jako muzyk". Rafał Augustyn - kompozytor, krytyk muzyczny i polonista - w swoje 70. urodziny był bohaterem "Zapisków ze współczesności".
Zobacz więcej na temat:  Rafał Augustyn Wrocław kompozytor muzykolog Dwójka

Projekt Artists in Arms. "W Armii Andersa kwitło życie kulturalne"

- Na stronie naszego projektu prezentujemy mało znaną historię Armii Andersa. Opisujemy to, w jaki sposób w armii funkcjonowała kultura i sztuka. Artykuły są bogato ilustrowane, nierzadko unikatowymi materiałami, które pochodzą z archiwum Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie i nie są powszechnie znane ani nie zaistniały jeszcze w powszechnym obiegu - mówił w Dwójce Mikołaj Gliński, koordynator projektu Artists in Arms w Instytucie Adama Mickiewicza.
Zobacz więcej na temat:  Instytut Adama Mickiewicza Władysław Anders II Rzeczpospolita II wojna światowa armia Andersa Paweł Siwek Dwójka Hanka Ordonówna Józef Czapski Władysław Broniewski Melchior Wańkowicz Gustaw Herling-Grudziński Henryk Wars emigracja

Alina Margolis-Edelman. "Przez całe życie poprawiała ten świat"

- Chciała, żeby problem krzywdzenia dzieci wypłynął i żeby stworzyć system pomocy dzieciom krzywdzonym. To był plan, który był konsekwentnie realizowany przez Fundację Dzieci Niczyje. Na pewno ta fundacja była pierwszym podmiotem społecznym, który poruszył problem seksualnego wykorzystywania dzieci i pomocy im - wspominał w Dwójce Alinę Margolis-Edelman jej współpracownik, jeden z założycieli Fundacji Dzieci Niczyje, Michał Szymańczak.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa wspomnienie Marek Edelman Monika Pilch Dwójka

Dorota Kozińska: Magdalen Nabb ma wyczulony nerw prozatorski

- Magdalen Nabb jest nieszczególnie znana w swojej ojczyźnie Wielkiej Brytanii, ale jej książki były tłumaczone na wiele języków europejskich, a wszystkie jej kryminały zostały przetłumaczone na włoski. Ten specyficzny portret Florencji zyskał uznanie Włochów - mówiła w Programie 2 Polskiego Radia Dorota Kozińska, tłumaczka i krytyk muzyczny.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Kozińska Florencja książki kryminał Dwójka literatura

Vaclav Luks: Mozart zaglądał trochę w nuty Myslivečka

- Inspiracja muzyką Myslivečka jest u Mozarta bardzo wyraźna. Trzeba bowiem pamiętać, że Mozart był kilkakrotnie we Włoszech i za każdym razem starał się o tę samą posadę, o którą walczył Josef Mysliveček, czyli o dyrekcję Opery San Carlo w Neapolu, która była wówczas największą sceną operową we Włoszech - mówił w Dwójce Vaclav Luks.
Zobacz więcej na temat:  muzyka klasyczna dyrygent Wolfgang Amadeusz Mozart Dwójka Róża Światczyńska

Eric Lu: odczuwam łączność z kompozytorami

- W kategoriach czysto pianistycznych gram najczęściej Mozarta, Schuberta i Chopina. Z tymi trzema kompozytorami czuje się najbardziej związany i to także na poziomie osobistym - mówił w Dwójce Eric Lu, amerykański pianista, laureat XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, znakomity artysta, którego mogliśmy słuchać podczas festiwalu "Chopin i jego Europa". 
Zobacz więcej na temat:  Chopin i jego Europa Eric Lu Róża Światczyńska Dwójka