Polskie Radio
Section05
dwójka poleca

Andrzej Boreyko: nowy sezon Filharmonii Narodowej będzie pełny rocznic i jubileuszy

- To sezon szczególny, ponieważ trzech wielkich polskich kompozytorów ma swoje rocznice: Krzysztof Penderecki, Witold Lutosławski i Henryk Mikołaj Górecki. Jednocześnie ten sezon chciałem rozpocząć od IX Symfonii Beethovena, którą planowaliśmy już dawno, ale ze względu na pandemię nie mogliśmy jej wykonać - mówił w Dwójce Andrzej Boreyko, dyrektor artystyczny Filharmonii Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka filharmonia filharmonia narodowa Joanna Grotkowska Beata Stylińska Andrzej Boreyko koncert Krzysztof Penderecki Witold Lutosławski Henryk Mikołaj Górecki Antoni Wit Leszek Możdżer Jakub Józef Orliński Wojciech Kilar Stanisław Skrowaczewski

Robert Kostro: muzyka Chopina najlepiej wyraża polską duszę

- Chopina można nazwać najbardziej polskim kompozytorem, tym, który najlepiej chyba wyraża naszą duszę i też najgłębiej jest zakorzeniony w naszym rozumieniu historii. Myślę przede wszystkim o związku muzyki Chopina z epoką romantyzmu, a przecież dla Polaków kultura romantyczna ma fundamentalny charakter, jest w jakimś sensie podstawą naszej tożsamości - mówił w Dwójce Robert Kostro, dyrektor nowo otwartego Muzeum Historii Polski.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka koncert muzeum Muzeum Historii Polski Fryderyk Chopin Krzysztof Penderecki romantyzm Warszawa cytadela warszawska Robert Kostro Karol Furtak Aldona Łaniewska-Wołłk MUZYKA

"Na zawsze Melomani". Twórcy: ten film to podróż nie tylko w sensie geograficznym

- "Na zawsze Melomani" to podróż również w sensie mentalnym, psychicznym i historycznym. W filmie pojawia się nie tylko Warszawa, nie tylko Kraków, ale jeszcze Sopot i Ustronie Morskie, które też odegrało kluczową rolę w historii zespołu. Jak podają różne źródła, choć wielu z tym wciąż polemizuje, to właśnie tam zawiązali się Melomani - mówił w Dwójce Igor Mertyn, scenarzysta i producent filmu dokumentalnego o kultowym zespole.
Zobacz więcej na temat:  Jazz Jerzy Matuszkiewicz Dwójka Roch Siciński dokument FILM Łódź Andrzej Wojciechowski

Muzeum Historii Polski otwarte. Pierwsza wystawa to "Wielkie i małe historie"

- Nasza historia składa się z wielu małych osobistych historii, naszych historii, które możemy opowiedzieć i nasze świadectwa będą częścią tej wielkiej historii, historii Polski, a czasami naszego regionu, naszej miejscowości, naszej społeczności lokalnej, naszej rodziny. I to wszystko jest ważne, bo my jesteśmy uczestnikami, my tworzymy historię - mówiła w Dwójce dr Monika Matwiejczuk, współkuratorka wystawy "Wielkie i małe historie".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Kukla Muzeum Historii Polski wystawa muzeum Warszawa cytadela warszawska

Anna Dymna: nigdy w życiu nie myślałam, żeby zakładać jakąkolwiek fundację

- W 1999 roku moje życie się zmieniło. Poznałam osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Okazało się, że rozumiem, co oni czują, czego ode mnie żądają, poczułam się kochana i potrzebna najbardziej na świecie - mówiła w Dwójce Anna Dymna, aktorka teatralna i filmowa, a także działaczka społeczna, która 20 lat temu założyła Fundację Anny Dymnej "Mimo Wszystko".
Zobacz więcej na temat:  Anna Dymna aktor aktorzy aktorstwo jubileusz Małgorzata Szymankiewicz KULTURA Dwójka Ralph Kamiński Jacek Cygan piosenka Mimo Wszystko

"Brückner. Średniowiecze odzyskane" - wyjątkowa wystawa w Bibliotece Narodowej

- Profesor Brückner jako 36-letni naukowiec raz wziął urlop w czasie swojej pracy. Nie odpoczywał, pojechał do Petersburga, aby badać polskie rękopisy wywiezione tam przez Katarzynę II. W jednym z nich odnalazł paski pergaminu, które podtrzymywały grzbiet książki. Były na nich teksty w języku polskim. Udało się złożyć całą jedną kartę zapisaną obustronnie i kawałek następnej. "Kazania świętokrzyskie" to najstarszy zachowany, ciągły tekst w języku polskim - mówił w Dwójce Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Aleksander Bruckner Tomasz Makowski Roch Siciński Dwójka Biblioteka Narodowa wystawa

USO 9001: nasz zespół działa organicznie i demokratycznie, czujemy się razem komfortowo

- Mija rok od koncertowej premiery naszej pierwszej płyty. Chcemy znowu coś nagrać, nakład naszego debiutanckiego albumu właściwie niemal się wyczerpał. Tamta płyta powstała w... warsztacie stolarskim. Pomysł wyszedł od naszego wspaniałego producenta Alberta Karcha. Szukaliśmy przestrzeni, w której będziemy mogli popracować nad brzmieniem inaczej niż w studiu - mówili w Dwójce muzycy zespołu USO 9001, którzy w piątek 29 września wystąpią na koncercie w ramach cyklu "Jazz.PL".
Zobacz więcej na temat:  Jazz koncert Dwójka Roch Siciński Jakub Kukla

Robert Kostro: Muzeum Historii Polski zaprasza na wielkie otwarcie nowej siedziby

 - Od założenia muzeum minęło siedemnaście lat. Działaliśmy realnie, organizowaliśmy wystawy, projekty edukacyjne i naukowe. Bez stałej siedziby jest jednak dużo trudniej. Po pięciu latach od wkopania kamienia węgielnego będziemy mogli zaprosić pierwszych zwiedzających do naszego muzeum - mówił w Dwójce dr Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Historii Polski Robert Kostro Dwójka Jakub Kukla

II Konkurs Szymanowskiego. "Jesteśmy przyjaciółmi, którzy ze sobą współpracują"

- To, co widzi publiczność, gdy wychodzimy na estradę, to wierzchołek góry lodowej. Każdy występ poprzedzają długie godziny prób, podczas których po prostu dobrze się bawimy. Spędzamy też wspólnie czas poza pracą, lubimy chodzić do spa, relaksować się, rozpieszczać posiłkami w miłych miejscach. To dla nas ważne - mówili w Dwójce uczestnicy koncertu laureatów II Konkursu im. Karola Szymanowskiego z Turicum Quartet.
Zobacz więcej na temat:  Konkurs im. Karola Szymanowskiego koncert kwartet smyczkowy Monika Zając Dwójka II Konkurs im. K. Szymanowskiego II Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Karola Szymanowskiego MUZYKA

Marin Alsop: z wyjątkiem rodziców każdy odwodził mnie od pomysłu na dyrygenturę

- Moja profesorka skrzypiec w Juilliard School powiedziała: o nie, nie, jesteś zbyt młoda, a w ogóle to dziewczyny tego nie robią. I potem też, właściwie, przez cały czas, wszyscy powtarzali: nie, nie, jesteś tak dobrą skrzypaczką, powinnaś grać na skrzypcach, być solistką, i takie rzeczy - mówiła w Dwójce Marin Alsop, nowa dyrektor artystyczna i I dyrygentka Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.
Zobacz więcej na temat:  dyrygent kobieta NOSPR Dwójka Andrzej Sułek MUZYKA Marin Alsop

Michał Klauza: wybraliśmy program, który jest wizytówką muzyków orkiestry

- Dobór programu jest taki, by dać nam wszystkim szansę rozpoczęcia tego sezonu w jak największym, a właściwie pełnym składzie etatowym - mówił w Dwójce Michał Klauza, dyrygent i dyrektor artystyczny Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie. W sobotę, 23 września OPRW zainaugurowała nowy sezon artystyczny koncertem w Studiu im. Witolda Lutosławskiego.
Zobacz więcej na temat:  Michał Klauza Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie koncert studio im. Witolda Lutosławskiego Gustav Mahler Jakub Kukla muzyka klasyczna MUZYKA

Festiwal Organy Plus. "Będziemy wędrować od renesansu aż po współczesność"

- Jest to ewenement na naszym festiwalu, ale w tym roku będziemy wędrować od renesansu aż po współczesność. Tak się złożyło ze względu na główną ideę i tytuł festiwalu: "Jubileusze". Spośród wielu znaczących muzycznych jubileuszy w tym roku wybraliśmy kilka. Znalazł się wśród nich m.in. jubileusz Jana Jancy, pochodzącego z Gdańska kompozytora, który obchodzi w tym roku 90. urodziny - mówił w Dwójce prof. Andrzej Szadejko, szef artystyczny festiwalu Organy Plus.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka organy Gdańsk MUZYKA muzyka dawna kompozytor

II Konkurs Szymanowskiego. "W finale brakuje jednej śpiewaczki"

Znamy finalistów II Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego w kategorii "głos". O zwycięstwo powalczy pięcioro wykonawców: Shanley Horvitz - mezzosopran, Magdalena Lucjan - sopran, Monika Radecka - sopran, Johanna Will - sopran i Jan Żądło - baryton. - Muszę powiedzieć, że brakuje mi w tej stawce co najmniej jednej śpiewaczki - przyznał w audycji specjalnej Marcin Majchrowski.
Zobacz więcej na temat:  Konkurs im. Karola Szymanowskiego śpiew MUZYKA głos II Konkurs im. K. Szymanowskiego Katowice Dwójka Marcin Majchrowski

II Konkurs Szymanowskiego. "Monbijou Quartet ma w sobie dużo artystycznej konsekwencji"

- Szwedzkiego Monbijou Quartet nie sposób było nie zauważyć w tych przesłuchaniach, poczynając od I etapu. To zespół, który ma najbardziej wyrazistą zbiorową osobowość spośród uczestników konkursu. Nie znaczy to, że są idealni, ale ich interpretacje, nierzadko narysowane bardzo odważną kreską, są godne uwagi - mówił w Dwójce Andrzej Sułek, podsumowując II etap Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego w kategorii "kwartety smyczkowe".
Zobacz więcej na temat:  kwartet smyczkowy Konkurs im. Karola Szymanowskiego II Konkurs im. K. Szymanowskiego Katowice konkurs MUZYKA Andrzej Sułek Dwójka

Jurek Dybał: to jedyny coroczny festiwal imienia Krzysztofa Pendereckiego

- Nasz festiwal zaczął się pod ziemią w zabytkowej kopalni Guido, w sali koncertowej, która jest tam zaaranżowana. Wspaniały obiekt, zachęcam do jego zwiedzenia, natomiast po kilku latach na życzenie profesora Pendereckiego wyszliśmy również na powierzchnię - mówił w "Poranku Dwójki" Jurek Dybał, dyrektor XI Międzynarodowego Festiwalu im. Krzysztofa Pendereckiego - poziom 320 w Zabrzu.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Penderecki Jurek Dybał Zabrze Dwójka MUZYKA kopalnia Guido Międzynarodowy Festiwal im. Krzysztofa Pendereckiego

Grzegorz Nagórski: Big Band Śląski ma swoje magiczne brzmienie

- W Polsce nie ma zbyt wielu orkiestr jazzowych, a szczególnie takich, które działają regularnie. To inna specyfika, w małych zespołach te napięcia rozkładają się na kilka osób. Tutaj ta energia osiemnastu muzyków daje jeden wspólny impuls. To kameralistyka, jeśli zespoły pracują nad tym, grają razem, to uzyskują brzmienie i tę magię - mówił w Dwójce Grzegorz Nagórski, dyrygent Big Bandu Śląskiego, który już 22 września otworzy nowy sezon nagradzanego cyklu koncertowego Dwójki "Jazz.PL".
Zobacz więcej na temat:  big band Jazz Jakub Kukla Andrzej Zieliński Dwójka Big Band Śląski

Sarah Maria Sun: to bardzo specyficzne uczucie wcielać się w jakąś historię

- Moje zadanie to udzielić swojego głosu, wykorzystać wszystkie moje umiejętności, by sprawić, że ta muzyka ożyje. Muszę po prostu dać z siebie wszystko, by to wykonanie wyszło jak najlepiej. W kontekście dzieła staje się to więc dla mnie niejako abstrakcją. To wszystko, co mogę w tej materii zrobić - mówiła w Dwójce niemiecka śpiewaczka Sarah Maria Sun, która w poniedziałek (18.09) wzięła udział w polskim prawykonaniu utworu "A Song for Rachela" Bernharda Langa na Festiwalu "Warszawska Jesień".
Zobacz więcej na temat:  Warszawska Jesień getto warszawskie Karol Furtak Dwójka MUZYKA studio im. Witolda Lutosławskiego śpiew