Polskie Radio
Section05

Dwójka

Sztuka sepulkralna Krzysztofa Bednarskiego

"Wybitni ludzie nie powinni mieć złych nagrobków" - mówi rzeźbiarz Krzysztof M. Bednarski. Od lat projektuje on rzeźby upamiętniające najważniejszych polskich artystów: sarkofagi Krzysztofa Pendereckiego i Adama Zagajewskiego, nagrobki Krzysztofa Kieślowskiego, Ewy Demarczyk, Wojciecha Fangora czy Tomasza Stańki.
Zobacz więcej na temat:  groby rzeźba Aleksandra Łapkiewicz Krzysztof Bednarski święto zmarłych Wszystkich Świętych KULTURA

Pieśni żałobne. Jak dawniej radzono sobie ze śmiercią?

Pieśni żałobne to utwory bardzo zakorzenione w tradycji katolickiej, pełne odwołań do religii. Jeszcze niedawno można było usłyszeć je przede wszystkim na wsiach, podczas czuwania albo w trakcie pogrzebu. I chociaż te tradycje w większości regionów zanikły, powoli powraca zainteresowanie dawnymi obrzędami.
Zobacz więcej na temat:  żałoba tradycja kultura ludowa folklor Wszystkich Świętych święto zmarłych Dzień Zaduszny pieśń KULTURA Marta Strzelecka antropologia

Sosnowiec - miasto do odkrycia

Sosnowiec to miasto, o którym nie wiadomo zbyt wiele. Większość kojarzy je z zabawnych obrazków z Internetu albo niewybrednych żartów. Anna Malinowska – dziennikarka, a na dodatek rodowita katowiczanka – postanowiła jednak złamać stereotypy i pokazać, że to zdominowane przez bloki miasto ma swoje legendy, mity, gawędy, sensacje kryminalne, a nawet światowej sławy gwiazdy.
Zobacz więcej na temat:  Sosnowiec Górny Śląsk reportaż miasto Jakub Kukla

„Żywioły wyobraźni”. 19. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania w Warszawie

W dniach 20-24 listopada w Mazowieckim Instytucie Kultury w Warszawie odbędzie się 19. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania. Na festiwalowej scenie wystąpią wybitni artyści z Polski i różnych stron świata, którzy zaprezentują zarówno adaptacje baśni, mitów, eposów, literatury współczesnej, jak i opowieści zaangażowane społecznie - czerpiące z doświadczeń codziennego życia. 
Zobacz więcej na temat:  patronat

Polskie sieroty wywiezione do Nowej Zelandii. Audioserial Instytutu Pileckiego i Polskiego Radia

Osiemdziesiąt lat temu do Nowej Zelandii przypłynął statek z 733 polskimi dziećmi na pokładzie. Były to sieroty - ofiary sowieckich wywózek. W założeniu miały zostać w tym kraju do końca wojny. W praktyce większość z nich została tam już na zawsze.
Zobacz więcej na temat:  wywózka historia Polski Nowa Zelandia II wojna światowa dzieci Instytut Pileckiego Polskie Radio Jan Kanty Zienko Martyna Wojtkowska

Pełna uliczek i tajemniczych ogrodów. Spacer artystyczną Saską Kępą

Grzegorz Fitelberg, Witold Lutosławski i Agnieszka Osiecka, a także mniej znani - Eugeniusz Mossakowski czy Elna Gistedt. Co łączyło tych artystów? Wszyscy mieszkali na Saskiej Kępie... Zapraszamy na artystyczny spacer, którego przewodnikiem jest Jarosław Wojciechowski, varsavianista i kolekcjoner przedmiotów związanych z kulturowym dziedzictwem Polski.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa muzyka klasyczna Saska Kępa Monika Zając Spacer po Warszawie Agnieszka Osiecka Grzegorz Fitelberg Witold Lutosławski

Zbigniew Herbert. Zachłanny podróżnik, uważny obserwator

"Znów jestem w ruchu. Śpieszę ku śmierci" – te słowa Zbigniew Herbert umieszcza w zakończeniu tomu esejów "Barbarzyńca w ogrodzie". Ruch był u Herberta wielowymiarowy i nie oznaczał jedynie podróży po świecie. Był także podróżą filozoficzną. - Herbert to ruch widziany na różne sposoby, ruch egzystencjalny - mówiła w Dwójce kuratorka Anna Romaniuk.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Herbert Dorota Gacek literatura literatura polska poezja KULTURA Anna Romaniuk