Polskie Radio
Section05

Dwójka

Nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 2024 przyznane. Znamy laureatów!

Jakub Józef Orliński, kooperatywa muzyczna Hashtag Ensemble oraz Joanna Natalia Ślusarczyk to tegoroczni laureaci nagród Koryfeusz Muzyki Polskiej 2024. Utrzymywana w tajemnicy nagroda honorowa trafiła do wieloletniej dyrektor Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus, Agnieszki Duczmal.
Zobacz więcej na temat:  Koryfeusz Muzyki Polskiej MUZYKA Narodowy Instytut Muzyki i Tańca Agnieszka Duczmal Jakub Józef Orliński

Naczelny fotograf Nowego Jorku. W obiektywie Czesława Czaplińskiego

Fotografuje Nowy Jork od ponad czterdziestu lat. Uwiecznia architekturę, dokumentuje święta i tradycje. Przed jego obiektywem stanęli światowej sławy ludzie świata kultury, nauki czy biznesu. Czesław Czapliński - aby pokazać złożoność i wyjątkowość miasta, które zapiera ludziom dech - wybrał sto zdjęć... spośród miliona.
Zobacz więcej na temat:  fotografia Czesław Czapliński Nowy Jork zdjęcia zdjęcie Katarzyna Fitzwilliams Polonia w USA

Koryfeusz Muzyki Polskiej - wielkie święto polskiej kultury

Wkrótce poznamy laureatów tegorocznej nagrody polskiego środowiska muzycznego Koryfeusz Muzyki Polskiej. Podczas gali, która odbędzie się w Filharmonii Narodowej w Warszawie, spotkają się największe osobowości polskiej muzyki. Wyjątkowe statuetki autorstwa prof. Adama Myjaka powędrują do zwycięzców w kategoriach Nagroda honorowa, Odkrycie roku, Osobowość roku i Wydarzenie roku.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Jakub Jamrozek MUZYKA Koryfeusz Muzyki Polskiej Lech Dzierżanowski muzyka współczesna muzyka dawna

Czy sztuczna inteligencja zagraża muzyce? "To rzeczy tak humanistyczne, że AI ich nie zastąpi"

Rozwój sztucznej inteligencji budzi w niektórych kręgach poważne obawy o przyszłość wielu profesji. Łukasz Borowicz, który był gościem Cafe "Muza" w Dwójce, ocenił jednak, że muzyka klasyczna nie ma się czego obawiać. Ewentualne zmiany mogą jego zdaniem dotknąć muzykę rozrywkową, ale klasyka jest innym, "cudownym światem".
Zobacz więcej na temat:  Łukasz Borowicz Róża Światczyńska dyrygent

"Ukrzyżowanie" Johanna Joachima Kaendlera. Co tak zachwyca w tej porcelanowej rzeźbie?

W XVIII-wiecznej Europie porcelanowe rzeźby podkreślały splendor i bogactwo dworów królewskich i rezydencji arystokracji. Twórca "Ukrzyżowania" - Johann Joachim Kaendler był rzeźbiarzem pierwszej europejskiej wytwórni porcelany założonej przez Augusta II Mocnego w Miśni. Dzieło to doskonale ukazuje jego talent.
Zobacz więcej na temat:  rzeźba Aleksandra Łapkiewicz Wawel Daniel Bednarczyk Dorota Gabryś

Czym jest nekrodziedzictwo?

Kameralne cmentarze przykościelne, małe wiejskie cmentarzyki, ogromne nekropolie. Można zaryzykować tezę, że większość spoczywających na nich osób w momencie śmierci otoczona była troską i miłością. Ich szczątki zaś pochowane zostały z szacunkiem i zgodnie z pożądanym przez zmarłego rytuałem. Są jednak i takie miejsca, w których ludzkie zwłoki zakopywane były pospiesznie i z pogardą.
Zobacz więcej na temat:  Wszystkich Świętych wspomnienie groby Michał Nowak Ewa Domańska etyka cmentarz zbrodnia katyńska zbrodnie sowieckie zbrodnie wojenne człowiek