Polskie Radio
Section05

Dwójka

"Eleganckie, niewymuszone aktorstwo". Andrzej Łapicki - wspomnienia w 100-lecie urodzin

- Kiedy grał Andrzej Łapicki, z całą świadomością wolał zagrać mniej niż za dużo. To była też ta ogromna elegancja bycia na scenie, która sprawiła, że przyszyto mu metkę amanta. Był amantem, ale też niekoniecznie. Jego możliwości nie zostały do końca wykorzystane - mówił w Dwójce Tomasz Mościcki w 100. rocznicę urodzin Andrzeja Łapickiego (11.11).
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Łapicki aktor Marcin Pesta Monika Pilch Barbara Osterloff Tomasz Mościcki Jacek Szczerba Agnieszka Suchora Tomasz Sapryk jubileusz KULTURA

Dwójka na Festiwalu Niepodległa. "To na frontach I wojny światowej zginęło najwięcej Polaków"

- Polska niepodległa jest cała z I wojny światowej. Warto powiedzieć, że na frontach II wojny światowej zginęło mniej polskich żołnierzy niż w czasie I wojny. Choć brzmi to paradoksalnie, od razu dodajmy, że polscy żołnierze walczyli wtedy właściwie we wszystkich armiach zaangażowanych w konflikt - mówił w Dwójce dr Michał Przeperski z Muzeum Historii Polski.
Zobacz więcej na temat:  Święto Niepodległości 11 listopada Jakub Kukla Aleksandra Stec Michał Przeperski Muzeum Historii Polski KULTURA Festiwal Niepodległa niepodległość Niepodległa

Marek Napiórkowski - wirtuoz gitary, który zaczynał od... skrzypiec

Marek Napiórkowski - wirtuoz jazzu, określany mianem czołowego gitarzysty w naszym kraju. Niezmiennie pojawia się na szczytach polskich rankingów i jest doceniany zarówno przez branżę, jak i krytykę. Nic dziwnego - każde nowe przedsięwzięcie tego artysty to podróż w coraz ciekawsze rejony muzyczne, przypieczętowane rozpoznawalnym stylem i niezwykłą charyzmą.
Zobacz więcej na temat:  Jazz Marek Napiórkowski Roch Siciński muzyka współczesna gitara KULTURA

Jazz Jamboree - festiwal, na którym bywali wszyscy

Jazz Jamboree to jeden z najstarszych festiwali jazzowych w Europie. Pierwszy odbył się w warszawskiej Stodole w 1958 roku pod nazwą Jazz 1958. Przez blisko sześćdziesiąt lat gościł prawie wszystkich najwybitniejszych muzyków jazzowych z całego świata. Był nie tylko miejscem wspaniałych koncertów, ale pełnił też rolę środowiskotwórczą.
Zobacz więcej na temat:  Jazz Jamboree Jazz muzyka współczesna Andrzej Zieliński Roch Siciński KULTURA

Eden w Powsinie. Czy w warszawskim Ogrodzie Botanicznym powstanie rajski ogród?

"Piękno jest ważną kategorią w botanice" - mówi profesor Arkadiusz Nowak, dyrektor Ogrodu Botanicznego Polskiej Akademii Nauk w Powsinie. To miedzy innymi z zachwytu nad wyjątkowością przyrody Azji Środkowej wziął się projekt odtworzenia w Powsinie "rajskiego ogrodu".
Zobacz więcej na temat:  Aleksandra Łapkiewicz przyroda przyrodnik natura ogród botaniczny Ogród Botaniczny PAN w Powsinie raj botanika