Polskie Radio
Section05

dyplomacja

Dr Bonikowska o kształcie UE: Wspólnota jest w ciągłej budowie

- Unia Europejska jest w ciągłej budowie, a koniec tego procesu zależy od państw członkowskich. Kiedy wstępowaliśmy do UE, była to mniejsza wspólnota. Łatwiej się nią zarządzało i podejmowało decyzje. Państwa były też bliższe sobie - powiedziała w Polskim Radiu 24 dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych. Gościem audycji "Kontrapunkt" był także dr hab. Kamil Zajączkowski z UW.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Komisja Europejska pieniądze bezpieczeństwo polityka ŚWIAT Europa Polskie Radio 24

Prof. Czesław Kłak: przywódcy państw UE wiedzą, że nie mogą marginalizować Polski

- UE nie jest instytucją, w której państwa członkowskie mogą być marginalizowane, zwłaszcza te, które nie są małymi państwami, jak Polska. Nie mogą być one stawiane poza marginesem wspólnoty. I tego chyba mają świadomość poszczególni szefowie państw i rządów - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Czesław Kłak, sędzia Trybunału Stanu, komentując spór Polski z Komisją Europejską.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Komisja Europejska Polska w Unii Europejskiej Mateusz Morawiecki premier

Premier podsumował obrady RE. Najważniejszymi tematami kryzys energetyczny i gazowy

Premier Mateusz Morawiecki napisał, że ceny energii oraz kryzys na rynkach energetycznych i gazowych były najważniejszymi tematami poruszanymi podczas obrad Rady Europejskiej w Brukseli. Według szefa polskiego rządu kryzys ten to skutek nadmiernej zależności od Rosji i Gazpromu oraz spekulacji na rynku uprawnień do emisji CO2.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Mateusz Morawiecki premier Europa Rada Europejska Unia Europejska polityka Polityka zagraniczna Polski

"Traktuję archeologię jako swego rodzaju intelektualną wędrówkę". Spotkanie z dr Pawłem L. Polkowskim

Dr Paweł L. Polkowski, archeolog związany z Muzeum Archeologicznym w Poznaniu i Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego, jest jednym z tegorocznych laureatów Nagrody Narodowego Centrum Nauki. Prowadzi badania nad sztuką naskalną w oazie Dachla w Egipcie.
Zobacz więcej na temat:  archeologia Uniwersytet Warszawski Egipt Sudan Ministerstwo Spraw Zagranicznych Poznań

Zgorzelski: po brexicie powinniśmy zajmować w UE ważne miejsce. Nie wykorzystujemy tej szansy

- Polska powinna być silnym państwem i podmiotem zajmującym należne nam miejsce po Wielkiej Brytanii przy stole decyzyjnym. Nie wykorzystujemy tego momentu. To jest bardzo groźne i niebezpieczne dla naszego kraju. Silna Polska w Unii Europejskiej to jest nasza racja suwerenności - mówił w Polskim Radiu 24 wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski z PSL-u.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Zgorzelski Adrian Klarenbach polityka ŚWIAT Europa Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej Polityka zagraniczna Polski

Milion dawek szczepionek od Polski dla Iranu. "Wyraz solidarności z krajem, z którym łączą nas wielowiekowe relacje"

Polska przekazała Iranowi bezpłatnie milion szczepionek przeciwko COVID-19 - poinformowało MSZ. Darowizna ta jest wyrazem solidarności szczepionkowej z Irańczykami, z którymi łączą Polskę wielowiekowe i dobre relacje - podkreślił resort.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Spraw Zagranicznych szczepionka COVID-19 Bliski Wschód pandemia koronawirus sars-cov-2 polityka Iran szczepienia

"Zasługują na tytuł Sprawiedliwych wśród Narodów Świata". Badacze Holokaustu o liderach Grupy Ładosia

Badacze Holokaustu, profesorowie Mordecai Paldiel i Daniel Blatman podkreślają, że liderzy Grupy Ładosia powinni zostać uhonorowani medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. To jedno z najważniejszych izraelskich odznaczeń państwowych jest przyznawane osobom ratującym Żydów w czasie II wojny światowej. Do tej pory Instytut Yad Vashem przyznał je jednemu członkowi Grupy - konsulowi Konstantemu Rokickiemu.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Holokaust Szwajcaria Instytut Pileckiego Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Inauguracja Międzynarodowego Komitetu Grupy Ładosia. Maniewska: lista ocalonych jest wciąż niepełna

- Według naszych szacunków na liście Ładosia powinno być od 8 do 10 tysięcy osób, a mamy ponad 3 tysiące. Liczymy, że dzięki zasięgowi naszego Komitetu będziemy odnajdywać kolejne osoby i dodawać ich nazwiska do listy - mówiła w Poranku "Siódma9" Monika Maniewska z Instytutu Pileckiego, komentując niedawną inaugurację Międzynarodowego Komitetu Grupy Ładosia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA historia Polski II wojna światowa Holokaust