Polskie Radio
Section05

edukacja

"To polski, a nie rosyjski powinien być drugim językiem obcym". Premier Ingryda Szimonyte o edukacji na Litwie

W środę premier Litwy Ingryda Szimonyte w wywiadzie dla polskiej rozgłośni w Wilnie Radio Znad Wilii, powiedziała, że jest "zdecydowanie za tym, żeby w szkołach na Litwie było więcej języka polskiego jako obcego". Wyraziła opinię, że język rosyjski mógłby zostać zastąpiony przez polski jako drugi język obcy nauczany w litewskich szkołach.
Zobacz więcej na temat:  szkolenia językowe język angielski języki obce ŚWIAT Litwa POLSKA

Czy da się polubić łacinę? O nauczaniu łaciny w szkołach

Już od kilku lat w dokumentach programowych publikowanych co roku przez Ministerstwo Edukacji i Nauki powtarza się hasło edukacja klasyczna. Nie chodzi o nieunowocześnianie sposobu nauczania, pozostanie w ławkach i siatce godzinowej, ale oznacza to zaznajamianie uczniów z kulturą antyczną – łaciną, a kiedyś również starożytną greką. Od przyszłego roku język łaciński ma szansę stać się jednym z tzw. drugich języków obcych, których uczniowie uczą się w ostatnich klasach szkoły podstawowej i w liceum obok wiodącego języka obcego, którym jest zwykle język angielski. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców szkoła języki obce

Akademia Bezpiecznej Jazdy w Legionowie!

Prawidłowe udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej czy przejście sugerowane - to jedne z wielu zagadnień, o których rozmawiamy z uczniami szkół podstawowych w ramach Akademii Bezpiecznej Jazdy! Tym razem zawitaliśmy do szkoły EduSpektrum w Legionowie. 
Zobacz więcej na temat:  samochód bezpieczeństwo dzieci Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio motoryzacja samochody bezpieczeństwo na drodze szkoła policja społeczeństwo Legionowo

Janusz Cieszyński o laptopach dla czwartoklasistów: to realna pomoc naukowa

- W IV klasie wchodzą przedmioty, przy których wykorzystanie komputera jest realną pomocą naukową, a nie potencjalnym rozpraszaczem - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Janusz Cieszyński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  cyberbezpieczeństwo POLSKA polityka szkoła dzieci komputer cyfryzacja nowe technologie społeczeństwo Janusz Cieszyński Krzysztof Świątek

"Nierówności są przyczyną utraconych talentów i szans". Premier zapowiada laptopy dla uczniów

- Naszym zdaniem państwo powinno robić wszystko, aby każdy młody człowiek miał dobry start, bez względu na możliwości finansowe rodziców. Nierówności nie są napędem rozwoju, ale przyczyną utraconych talentów, straconych szans, przyczyną wielu tragedii, staramy się je wyrównywać - mówił szef rządu, premier Mateusz Morawiecki, zapowiadając nowy program, w ramach którego uczniowie 4. klas szkół podstawowych dostaną laptopy. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA rząd premier Mateusz Morawiecki społeczeństwo szkoła nowe technologie cyfryzacja GOSPODARKA