Polskie Radio
Section05

ekologia

Nowa "ustawa wiatrakowa", będzie rewolucją w branży OZE

- Nowa "ustawa wiatrakowa", która jest wykazie prac rządu, zmienia zasady inwestowania w źródła odnawialne (OZE), jakim jest energia z wiatru. Poprzednia ustaw tzw. "10H",  eliminowała prawie 100 procent terytorium Polski pod takie inwestycje - powiedziała Małgorzata Żmijewska-Kukiełka, reprezentująca Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowe, w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ustawa elektrownie wiatrowe transformacja energetyczna ministerstwo klimatu

Żywność ekologiczna. "Mimo inflacji ten rynek rośnie"

- Ruch na rzecz rolnictwa bez agrochemii został zapoczątkowany w latach 80. XX w. Miałam szczęście, bo znalazłam się w inicjatywnej, pionierskiej grupie naukowców, do której dołączali rolnicy, walczący o "rolnictwo bez chemii" - wspomina w Polskim Radiu 24 dr Urszula Sołtysiak, rzecznik Polskiej Izby Żywności Ekologicznej, wieloletnia wykładowczyni SGGW.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 klimat środowisko rolnictwo społeczeństwo żywność

"Ludzie". Michał Książek o biodróżach, perspektywie nieantropocentrycznej i dzikiej przyrodzie w metropolii

W szparach między płytami chodnikowymi rosną ciekawe trawy i kwiaty, żyją niezwykłe organizmy, na sygnalizatorze świetlnym przy przejściu dla pieszych w najbardziej ruchliwym miejscu Warszawy sikorki założyły gniazdo i doskonale sobie radzą. Na Pałacu Kultury i Nauki rośnie ponad 10 różnych rodzajów roślin, mieszkają ptaki, m.in. sokoły… To wszystko w swojej książce "Atlas dziur i szczelin" opisał Michał Książek, pisarz, poeta, ekolog, gość Michała Nogasia w audycji "Ludzie".
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA przyroda natura owady rośliny miasto biologia ludzie zwierzęta Michał Nogaś Michał Książek Trójka

Buty i torebki z jabłek. Ekspertka o eko-zamiennikach skóry

- Skóra z jabłek już istnieje, jest wykorzystywana w przemyśle modowym. Ta najbardziej znana pochodzi z odpadów po produkcji soku jabłkowego, ale, niestety, we Włoszech, nie w Polsce - powiedziała w Polskim Radiu 24 Marta Sieradzka. - To materiał, jaki można wykorzystywać do produkcji obuwia, torebek, kurtek. Wszystko, co jest skórzane, może być także roślinne - dodała.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 społeczeństwo

Polacy opracowali nowatorską metodę recyklingu ubrań z poliestru. Nadchodzi era wiecznej odzieży?

Ubrania z tworzyw sztucznych to prawdziwe przekleństwo: na świecie co roku produkuje się ok. 100 mln ton odzieży. Z tego ponad 90 mln ton (!) trafia na wysypisko i są to całkowicie nowe ubrania, których nie sprzedano. A przecież dochodzą do tego także stare, zużyte ubrania. Co zrobić z tym nadmiarem tekstyliów? Za sprawą polskich naukowców w tej sprawie pojawiło się światełko w tunelu.
Zobacz więcej na temat:  NAUKA odzież z recyklingu odzież recycling recykling ubrania śmieci Trójka Monika Suszek

Dlaczego nie powstają kolejne parki narodowe? Czemu Polska głosowała przeciw Nature Restoration Law?

Ponad 20 lat minęło od utworzenia w Polsce ostatniego parku narodowego. Dlaczego tak dużo i co się za tym kryje? Na czym polega niedawno przyjęte przez Unię Europejską rozporządzenie Nature Restoration Law, któremu Polska się sprzeciwiła? O tym ze swoją gościnią rozmawiała Paulina Górska.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA przyroda natura park narodowy Nature Restoration Law Unia Europejska klimat Paulina Górska Trójka