Polskie Radio
Section05

FILM

"To coś nowego". Malcolm McDowell w radiowej Jedynce o pracy nad filmem o Krystynie Skarbek

Malcom McDowell jest znany między innymi z głównych ról w kultowym obrazie Stanleya Kubricka "Mechaniczna pomarańcza" i "Szczęśliwym człowieku" Lindsaya Andersona. Teraz brytyjski aktor pracuje nad szpiegowskim thrillerem "The Partisan" w reżyserii Jamesa Marquanda, który przedstawia historię Krystyny Skarbek - legendarnej agentki tajnych służb brytyjskich. - Nigdy nie grałem szpiega, więc to coś nowego. (...) Grałem biskupów, królów, cesarzy, a szpieg mi się nie trafił - przyznaje Malcolm McDowell w rozmowie dla Programu 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Joanna Sławińska kino Polski Instytut Sztuki Filmowej Malcolm McDowell Krystyna Skarbek

"Młodzi i Film". Rozpoczął się koszaliński festiwal: sześć dni projekcji, spotkań i dyskusji

Zaczął się już 42. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". Ten jedyny w Europie festiwal, podczas którego prezentowane są głównie debiuty, potrwa do 17 czerwca. W programie przegląd najciekawszych, najlepszych fabuł, dokumentów i animacji w reżyserii młodych, obiecujących twórców, ale również wystawy sztuki, spotkania z twórcami, panele branżowe, koncerty i warsztaty.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA festiwal filmowy Koszalin Katarzyna Cygler Trójka

Wkrótce zaczyna się Pyrkon – największy festiwal dla fanów szeroko pojętej fantastyki

Pyrkon – to słowo wzbudza rozkoszne drżenie serca u każdego fana szeroko pojętej fantastyki w dowolnych właściwie jej przejawach i wariantach. Organizowany od 1999 roku jest największą tego typu imprezą w Polsce i jedną z największych w Europie. Najnowsza edycja zacznie się w piątek, 16 czerwca, i będzie trwała nieprzerwanie przez trzy dni aż do niedzieli.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA fantastyka Poznań Pyrkon serial science-fiction cosplay gry komputerowe Tomasz Miara Trójka

Mądre, zabawne i bardzo prowokacyjne – mówi o komedii "Mój sąsiad Adolf" Łukasz Adamski

Na ekrany polskich kin wszedł film "Mój sąsiad Adolf". To bardzo nietypowa komedia o dwóch sąsiadach, ich tajemnicach i przetwarzaniu traumy. Jest w tym filmie, poza nazwiskiem głównego bohatera, wyraźny ślad polski, gdyż zdjęcia zrealizował Radosław Ładczuk, a muzykę napisał Łukasz Targosz.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Holokaust komedia Tomasz Miara Łukasz Adamski Trójka Żydzi Adolf Hitler

Kolejny strajk w Hollywood: aktorzy zamierzają pójść w ślady scenarzystów

W Hollywood doszło już do strajku scenarzystów, teraz strajkować zamierzają aktorzy, którzy domagają się m. in. podwyższenia honorariów. Rozmowy mają się rozpocząć lada chwila. Hollywoodzki związek zawodowy aktorów SAG-AFTRA zagłosował za autoryzacją strajku w przypadku zerwania negocjacji w sprawie zmiany kontraktów. Czy kręcenie filmów i seriali zostanie wstrzymane?
Zobacz więcej na temat:  KULTURA aktorzy scenariusz Hollywood strajki serial Katarzyna Cygler Trójka

Współtwórca dokumentu "Murale": wielkie dzięki Banksy!

- Nazwaliśmy to "immersive experience", czyli doświadczenie, w które możemy się zagłębić, możemy przez chwilę być w tym świecie. Projekt jest zbudowany wokół skanów 3D murali, które Banksy wykonał w okolicach Kijowa. W sumie w listopadzie zeszłego roku powstało ich siedem. W niezmienionej postaci obecnie istnieją cztery z nich. Skan 3D to forma zbierania danych i tworzenia trójwymiarowego modelu - mówił w Dwójce Maciej Żemojcin, współtwórca polsko-ukraińskiego filmu dokumentalnego pt. "Murale".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Ukraina dokument Banksy Dwójka Paweł Siwek Ukraina

"Dzień świra": wiecznie żywe frustracje i paranoje życia codziennego

Są takie filmy, które potrafią komentować naszą rzeczywistość tak celnie i dosadnie, że nie pozostaje nic innego, jak pokiwać głową, roześmiać się przez łzy i… iść dalej przez życie. Może trochę bardziej uśmiechnięty, bo jednak ktoś rozumie, co przeżywam. Jednym z takich filmów jest "Dzień świra" Marka Koterskiego, który premierę miał 21 lat temu.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Marek Koterski Marek Kondrat komedia Michał Kowarski Karol Gnat Radosław Nałęcz Trójka

Tajemnice polskiego dubbingu, czyli kiedy w zagranicznym filmie mówią "po naszemu"

W Polsce dubbing nigdy nie był bardzo popularny, chociaż pierwsze tego rodzaju filmy pojawiły się w naszych kinach już przed wojną. Także po wojnie dominowały filmy z napisami bądź lektorem, ale część filmów, szczególnie dla dzieci, była dubbingowana. W ostatnich latach dubbing powraca do łask, także dzięki rosnącej jakości i popularności gier komputerowych.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA dubbing gry wideo gry komputerowe język polski tłumaczenie Katarzyna Cygler Józef Niewiarowski Trójka