Polskie Radio
Section05

fizyka

Nellie Bly - kobieta, która podbiła świat dziennikarstwa

Dokładnie tego dnia - 14 listopada, 135 lat temu, pewna uparta i utalentowana Amerykanka postanowiła pobić rekord fikcyjnego bohatera powieści Juliusza Verne’a "W 80 dni dookoła świata". Anna Kowalczyk wraz z - i tu niespodzianka i magia radia - Melchiorem Wańkowiczem, opowie dziś jej herstorię. Okaże się, że nie zawsze warto wierzyć na słowo nawet wybitnym reportażystom. Fact checking gawędy Melchiora Wańkowicza przeprowadziła Anna Kowalczyk, która opowieść o zapomnianych bohaterkach historii ma dla Państwa co tydzień o tej samej porze.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Maria Skłodowska-Curie NAUKA chemia Anna Kowalczyk Kobiety medycyna

NASZ WYWIAD "Do czata GPT mówmy grzecznie". Fizyka już szykuje nowe rewolucje

- Bez fizyki nie byłoby ani sztucznej inteligencji, ani procesorów o wielkich mocach. To jest bowiem nauka o relacjach między elementami, na przykład, co będzie, gdy zamiast dwóch magnesów ustawimy trzy. Fizyka pomaga również upraszczać rzeczywistość - kulka o danej masie zawsze spada tak samo - niezależnie, czy jest czerwona, czy zielona. Trzeba wyławiać proste prawa i zasady - mówi prof. Andrzej Wysmołek, fizyk (UW). 
Zobacz więcej na temat:  sztuczna inteligencja ŚWIAT nagroda Nobla AI grafen nanotechnologia komputery kwantowe fale grawitacyjne NAUKA

Nagroda Nobla z fizyki przyznana. Laureatami pionierzy AI

Nagroda trafiła w ręce Johna J. Hopfielda i Geoffreya E. Hintona. Komitet Noblowski docenił badaczy za "fundamentalne odkrycia, które umożliwiają uczenie maszynowe przy zastosowaniu sztucznych sieci neuronowych". W cyklu Czwórki "O co chodzi z tymi Noblami?" wyjaśniamy, jakie znaczenie dla społeczeństwa mają opracowane przez naukowców technologie i dlaczego werdykt komisji wzbudza wątpliwości części środowiska naukowego.   
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Piotr Firan Weronika Puszkar nagroda Nobla Nobel nowe technologie NAUKA sztuczna inteligencja

Blaski i cienie Nagrody Nobla. Badacze i badaczki, którzy nie doczekali się wyróżnienia

Te nagrody tworzą aurę prestiżu dla osób, które nimi są zaszczycane. Rozpoczyna się Tydzień Noblowski - do kolejnego poniedziałku zaprezentowane zostaną najwybitniejsze osiągnięcia w dziedzinie: medycyny, fizyki, chemii, literatury, działań na rzecz pokoju na świecie oraz ekonomii.
Zobacz więcej na temat:  nagroda Nobla Katarzyna Kobylecka Alfred Nobel wyróżniony chemia medycyna literatura

MEN szykuje rewolucję? Nauczyciele boją się straty pracy

Reforma edukacji przygotowywana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej wywołuje nowe dyskusje - tym razem wśród nauczycieli. Obawiają się oni, że wprowadzenie przyrody zamiast chemii, biologii, geografii, a nawet fizyki, będzie powodem utraty pracy przez część z nich. Byłby to efekt odwrotny, od celu i argumentacji resortu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA szkoła edukacja społeczeństwo nauczyciel praca przyroda biologia chemia geografia Związek Nauczycielstwa Polskiego

Polskie Radio 24 Wyczyn Polaków. "Takiej transmisji nie da się podsłuchać"

- Takiej transmisji nie da się podsłuchać, bo natychmiast dowiemy się, że ktoś je podsłuchuje, ponieważ proces ten zaburzy kwantowe właściwości fotonów - mówił w Polskim Radiu 24 dr hab. Michał Parniak (Uniwersytet Warszawski, Wydział Fizyki) wyjaśniając znaczenie komunikacji kwantowej, nad którą pracuje jego zespół.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Krzysztof Grzybowski Uniwersytet Warszawski