Polskie Radio
Section05

folk

„Na Zachód od Bugu”. Sztuka słuchania

Granice – administracyjne, etniczne, religijne, wyobrażone – splatają codzienność lokalnych społeczności w skomplikowaną tkankę. W książce „Na Zachód od Bugu: dzienniki z Pogranicza” dr Julia Buiskykh, antropolożka i badaczka, zabiera nas w podróż po Polsce lat 2015–2018, oddając głos tym, którzy na co dzień balansują między różnymi tożsamościami i narracjami historycznymi.
Zobacz więcej na temat:  folklor muzyka ludowa kultura ludowa sztuka ludowa etnografia world music Aleksandra Stec Aleksandra Tykarska Wojciech Ossowski Piotr Kędziorek Bug Magdalena Tejchma Bydgoszcz granica KSIĄŻKA

Konkurs Muzyki Folkowej. "Nie widzę gatunku muzyki, z którym ta ludowa nie mogłaby się połączyć"

Konkurs Muzyki Folkowej to jedna z najważniejszych części Festiwalu Folkowego Polskiego Radia Nowa Tradycja. - Nasz konkurs skierowany jest do każdej osoby, która gra muzykę, która interesuje się naszymi źródłami - tradycyjną muzyką polską, ale też tradycyjną muzyką mniejszości, które historycznie nasz kraj zamieszkują - mówi Hanna Szczęśniak z Radiowego Centrum Kultury Ludowej, współorganizatorka konkursu. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Dominika Płonka Zobacz także folklor MUZYKA Hanna Szczęśniak Suferi

"Na trzy i" w Ogniskach Muzyki i Tańca Tradycyjnego. Uniwersalny język muzyki

Oberkas Travel to kwartet złożony z wybitnych instrumentalistów, z ogromnym dorobkiem scenicznym, fonograficznym i badawczym. Na polu fascynacji tradycyjnymi, dawnymi melodiami Polski Centralnej muzycy podjęli próbę odnalezienia punktów stycznych miedzy tzw. rytmami mazurkowymi obecnymi w rdzennej muzyce wsi polskie ja światem rytmicznym wybrzeża Afryki Zachodniej oraz współczesnego jazzu amerykańskiego. 
Zobacz więcej na temat:  folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Aleksandra Tykarska

Wokół pieśni postnych

W audycji Maria Baliszewska spotyka się z młodymi śpiewakami i muzykami - Antkiem Hasso-Agopsowiczem i Witkiem Wojciechowskim - pomysłodawcami spotkań śpiewaczych wokół pieśni wielkopostnych. Młodzi artyści chcą znaleźć dla nich nową przestrzeń, praktykować i ocalić przed zapomnieniem. Prowadząca wspomni także Jana Bilskiego - skrzypka z Dobrzelina. 
Zobacz więcej na temat:  folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Maria Baliszewska Wielki Post

Cały świat w opowieściach

“Dawno, dawno, temu….”? A może: “Za górami, za lasami, za siedmioma dolinami…”? Albo jeszcze inaczej: “To było tak…”! Jest wiele sposobów na rozpoczynanie opowiadania, to tylko niektóre z nich. O tych i innych sposobach na snucie opowieści, które od zawsze zanurzone są w tradycyjnym przekazie ustnym, już w najbliższym “Źródełku”.
Zobacz więcej na temat:  dzieci folklor kultura ludowa Muzyka dla dzieci opowiadanie bajki dla dzieci bajki bajka improwizowana baśnie Patrycja Zisch

Kobiety przekraczają granice

Pierwsze pokolenie amerykańskich pisarek meksykańskiego pochodzenia, skrzypaczki z pogranicza polsko-białoruskiego, pierwsza góralska poetka, włoska tancerka, która wprowadza taniec intuicyjny do Polski w XX w., artystka XXI w., która postrzega odejście od norm jako pogoń za swoim ja. Co je łączy? Każda z nich na swój sposób przekracza granice - te fizyczne, jak i mentalne. W sobotnim Poranku Dwójki bohaterkami będą właśnie takie kobiety.
Zobacz więcej na temat:  folklor muzyka ludowa kultura ludowa sztuka ludowa etnografia world music Aleksandra Stec Aleksandra Tykarska Wojciech Ossowski Maria Czok Patrycja Zisch Monika Gigier

Nasze niematerialne: Oklejanka kurpiowska z Puszczy Białej

Pierwotnie na obszarze Puszczy Białej pisanki służyły do ozdabiania szklanych półek kredensów, bożonarodzeniowych choinek, ale przede wszystkim były tradycyjną dekoracją wielkanocnej święconki oraz świątecznego stołu. Pisanki wykorzystywano także jako podarki. Podczas obchodów dyngusowych, które zawsze miały zabarwienie miłosne, dziewczęta wręczały chłopcom pisanki wykonane własnoręcznie.
Zobacz więcej na temat:  folklor muzyka ludowa kultura ludowa sztuka ludowa etnografia Aleksandra Stec world music dziedzictwo narodowe Narodowy Instytut Dziedzictwa Wielkanoc