Polskie Radio
Section05

fotografia

Aftotopie i grupowy portret bez twarzy

W tym odcinku cyklu fotografia autorstwa Mbali Dhlamini. To zdjęcie, które przedstawia w teorii grupowy portret, ale nie ma na nim twarzy. Tak jakby ktoś pieczołowicie zamalowywał czarną farbą wszystkie elementy zdjęcia, by pozostawić widoczne tylko ubrania - zwiewne, jasne szaty pokryte skomplikowanym błękitnym wzorem. Co kryje się za tym zdjęciem? Dlaczego trafiło na wystawę Afrotopie, która gościła na krakowskim miesiącu fotografii i teraz pokazywana jest w Muzeum Etnograficznym w Warszawie? O tym zdjęciu opowie jedna z afrykańskich kuratorek ekspozycji.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA zdjęcie Trójka Michał Matus Zobacz także

Wojna w Ukrainie oczami polskiego dokumentalisty

Mijają trzy lata od pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę. 24 lutego 2022 roku rosyjskie wojska ruszyły ze wszystkich kierunków. Od tamtej pory zginęło prawie piętnaście tysięcy cywilów, a prawie siedem milionów Ukraińców zostało zmuszonych do opuszczenia swojego kraju. – Realność wojny polega na tym, że trzeba się obudzić, przeżyć i położyć się spać – mówił w Dwójce Sebastian Tomasz Płocharski, fotograf, dokumentalista i wolontariusz.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Ukraina Dwójka Zobacz także wojna na Ukrainie Ukraina Jakub Jamrozek dokument film dokumentalny Sebastian Płocharski

Stanisław Ignacy Witkiewicz. Rozpacz pod maską błazna

Był jednym z najoryginalniejszych twórców kultury polskiej. Malarz, pisarz, dramaturg, filozof, fotograf, twórca słynnych portretów, a także główny teoretyk awangardowej grupy malarzy formistów. Założył w Zakopanem Teatr Niezależny, w którym objął kierownictwo artystyczne. 24 lutego 1885 roku urodził się Stanisław Ignacy Witkiewicz "Witkacy".
Zobacz więcej na temat:  pisarz filozofia malarstwo literatura literatura polska rewolucja październikowa 1917

Pogrom alfonsów uchwycony na zdjęciu

Dziś w naszym fotograficznym cyklu cofamy się 120 lat w przeszłość, do roku, w którym rosyjskie imperium ogarnęła rewolucja. Na ziemiach polskich też się wówczas dużo działo. Maj roku 1905 w historii Warszawy zapisał się m.in. Z powodu zdarzeń, które nazwano pogromem alfonsów. Na historyczno-fotograficzną opowieść zaprasza Michał Matus.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski KULTURA zdjęcie Trójka Michał Matus Zobacz także aktywność fizyczna zima

Zima sprzed stu lat w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie

W dzisiejszej odsłonie fotograficznego cyklu, w której sięgamy najczęściej do archiwalnych fotografii, będziemy podziwiać zimę sprzed stu lat. Odwiedzamy muzeum sportu i turystyki w Warszawie. W tamtejszym archiwum na tysiącach zdjęć pokazana jest historia sportu profesjonalnego, ale są też ujęcia związane bardziej ze sportową rozrywką. Michała Matusa do miejsca, gdzie przechowywane są zbiory, zabrał Jakub Ozimkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski KULTURA zdjęcie Trójka Michał Matus Zobacz także aktywność fizyczna zima

Wystawa "W bezczasie Athos" Tomasza Mościckiego w Starej Galerii ZPAF

Fotografie Mościckiego powstawały od 2001 roku w greckim klasztorze na Górze Athos. Bohaterami zdjęć są mnisi, osoby świeckie i krajobraz otaczający Świętą Górę. Użyta przez autora historyczna technika gumy dwuchromianowej podkreśla ponadczasowość i uniwersalność prac. Z kuratorem wystawy Andrzejem Zygmuntowiczem oraz Tomaszem Mościckim rozmawia Iga Niewiadomska
Zobacz więcej na temat:  foto zdjęcia KULTURA