Polskie Radio
Section05

fotografia

Portrety sław, zdjęcia umarłych, widoki z balonu. Zobacz 10 fotografii Nadara

Był mistrzem fotografii, przede wszystkim portretowej. Przed jego obiektywem chętnie ustawiały się wielkie postaci XIX-wiecznej Francji, uwiecznił również słynnych Polaków. Ale to nie wszystko. Nadar jako pierwszy wykonał zdjęcie z lotu ptaka, pokazał również paryskie podziemia umarłych.
Zobacz więcej na temat:  Francja baloniarstwo Paryż Adam Jerzy Czartoryski Aleksander Dumas Charles Baudelaire George Sand

Zagrożone plemiona Amazonii. Wystawa fotografii w Instytucie Cervantesa

- David Diaz Gonzales powiedział podczas otwarcia wystawy jego fotografii, że w wieku dwudziestu paru lat dokonał rachunku sumienia i zaczął się zastanawiać kim naprawdę jest. Wtedy zdał sobie sprawę, że jest tubylcem i przez fotografię może stać się głosem swojego plemienia, aby uświadomić światu istnienie tego ludu - powiedziała w Polskim Radiu 24 Małgorzata Zaborowska z Instytutu Cervantesa w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska Amazonia Instytut Cervantesa

Tadeusz Sumiński. Powstaniec warszawski, który pokochał fotografię

W historii zapisał się nie tylko jako jeden z najwybitniejszych fotografów polskiego krajobrazu, lecz także żołnierz Armii Krajowej, który podczas Powstania Warszawskiego brał udział m.in. w wyzwoleniu "Gęsiówki", czyli niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Warszawie (KL Warschau). 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski historia Europy Powstanie Warszawskie Armia Krajowa II wojna światowa Warszawa zdjęcia

Marilyn Monroe, Madonna i Sting w obiektywie. Gdzie i kiedy zobaczyć fotografie Helmuta Newtona?

Marilyn Monroe, Luciano Pavarotti, Madonna, David Bowie to tylko część gwiazd, które w swoich pracach uwiecznił światowej sławy fotograf mody, Helmut Newton. 29 marca w Galerii "Poziom 4" w szczecińskiej Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza otwarto ekspozycję poświęconą temu artyście. Wystawę , do 29 czerwca, można oglądać w weekendy między godz. 12, a 16. 
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Helmut Newton moda KULTURA

Magia czarno-białych zdjęć Krzysztofa Jabłonowskiego

W naszym cyklu fotograficznym dziś złoto - na zdjęciach. Całkiem dosłownie. O fotografiach, które niby są czarno białe, ale jest w nich też pierwiastek bardzo szlachetny. To zdjęcia, w których przypadku prawdziwe oblicze da się zobaczyć właściwie wyłącznie w galerii. Odbitkę trzeba mieć przed oczami i żaden ekran nie odda tego, co na żywo da nam wnikliwa obserwacja i ruch. Wszystko w audycji "Było Sobie Zdjęcie" wytłumaczył autor zdjęcia - Krzysztof Jabłonowski. Jego fotografie można zobaczyć w Galerii 2B+L czyli w galerii w barce na wodzie w Bydgoszczy.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Matus

"Fotografia – narodziny nowoczesności". Narodowy Program Rozwoju Humanistyki w praktyce

- Narodowy Program Rozwoju Humanistyki pozwala na finansowanie prac badawczych, które są zorientowane na publikacje. Jest to bodaj najważniejszy program, który wspiera różne inicjatywy zarówno przekładów ważnych europejskich dzieł naukowych na język polski, jak i wydawanie monograficznych prac badawczych autorów polskich - mówiła w Dwójce dr Małgorzata Grąbczewska, historyczka sztuki.
Zobacz więcej na temat:  humanistyka Aldona Łaniewska-Wołłk Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego Dwójka Zobacz także NAUKA KULTURA Małgorzata Grąbczewska

Sąsiedzi. Od narodzin aż po śmierć

W Źródłach odwiedzimy Muzeum w Raciborzu, gdzie do końca marca można podziwiać wystawę „Sąsiedzi. Od narodzin aż po śmierć…”. Jest to opowieść o mieszkańcach opolskich wsi: Oleszki, Jasiony i Żyrowy. Autorem fotografii jest mieszkaniec Oleszki, wsi w gminie Zdzieszowice, Franciszek Lepich, żyjący w latach 1909-2000.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Aleksandra Stec Patrycja Zisch Śląsk Śląsk Górny Wielkanoc

Michał Sita: zdjęcie na proporcu z cyklu "Historia Polski"

W dzisiejszym odcinku fotograficznych historii lądujemy nieopodal ulicy Myśliwieckiej, w Zamku Ujazdowskim. Nie będziemy jednak mówić o wystawie, którą otwarto tam kilka dni temu, ale o, jednym raptem, zdjęciu. W cyklu "Było Sobie Zdjęcie" zawsze bowiem koncentrujemy się na jednej fotografii. Ta dzisiejsza zwraca swoją uwagę już tym, jak wisi na ścianie. Z jej autorem rozmawiał Michał Matus.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Zamek Ujazdowski Trójka Michał Matus Zobacz także zdjęcie

"Oczy moje zwodzą pszczoły". Przekrojowa ekspozycja polskiej fotografii współczesnej

Do 31 sierpnia można podziwiać wystawę w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie  "Oczy moje zwodzą pszczoły". - Nie jesteśmy neutralni w swoich wyborach, jesteśmy tak samo bezbronni i podatni na działania obrazu, jak każda inna osoba. Naszą rolą jest poddanie się przyjemności patrzenia i do tego samego zapraszamy publiczność - deklarują kuratorzy ekspozycji. 
Zobacz więcej na temat:  foto Centrum Sztuki Współczesnej