Polskie Radio
Section05

getto warszawskie

Prezentacja książki o archiwum getta warszawskiego w Berlinie. "Pozwoli niemieckiemu czytelnikowi na wsłuchanie się w głosy ofiar"

W przyszłym tygodniu Instytut Pileckiego w Berlinie oraz Żydowski Instytut Historyczny w Warszawie zaprezentują w stolicy Niemiec książkę "Archiwum ważniejsze niż życie. Tajne archiwa getta warszawskiego".
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Instytut Pileckiego Berlin Holokaust powstanie w getcie II wojna światowa Żydowski Instytut Historyczny

Patroni 2023 roku. Gdzie można znaleźć ich groby, pomniki i tablice pamięci?

Rok 2023 ma 11 patronów ustanowionych przez Sejm i Senat. Są nimi: Wisława Szymborska, Aleksander Fredro, Wojciech Korfanty, Mikołaj Kopernik, Jan Matejko, Paweł Edmund Strzelecki, Jerzy Nowosielski, Aleksandra Piłsudska, Jadwiga Zamoyska, Maurycy Mochnacki i Włodzimierz Przerwa-Tetmajer. Gdzie znajdziemy ślady upamiętniające te wybitne postaci? 
Zobacz więcej na temat:  Wisława Szymborska Aleksander Fredro Wojciech Korfanty Mikołaj Kopernik Paweł Edmund Strzelecki Aleksandra Piłsudska Kazimierz Przerwa-Tetmajer historia Polski literatura

Mural upamiętniający bohaterów i bohaterki powstania w getcie warszawskim odsłonięty. Niezwykła praca w Muzeum POLIN.

Bezbronna, ale dumnie wyprostowana kobieta, prowadzona przez żołnierza - tak właśnie wygląda mural stworzony przez Wilhelma Sasnala w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN - To symbol przeciwstawiania się złu - podkreślają pracownicy jednostki. Praca powstała w związku z obchodami 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim.
Zobacz więcej na temat:  Trójka powstanie w getcie Wilhelm Sasnal Katarzyna Cygler Michał Żołądkowski muzeum żydów polskich POLIN

Rachela Auerbach tworzyła Podziemne Archiwum Getta Warszawskiego. Dokumentowała tragedie Żydów

Jeden ze skwerów na warszawskiej Woli otrzymał imię Racheli Auerbach z tajnej grupy Oneg Szabat, zaangażowanej w tworzenie Podziemnego Archiwum Getta Warszawskiego, znanego jako Archiwum Ringelbluma. - Rachela Auerbach była niezwykle ważną postacią - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Karolina Szymaniak z Żydowskiego Instytutu Historycznego.
Zobacz więcej na temat:  Rachela Auerbach Oneg Szabat Archiwum Getta Warszawskiego Archiwum Ringelbluma Żydowski Instytut Historyczny Witold Banach Żydzi II wojna światowa

Sarah Maria Sun: to bardzo specyficzne uczucie wcielać się w jakąś historię

- Moje zadanie to udzielić swojego głosu, wykorzystać wszystkie moje umiejętności, by sprawić, że ta muzyka ożyje. Muszę po prostu dać z siebie wszystko, by to wykonanie wyszło jak najlepiej. W kontekście dzieła staje się to więc dla mnie niejako abstrakcją. To wszystko, co mogę w tej materii zrobić - mówiła w Dwójce niemiecka śpiewaczka Sarah Maria Sun, która w poniedziałek (18.09) wzięła udział w polskim prawykonaniu utworu "A Song for Rachela" Bernharda Langa na Festiwalu "Warszawska Jesień".
Zobacz więcej na temat:  Warszawska Jesień Karol Furtak Dwójka MUZYKA studio im. Witolda Lutosławskiego śpiew

Marsz Pamięci. "Hołd dla poświęcenia i tragicznej śmierci ofiar getta warszawskiego"

 - Przypominamy o tym, co działo się w kwietniu i maju 1943 roku, o ofiarach, bojowniczkach i bojownikach powstania w getcie warszawskim. Chcemy pokazać, że tego powstania by nie było, gdyby nie wielomiesięczne przygotowania. Opór w getcie można rozumieć na wiele sposobów, obok zbrojnego był również cywilny, stosowano różne formy sprzeciwu wobec planów eksterminacji - mówił w Dwójce Franciszek Bojańczyk z Żydowskiego Instytutu Historycznego.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka powstanie w getcie Paweł Siwek historia Polski

Na terenie dawnego getta w Warszawie odkryto warsztat produkujący sztućce

Warsztat rzemieślniczy odnaleziono podczas badań archeologicznych prowadzonych przy ulicy Anielewicza w Warszawie. – To odkrycie jest wyjątkowe, ponieważ warsztat zachowany jest niemal w całości. Zachowana jest podłoga drewniana czy podstawy maszyn – powiedział archeolog Michał Grabowski w rozmowie z Polską Agencją Prasową.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA Holokaust Żydzi niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne Niemcy zbrodnie wojenne Warszawa odkrycia i ciekawostki archeologia

W hołdzie Irenie Sendlerowej i ofiarom powstania w getcie. Reportaż "Ponad nocą" [POSŁUCHAJ]

Irena Sendlerowa w czasie II wojny światowej uratowała około 2,5 tys. dzieci. Kilka dni po jej 15. rocznicy śmierci i w 80. rocznicę upadku powstania w getcie warszawskim, wyemitowaliśmy w Programie 1 Polskiego Radia reportaż "Ponad nocą" autorstwa Antoniego Rokickiego. "Ponad nocą" to także tytuł wyjątkowego koncertu, który odbył się w Wolskim Centrum Kultury w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  reportaż historia Polski powstanie w getcie II wojna światowa Irena Sendlerowa Antoni Rokicki pr poleca

Symbol pamięci o mieszkańcach getta. Wystawa "Pamięć 1943" w Kordegardzie

W audycji "Spacer z kulturą" przypominamy o trwającej do 7 maja wystawie "Pamięć 1943", przygotowaną wspólnie przez Muzeum Getta Warszawskiego (MGW) i Narodowe Centrum Kultury. Ekspozycja opisuje tragedię getta warszawskiego i prezentuje bezcenny dokument: Raport Stroopa, który będzie jednym z najważniejszych eksponatów powstającego muzeum, oraz artefakty odnalezione podczas wykopalisk na terenie getta. 
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Centrum Kultury wystawa KULTURA historia Polski Michał Montowski Joanna Ficińska Żydzi

Władysław Szlengel - poeta getta warszawskiego. Reportaż "Wiersze czytane umarłym" [POSŁUCHAJ]

Mówi się o nim w internecie "zapomniana gwiazda Warszawy". Niewielu zna jego nazwisko, natomiast niemal wszyscy potrafią zaśpiewać przedwojenne tango "Panna Andzia ma wychodne". Władysław Szlengel przed wojną bawił publiczność w kabaretach i rewiach, jego tanga wydawano na płytach. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż reportaż w Jedynce Małgorzata Sawicka historia Polski pr poleca