Polskie Radio
Section05

getto warszawskie

Marsz Pamięci. "Hołd dla poświęcenia i tragicznej śmierci ofiar getta warszawskiego"

 - Przypominamy o tym, co działo się w kwietniu i maju 1943 roku, o ofiarach, bojowniczkach i bojownikach powstania w getcie warszawskim. Chcemy pokazać, że tego powstania by nie było, gdyby nie wielomiesięczne przygotowania. Opór w getcie można rozumieć na wiele sposobów, obok zbrojnego był również cywilny, stosowano różne formy sprzeciwu wobec planów eksterminacji - mówił w Dwójce Franciszek Bojańczyk z Żydowskiego Instytutu Historycznego.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka powstanie w getcie Paweł Siwek historia Polski

Na terenie dawnego getta w Warszawie odkryto warsztat produkujący sztućce

Warsztat rzemieślniczy odnaleziono podczas badań archeologicznych prowadzonych przy ulicy Anielewicza w Warszawie. – To odkrycie jest wyjątkowe, ponieważ warsztat zachowany jest niemal w całości. Zachowana jest podłoga drewniana czy podstawy maszyn – powiedział archeolog Michał Grabowski w rozmowie z Polską Agencją Prasową.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA Holokaust Żydzi niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne Niemcy zbrodnie wojenne Warszawa odkrycia i ciekawostki archeologia

W hołdzie Irenie Sendlerowej i ofiarom powstania w getcie. Reportaż "Ponad nocą" [POSŁUCHAJ]

Irena Sendlerowa w czasie II wojny światowej uratowała około 2,5 tys. dzieci. Kilka dni po jej 15. rocznicy śmierci i w 80. rocznicę upadku powstania w getcie warszawskim, wyemitowaliśmy w Programie 1 Polskiego Radia reportaż "Ponad nocą" autorstwa Antoniego Rokickiego. "Ponad nocą" to także tytuł wyjątkowego koncertu, który odbył się w Wolskim Centrum Kultury w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  reportaż historia Polski powstanie w getcie II wojna światowa Irena Sendlerowa Antoni Rokicki pr poleca

Symbol pamięci o mieszkańcach getta. Wystawa "Pamięć 1943" w Kordegardzie

W audycji "Spacer z kulturą" przypominamy o trwającej do 7 maja wystawie "Pamięć 1943", przygotowaną wspólnie przez Muzeum Getta Warszawskiego (MGW) i Narodowe Centrum Kultury. Ekspozycja opisuje tragedię getta warszawskiego i prezentuje bezcenny dokument: Raport Stroopa, który będzie jednym z najważniejszych eksponatów powstającego muzeum, oraz artefakty odnalezione podczas wykopalisk na terenie getta. 
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Centrum Kultury wystawa KULTURA historia Polski Michał Montowski Joanna Ficińska Żydzi

Władysław Szlengel - poeta getta warszawskiego. Reportaż "Wiersze czytane umarłym" [POSŁUCHAJ]

Mówi się o nim w internecie "zapomniana gwiazda Warszawy". Niewielu zna jego nazwisko, natomiast niemal wszyscy potrafią zaśpiewać przedwojenne tango "Panna Andzia ma wychodne". Władysław Szlengel przed wojną bawił publiczność w kabaretach i rewiach, jego tanga wydawano na płytach. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż reportaż w Jedynce Małgorzata Sawicka historia Polski pr poleca

"Monument Rapaporta" Tomasza Skilera w reżyserii Dobrosławy Bałazy

Słuchowisko to przypomnienie postaci Natana Rapaporta, twórcy wstrząsającego w swej wymowie pomnika Bohaterów Getta. Z zabudowy Dzielnicy Zamkniętej, która obejmowała niemal jedną trzecią śródmieścia Warszawy, nie ocalało nic. Symbolem męczeństwa, zagłady oraz bezprzykładnego bohaterstwa bojowników Getta z roku 1943, stał się ten monument, który siłą swego wyrazu artystycznego i emocjonalnego poraża do dziś, wywierając na każdym piorunujące wrażenie. Reżyseria: Dobrosława Bałazy. Reżyseria dźwięku: Paweł Szaliński. Obsada: Dorota Landowska, Kinga Tabor, Wojciech Malajkat, Włodzimierz Press, Stefan Knothe, Mirosław Wieprzewski, Wojciech Machnicki, Robert Czebotar, Waldemar Barwiński, Piotr Makarski
Zobacz więcej na temat:  powstanie w getcie Teatr Polskiego Radia Żydzi pr poleca

80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

Powstanie w getcie warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943 roku w odpowiedzi na działania Niemców zmierzające do likwidacji getta, związane z planem eksterminacji europejskich Żydów. - Musimy pamiętać to tym, żeby to się nie powtórzyło. Hasło "nigdy więcej" jest bardzo uniwersalne i potrzebne - mówiła w Polskim Radiu 24 wicedyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego Małgorzata Sołtysik.   
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa powstanie w getcie Żydzi historia Polski

PR24 "Teatr Żydowski pamięta". Gołda Tencer o wydarzeniach związanych z 80. rocznicą powstania w getcie

W związku z 80. rocznicą Powstania w getcie warszawskim, Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich, Centrum Kultury Jidysz oraz Fundacja Shalom zapraszają na wydarzenia i spektakle upamiętniające historię z kwietnia 1943 roku. W Polskim Radiu 24 mówiła o tym Gołda Tencer, kierownik artystyczna Teatru Żydowskiego, prezes Fundacji Shalom, reżyser, aktorka, piosenkarka.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Gołda Tencer Marcin Gmys KULTURA TEATR Teatr Żydowski powstanie w getcie

Skandaliczne słowa Barbary Engelking. Prof. Wnęk: są sprzeczne z prawdą, nie możemy się na to godzić

- Wygłaszanie takich sądów jest szkodliwe, bo są sprzeczne z prawdą - mówił w Programie 1 Polskiego Radia, prof. Konrad Wnęk. Dyrektor Instytutu Strat Wojennych im. Jana Karskiego odniósł się w ten sposób do słów prof. Barbary Engelking w kontekście powstania w gettcie warszawskim, o tym, że Żydzi nie spodziewali się, że wśród Polaków "było tak rozpowszechnionego szmalcownictwo".
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA POLSKA Wydarzenia Warszawa Katarzyna Gójska

ANALIZA Marian Turski autorytetem opozycji. IPN: w czasach PRL był aktywistą politycznym i cenzorem

Środowisko Platformy Obywatelskiej milczy nt. powojennej działalności politycznej Mariana Turskiego. Tymczasem aktywnie działał on m.in. na rzecz PRL i należał do Szkoły Partyjnej przy KC PZPR w okresie stalinowskim. Dla PO to głównie historyk, człowiek, który przeżył marsz śmierci byłych więźniów obozu koncentracyjnego z Auschwitz do Buchenwaldu. Uznawany jest za autorytet. W 80. rocznicę powstania w getcie warszawskim Turski zaapelował o to, by "nie być obojętnym na zło".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA IPN Platforma Obywatelska polityka

Morawiecki reaguje na słowa Engelking: Polska i Polacy byli barierą dla Holocaustu

Polska i Polacy byli przeszkodą i barierą dla Holocaustu, a nie współwinnymi - podkreślił premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do rozmowy z prof. Barbarą Engelking w TVN24. W jego ocenie "antypolska narracja w niektórych mediach to niestety wynik wieloletnich zaniedbań".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA powstanie w getcie Holokaust społeczeństwo Niemcy historia Polski Żydzi TVN Mateusz Morawiecki