Polskie Radio
Section05

getto warszawskie

"To będzie inne muzeum". Prof. Daniel Blatman o Muzeum Getta Warszawskiego

Na 2024 rok zaplanowano otwarcie Muzeum Getta Warszawskiego. Szef zespołu historyków muzeum, profesor Daniel Blatman, zapowiada, że instytucja ta ma być wyróżniającą się placówką, opowiadającą o holokauście. Siedzibą muzeum będzie kompleks dawnego Szpitala Dziecięcego Bersohnów i Baumanów położony między ulicami Sienną i Śliską w Warszawie. W tym gmachu pracował na początku XX wieku Henryk Goldszmit, czyli Janusz Korczak.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KULTURA Holokaust HISTORIA historia Polski II wojna światowa muzeum

Ulicami Warszawy przeszedł 10. "Marsz Pamięci 22 Lipca"

Ulicami Warszawy przeszedł 10. "Marsz Pamięci 22 Lipca" upamiętniający 79. rocznicę rozpoczęcia przez Niemców wielkiej akcji likwidacyjnej getta warszawskiego. Tegoroczny Marsz wyruszył pod hasłem: "Wychowawcy ofiarnie szli razem z dziećmi". W tym roku hołd oddano nauczycielom z getta związanym z grupą Oneg Szabat, pedagogom oraz przyjaciołom po polskiej stronie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony Warszawa Żydzi Janusz Korczak II wojna światowa historia Polski

Marsz Pamięci nauczycieli - rocznica początku wielkiej akcji likwidacyjnej

- Wystawa przy wejściu do parku Krasińskich w Warszawie jest poświęcona historiom żydowskich nauczycieli z getta, ale także ich polskim kolegom z drugiej strony muru, z którymi pozostawali w kontakcie i wielokrotnie była to linia pomocy - mówiła w Programie 2 Polskiego Radia Monika Krawczyk, dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Paweł Siwek

Po raz dziesiąty Marsz Pamięci przejdzie ulicami Warszawy

79 lat temu, 22 lipca 1942 roku, w getcie warszawskim rozpoczęła się tzw. akcja likwidacyjna. Codziennie z Umschlagplatzu do obozu zagłady w Treblince wywożono od 3 do 8 tys. osób. W ciągu 46 dni trwania akcji drogę tę przebyło około 300 tysięcy Żydów. Dla uczczenia dnia rozpoczęcia tej "akcji" już po raz dziesiąty ulicami Warszawy przejdzie Marsz Pamięci.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Żydzi pamięć Trójka Katarzyna Cygler

30 lat temu zainaugurowano działalność Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie

Dziś Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie jest jedną z największych instytucji tego typu w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Prowadzi rynek regulowany dla akcji oraz instrumentów pochodnych, a także alternatywny rynek akcji NewConnect dla spółek wzrostowych. Rozwija także Catalyst, rynek przeznaczony dla emitentów obligacji korporacyjnych i komunalnych, oraz rynek energii.
Zobacz więcej na temat:  NATO Turcja Rosja Polonia Brazylia giełda papierów wartościowych koronawirus

78. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

W Warszawie oddano hołd żydowskim bojownikom z getta, którzy 78 lat temu stanęli do nierównej walki z Niemcami. Przy Pomniku Bohaterów Getta zostały złożone wieńce oraz odmówiona została modlitwa w intencji poległych i zamordowanych. 19 kwietnia 1943 roku grupa około tysiąca słabo uzbrojonych członków żydowskich podziemnych formacji zbrojnych rozpoczęła powstanie.
Zobacz więcej na temat:  powstanie w getcie Żydzi Andrzej Duda Michael Schudrich Witold Banach

Dr hab. Grzegorz Berendt: powstańcy z getta warszawskiego nie mieli nadziei na zwycięstwo

- Wystąpili przeciw niemieckim oprawcom, niejako kierując się tym, że chcą wybrać sposób śmierci, bo na zwycięstwo nie mieli nadziei. Na ile to było możliwe  - w walce chcieli brać pomstę za śmierć swoich rodaków, bliskich, współwyznawców - mówił w Programie 1 Polskiego Radia dr hab. Grzegorz Berendt, wicedyrektor Muzeum II Wojny Światowej.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Magdalena Ogórek POLSKA historia Polski Żydzi Instytut Pamięci Narodowej Holokaust Muzeum II Wojny Światowej

"Cel był jeden, obrona własnej godności". Piotr Łysakowski o powstaniu w getcie warszawskim

- Ta godność, po latach poniewierki, była szalenie istotna. Przypomnijmy, że z końcem 1939 r. wprowadzono stygmatyzację, nakazano noszenie opasek, kłanianie się Niemcom. Na ulicach getta umierały z głodu dzieci, to są rzeczy niewyobrażalne - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Łysakowski, historyk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA powstanie w getcie Warszawa II wojna światowa okupacja niemiecka Żydzi

78. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Jak co roku zawyją syreny alarmowe

Mija 78 lat od wybuchu powstania w getcie warszawskim. W obliczu planowanej likwidacji getta, pozostający w nim Żydzi zaatakowali Niemców. Tym samym rozpoczęło się pierwsze w Europie powstanie miejskie w trakcie II wojny światowej. Jak co roku o godz. 12.00 w stolicy zawyją syreny.
Zobacz więcej na temat:  powstanie w getcie Żydzi III Rzesza II wojna światowa Holokaust pamięć społeczeństwo POLSKA

"Jak zginąć, to w walce". Krzysztof Jabłonka o powstaniu w getcie warszawskim

- Walkę zdecydowano się rozpocząć z dwóch powodów, po pierwsze zgromadzono broń, a po drugiej, zmniejszyła się liczba ludzi w getcie, to było po gigantycznych wywózkach ludzi do Treblinki, łatwiej było podjąć walkę. Ci, którzy zostali, postanowili stawić opór i nie zginać, jak to mówiono, na marne - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Jabłonka, historyk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA powstanie w getcie Warszawa II wojna światowa okupacja niemiecka Żydzi