Polskie Radio
Section05

harcerstwo

80. rocznica powstania AK. "To była konieczność sumienia"

Dziś (14 lutego) mija 80 lat od przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. - Była to walka o wolność, o niepodległość, walczyliśmy, tyle, ile było można - mówił były żołnierz AK Mieczysław Szostek. Armia Krajowa skupiała blisko 200 organizacji wojskowych, a latem 1944 roku, w okresie maksymalnej zdolności bojowej, liczyła 380 tysięcy żołnierzy.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Armia Krajowa historia Polski II wojna światowa Paweł Siwek Powstanie Warszawskie

Ignacy Kozielewski - wszystko oddał harcerstwu

140 lat temu, 15 stycznia 1882 roku, w niewielkiej wsi Starzenice, na wschód od Wielunia, przyszedł na świat jeden z twórców polskiego harcerstwa, popularnie zwanego skautingiem. Ignacy Kozielewski, bo o nim mowa, zasłynął także pięknym wierszem "Wszystko co nasze, Polsce oddamy" - oficjalnie uznanym za hymn harcerstwa, zarówno tego z okresu dwudziestolecia międzywojennego, a także tego obecnego.
Zobacz więcej na temat:  literatura polska II RP niepodległość

Powstanie wielkopolskie. Bracia Wierzejewscy i ich radykalne harcerstwo

- W Wielkopolsce, na bazie wcześniejszych doświadczeń z Galicji i Królestwa, zrodził się ruch harcerski, ale o nieco odmiennym charakterze. Nie był to ruch romantyczny, on miał nastawienie radykalne, pragmatyczne, przygotowujące młodzież do przyszłej walki z zaborcą - mówił w Dwójce Wawrzyniec Wierzejewski, prezes Wielkopolskiego Oddziału Towarzystwa Przyjaciół Powstania Wielkopolskiego.
Zobacz więcej na temat:  powstanie wielkopolskie Wielkopolska Poznań Dwójka Małgorzata Szymankiewicz historia Polski

Betlejemskie Światło Pokoju w Polskim Radiu. W służbie na rzecz ludzi i nadziei

Do Polskiego Radia dotarło Betlejemskie Światło Pokoju! Od harcerzy odebrała je prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska. Co roku przedstawiciele Związku Harcerstwa Polskiego uczestniczą wspólnie ze skautami z innych krajów w sztafecie, dzięki której przed Bożym Narodzeniem wieczny płomień z Groty Narodzenia Pańskiego rozchodzi się po całej Europie. W tym roku akcja odbywa się pod hasłem "Światło Nadziei".
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Piotr Łodej Betlejem światło Agnieszka Kamińska Boże Narodzenie

Betlejemskie Światło Pokoju w Polskim Radiu

- Przynosząc do Polskiego Radia to światło chcemy przynieść nadzieję, bo spełniacie Państwo misję bardzo podobną do naszej, przede wszystkim służebną wobec ludzi - powiedział przekazując Betlejemskie Światło Pokoju na ręce prezes Agnieszki Kamińskiej, ksiądz harcmistrz Wojciech Jurkowski, naczelny kapelan ZHP. W tym roku akcja odbywa się pod hasłem "Światło Nadziei''. 
Zobacz więcej na temat:  Betlejem W POLSKIM RADIU Boże Narodzenie Agnieszka Kamińska

Premier przyjął Betlejemskie Światło Pokoju. "Niech rozproszy ciemne chmury, krążące nad Polską"

W budynku Kancelarii Prezesa Rady Ministrów premier Mateusz Morawiecki przyjął od harcerzy Betlejemskie Światło Pokoju. - Życzę wszystkim rodakom, żeby ciemne chmury, które się zebrały i cały czas krążą nad Polską, zostały rozproszone - powiedział szef polskiego rządu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo światło pokój premier Mateusz Morawiecki Boże Narodzenie Związek Harcerstwa Polskiego

Rola i znaczenie organizacji harcerskich i skautowych we współczesnej Polsce

W kraju działa kilkanaście organizacji harcerskich i skautowych, największe z nich to ZHP (Związek Harcerstwa Polskiego) oraz ZHR (Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej). Pracując z dziećmi i młodzieżą wszystkie odwołują się do tradycji Baden-Powella i Małkowskiego. Ale czy w dzisiejszych czasach to wystarczy? Czy młodzi ludzie są zainteresowani dziejami kraju i polską tradycją? W jaki sposób wychowanie harcerskie kształtuje charaktery i patriotyczne postawy? Jak organizacje te funkcjonują w czasie pandemii?
Zobacz więcej na temat:  Elżbieta Korczyńska STYL ŻYCIA Związek Harcerstwa Polskiego Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej Andrzej Małkowski Trójka

Obozy i kolonie letnie w czasie pandemii. Jakie są zmiany?

Po kilkunastu miesiącach nauki zdalnej i ograniczonej możliwości spotykania się z rówieśnikami, dzieci pragną nawiązywać kontakt z innymi oraz spędzać czas na świeżym powietrzu. Okazją do tego są wakacyjne kolonie i obozy zapewniające im rozrywkę, odpoczynek oraz miłe wspomnienia. Niemniej jednak skutki pandemii dotknęły także wyjazdy zorganizowane. W związku z tym ich organizatorzy muszą przestrzegać dodatkowych procedur bezpieczeństwa, o czym w Strefie Rodzica opowiedzieli Artur Hubala i Zbigniew Kozłowski,  kierownicy i opiekunowie obozów i kolonii oraz harcmistrz, Lidia Wierzbicka
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców czas wolny wakacje