Polskie Radio
Section05

historia Polski

Rocznica Rzezi Woli. Jan Pietrzak: postawa Niemiec nie wróży ułożenia dobrosąsiedzkich stosunków

- Słowo rzeź okropnie brzmi, gdy jest stosowane do opisu ludzi, ale pokazuje szczyty barbarzyństwa, do jakich zdolni są nasi sąsiedzi. Trzeba o tym pamiętać w każdej sprawie, nawet załatwiając z nimi interesy czy ustalając wspólną politykę, że mają oni na sumieniu dokonane w naszym kraju potworne zbrodnie - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Pietrzak, publicysta i satyryk. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Powstanie Warszawskie II wojna światowa Warszawa

Pożegnano kpt. Jerzego Cercwadze-Wardisianiego. Powstaniec Warszawski spoczął na Powązkach

W Warszawie odbyły się uroczystości pogrzebowe zmarłego w USA bohatera dwóch narodów polskiego i gruzińskiego - kapitana Jerzego Cercwadze-Wardisianiego pseudonim "Brawura". Kapitan był Żołnierzem Armii Krajowej, Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie oraz uczestnikiem Powstania Warszawskiego. W Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie w intencji kapitana odprawiona została Msza święta żałobna.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Powstanie Warszawskie Warszawa Powązki Armia Krajowa społeczeństwo

Rola Węgrów w Powstaniu Warszawskim. Tadeusz Pawlicki o filmie "Węgrzy w Warszawie"

- Z tą tematyką zetknąłem się wiele lat temu w czasie studiów. Okazało się, że moi dwaj profesorowie uczestniczyli w tych wydarzeniach. Nagrałem rozmowę z nimi. Dopiero zetknięcie się z Marią Zimą spowodowało, że realnie przystąpiłem do pracy - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Tadeusz Pawlicki, reżyser filmu "Węgrzy w Warszawie".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KULTURA FILM HISTORIA Powstanie Warszawskie społeczeństwo

Powstanie Warszawskie. Relacje między dowództwami i sytuacja międzynarodowa

77 lat temu, 1 sierpnia 1944 roku, wybuchło Powstanie Warszawskie. To był jeden z najbardziej dramatycznych rozdziałów II wojny światowej i jedna z największych jej bitew. W "Eurece" o relacjach między dowództwem Armii Krajowej, dowództwem powstania a rządem londyńskim rozmawialiśmy z prof. Marianem Markiem Drozdowskim z Instytutu Historii PAN, autorem wielu książek poświęconych Powstaniu Warszawskiemu. 
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie Armia Krajowa Józef Stalin

Piotr Dmitrowicz o życiu prymasa Wyszyńskiego: wojna odcisnęła na nim piętno

- Co najmniej kilka razy w czasie wojny Stefan Wyszyński uniknął aresztowania i tak naprawdę śmierci. To w jego życiorysie też niezwykle ważna rzecz. Można powiedzieć, że miał pewien kompleks tego, że przeżył. Jego koledzy z seminarium we Włocławku w większości zostali wymordowani przez Niemców - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Dmitrowicz, dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Kościół katolicki religia Polskie Radio 24 Stefan Wyszyński beatyfikacja kardynała stefana wyszyńskiego Magdalena Złotnicka Piotr Dmitrowicz społeczeństwo POLSKA