Polskie Radio
Section05

I wojna światowa

Piotr Gociek: "Na Zachodzie bez zmian" nie zestarzała się

- W warstwie symbolicznej uderza niewzruszoność machiny śmierci. Wojna jest maszynką do mięsa, gdzie wpadają kolejne kawałki. Tak po prostu jest. Niezależnie od tego, czy jesteśmy za czy przeciw - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek, który razem z Łukaszem Orbitowskim zrecenzował wznowioną powieść Ericha Marii Remarque'e "Na Zachodzie bez zmian".  
Zobacz więcej na temat:  KSIĄŻKA literatura czytelnictwo Niemcy

Wielka Wojna powraca na ekran: przerażająco realistyczna i… aktualna

Ponad 100 lat minęło od I wojny światowej, nie bez powodu na Zachodzie nazywanej Wielką Wojną. Obecnie motywy dramatycznych wydarzeń podczas tego konfliktu zbrojnego coraz częściej pojawiają się w kolejnych produkcjach filmowych. Najnowszym przykładem jest "Na Zachodzie bez zmian", trzecia już ekranizacja powieści Ericha Marii Remarque’a pod tym samym tytułem.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM literatura Katarzyna Cygler Trójka

Wyposażenia mundurów, guziki i nieśmiertelniki. Pamięć o żołnierzach I wojny światowej

Manyłowa to historyczna nazwa góry Łysy Wierch. Na jej zboczach w marcu 1915 roku rozegrała się wielka bitwa pomiędzy wojskami armii rosyjskiej i austro-węgierskiej. W potyczce zginęły setki żołnierzy. Obecnie w miejscu bitwy trwają prace archeologiczne. Badacze poszukują szczątków żołnierzy poległych w Bieszczadach w czasie I wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka żołnierze Witold Lazar

Elizabeth Kenny w Google Doodle. Dowiedz się więcej o australijskiej pielęgniarce

W czasie I wojny światowej służyła na okrętach do transportu rannych żołnierzy. Pracę w szpitalu zaczęła w wieku 17 lat, ale nigdy nie została zawodową pielęgniarką. Mimo to, a może dzięki temu, opracowała przełomową metodę leczenia polio, która pomogła wielu chorym. Nic z tego nie wydarzyłoby się, gdyby nie wypadek, podczas którego złamała nadgarstek. Oto historia Siostry Kenny.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Australia medycyna google doodle Franklin Delano Roosevelt

Lipiec miesiącem wielkich bitew. Jak starcia militarne wpłynęły na losy świata?

Dlaczego lipiec to miesiąc obfitujący w znaczące bitwy w dziejach świata, w różnych okresach historycznych? Listę słynnych starć militarnych otwiera zdobycie Jerozolimy przez krzyżowców 15 lipca 1099 roku, czyli zwieńczenie pierwszej krucjaty i początek ruchu krucjatowego. 
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak historia Europy bitwa pod grunwaldem Jerozolima Grunwald Konfederacja Marna historia Polski