Polskie Radio
Section05

I wojna światowa

Komitet Narodowy Polski - gabinet nieistniejącego państwa

Organ, który narodził się, by przejąć kierownictwo nad powstającą na Zachodzie polską armią, stał się wkrótce swoistym rządem nieistniejącego jeszcze państwa polskiego, który cieszył się wsparciem państw Ententy. To jego przedstawiciele kładli podpis pod postanowieniami traktatu wersalskiego. Dziś 106. rocznica powstania Komitetu Narodowego Polskiego.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA niepodległość Roman Dmowski Józef Haller

Stanisław Skwarczyński. Komendant Oleandrów

Przebył wzorcową dla piłsudczyka drogę, której najjaśniejszym punktem była karta legionowa. Jako jeden z ostatnich świadków tamtych dni dzielił się – aż do swojej śmierci 42 lata temu, 8 sierpnia 1981 – barwnymi wspomnieniami z okresu formowania zalążków Wojska Polskiego. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Stanisław Skwarczyński Pierwsza Kadrowa Józef Piłsudski Legiony Polskie Legiony Oleandry II wojna światowa wojna polsko-bolszewicka Dwudziestolecie międzywojenne wojna 1920

Bł. Karolina Kózkówna. "Chłopski doktor wiary"

–  Zdarzało się niejednokrotnie, że ludzie przychodzili do księdza Władysława Mendrali, a ten, nie mając czasu, odsyłał ich ze słowami: "Idźcie do Karolinki, ona wam to lepiej wytłumaczy" – mówił Jerzy Kwaśniak, przewodnik i kościelny w Sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie, w Polskim Radiu w 2014 roku.
Zobacz więcej na temat:  Karolina Kózkówna chrześcijaństwo Jan Paweł II Kościół katolicki beatyfikacja

Nowy ład po I wojnie światowej. Narodowcy na konferencji paryskiej

Po I wojnie światowej przedstawiciele koalicji antyniemieckiej spotkali się w Paryżu, by ustalić nowy porządek na kontynencie europejskim. Na konferencji pokojowej obecni byli także delegaci z odradzającej się dopiero Polski. - Sprawa polska bardzo szybko stała się jedną z najważniejszych - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Jan Żaryn, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Jan Żaryn historia Polski

Kto jest kim w komedii "Niebezpieczni dżentelmeni"?

"Niebezpieczni dżentelmeni" to fikcyjna kryminalna fabuła, lecz prawie każda postać przedstawia autentyczną osobę. Prawdziwy jest też kontekst epoki - w 1914 roku w Zakopanem i okolicach naprawdę można było spotkać największych artystów XIX i XX wieku oraz polityków, którzy mieli decydujący wpływ na historię Europy Środkowo-Wschodniej.
Zobacz więcej na temat:  Joseph Conrad Tadeusz Boy-Żeleński Bronisław Malinowski Stanisław Ignacy Witkiewicz Józef Piłsudski Włodzimierz Lenin Zofia Stryjeńska Maria Pawlikowska-Jasnorzewska Karol Szymanowski Artur Rubinstein Kazimierz Przerwa-Tetmajer Zakopane Dagny Przybyszewska Stanisław Przybyszewski Stanisław Witkiewicz Tatry 1914 historia Polski HISTORIA kino film polski Dwudziestolecie międzywojenne Galicja

Piotr Gociek: "Na Zachodzie bez zmian" nie zestarzała się

- W warstwie symbolicznej uderza niewzruszoność machiny śmierci. Wojna jest maszynką do mięsa, gdzie wpadają kolejne kawałki. Tak po prostu jest. Niezależnie od tego, czy jesteśmy za czy przeciw - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek, który razem z Łukaszem Orbitowskim zrecenzował wznowioną powieść Ericha Marii Remarque'e "Na Zachodzie bez zmian".  
Zobacz więcej na temat:  KSIĄŻKA literatura czytelnictwo Niemcy

Wielka Wojna powraca na ekran: przerażająco realistyczna i… aktualna

Ponad 100 lat minęło od I wojny światowej, nie bez powodu na Zachodzie nazywanej Wielką Wojną. Obecnie motywy dramatycznych wydarzeń podczas tego konfliktu zbrojnego coraz częściej pojawiają się w kolejnych produkcjach filmowych. Najnowszym przykładem jest "Na Zachodzie bez zmian", trzecia już ekranizacja powieści Ericha Marii Remarque’a pod tym samym tytułem.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM literatura Katarzyna Cygler Trójka

Wyposażenia mundurów, guziki i nieśmiertelniki. Pamięć o żołnierzach I wojny światowej

Manyłowa to historyczna nazwa góry Łysy Wierch. Na jej zboczach w marcu 1915 roku rozegrała się wielka bitwa pomiędzy wojskami armii rosyjskiej i austro-węgierskiej. W potyczce zginęły setki żołnierzy. Obecnie w miejscu bitwy trwają prace archeologiczne. Badacze poszukują szczątków żołnierzy poległych w Bieszczadach w czasie I wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka żołnierze Witold Lazar