Polskie Radio
Section05
II wojna światowa

Rusza IX edycja Festiwalu Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci

27 września w Gdyni rusza IX edycja Festiwalu Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci. Tegorocznym mottem jest zdanie z manifestu Janusza Krupskiego „Wolna Polska w wolnym świecie”. Na widzów czekają pokazy filmów dokumentalnych i fabularnych, reportaży radiowych oraz dyskusje panelowe. O festiwalu w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania mówił jego dyrektor, Arkadiusz Gołębiewski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żołnierze Wyklęci II wojna światowa film polski festiwal filmowy FILM

Historia w bieżących sporach politycznych

17 września przypomina o inwazji dwóch totalitaryzmów na Polskę w 1939 roku. O tym, czy po niemal 80 latach zajmowanie się XX-wiecznymi totalitaryzmami ma sens i nie przesłania realnych zagrożeń, które czyhają na nas dzisiaj, rozmawiali w audycji W Gruncie Rzeczy Konrad Kołodziejski (Sieci ) i Michał Barcikowski (Christianitas).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 totalitaryzm komunizm nazizm 17 września 1939 pakt Ribbentrop-Mołotow II wojna światowa

Nagrody im. Antoniny i Jana Żabińskich za ratowanie Żydów

Siostry franciszkanki z Klasztoru Maryi, Natalia Jakoniuk wraz z rodziną oraz - pośmiertnie - rodzina Jana Kawczyńskiego otrzymali w poniedziałek odznaczenia im. Antoniny i Jana Żabińskich przyznawane Polakom, którzy ratowali Żydów w czasie II wojny światowej. Odznaczenia są przyznawane przez organizację From the Depths Polakom, którzy ze względów formalnych nigdy nie otrzymali wyróżnienia od Yad Vashem. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Holokaust II wojna światowa Żydzi historia Polski

Dlaczego Sowieci zaatakowali Polskę 17 września?

– Głupotą polityczną Stalina byłoby to, gdyby stanął w jednym szeregu z Hitlerem przeciwko europejskim mocarstwom – powiedział prof. Janusz Odziemkowski, historyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W audycji „Gorący Temat” gość Polskiego Radia 24 wyjaśnił dlaczego agresja ZSRR na Polskę nastąpiła akurat 17 września 1939 roku.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 agresja sowiecka II wojna światowa Janusz Odziemkowski historia Polski Niemcy ZSRR

17 września 1939. Jak doszło do agresji ZSRR na Polskę?

- Dla Polaków to było wielkie zaskoczenie, mimo że do Edwarda Rydza-Śmigłego dochodziły meldunki wywiadu i ataszatu wojskowego w Moskwie, że coś się dzieje za wschodnią granicą. Słychać było czołgi i przecinano druty kolczaste - opowiada w Czwórce Karol Kalinowski z Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka ZSRR HISTORIA historia Polski Armia Czerwona II wojna światowa Anna Hardej Jakub Jamrozek NAUKA

"Przetrwałam". O kobietach, które przeżyły wojnę

Książka „Przetrwałam” to 15 historii kobiet, które łączy fakt, że przeżyły piekło na ziemi. O tym, jak wyglądało życie kobiet, które przetrwały niemieckie obozy koncentracyjne, pracę przymusową, sowieckie łagry, zesłania oraz więzienia w stalinowskiej Polsce, a także o tym, czy zagoiła się ich pamięć o tych traumatycznych wydarzeniach, mówiły w Polskim Radiu 24 autorki książki – Katarzyna Madoń-Mitzner i Maria Buko.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II wojna światowa książki literatura