Polskie Radio
Section05
II wojna światowa

Höss - jeden z największych nazistowskich oprawców

Rudolf Höss, komendant niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, został skazany na śmierć 2 kwietnia 1947 roku, a stracony dwa tygodnie później. – Był "profesjonalistą" w swoim fachu, najpierw w obozie w Sachsenhausen, by następnie rozwinąć największy obóz zagłady w historii świata – powiedział w audycji Historia Na Dziś dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II wojna światowa Oświęcim Rudolf Hess Auschwitz

O zaginionych kolekcjach: "Gurlittów wciąż jest b. dużo"

Niemiecka policja w 2012 roku zabezpieczyła w prywatnym mieszkaniu w Monachium kolekcję ponad 1300 obrazów, zrabowanych rodzinom żydowskim. Służby zarekwirowały m.in. obrazy Picassa, Chagalla, Liebermanna. Właścicielem tego bezcennego zbioru okazał się Cornelius Gurlitt, syn Hildebrandta Gurlitta, marchanda Adolfa Hitlera. O kolekcji Gurlitta mówił w audycji Utracone Odzyskane dr Robert Kudelski, historyk sztuki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Magdalena Ogórek II wojna światowa malarstwo robert kudelski III Rzesza KULTURA

Los obrazu Gierymskiego „Patrol Polski 1830”

Dzieło Maksymiliana Gierymskiego stołeczna policja zabezpieczyła w jednym z warszawskich domów aukcyjnych 22. marca. „Patrol Polski 1830” został zrabowany podczas II wojny światowej. Ślad po nim zaginął po Powstaniu Warszawskim. O dziele Gierymskiego i jego skomplikowanych losach mówił w audycji Utracone Odzyskane Marek Kozubal z „Rzeczpospolitej”.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Ogórek dzieła sztuki Maksymilian Gierymski Muzeum Narodowe w Warszawie II wojna światowa