Polskie Radio
Section05

III Rzesza

Bitwa o Narwik – pierwsze zwycięstwo aliantów

Bitwa o port Narwik między siłami niemieckimi, a aliantami rozegrała się między 9 kwietnia, a 8 czerwca 1940 podczas hitlerowskiej inwazji na Norwegię. W walkach tych, po raz pierwszy po klęsce wrześniowej, polskie regularne jednostki lądowe starły się z Niemcami. 13 kwietnia Brytyjczycy zwyciężyli w drugiej bitwie morskiej o Narwik.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa Narwik Norwegia Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie Skandynawia

Polityka historyczna Łotwy i Estonii

- Temat współpracy Łotyszów z Niemcami podczas II wojny światowej poruszany jest dziś na Łotwie m.in. przez sztukę. Poprzez filmy i spektakle historycy pokazują, że ludzie nie mieli wyboru. To trudny los społeczeństwa łotewskiego, z którym musi się ono zmagać do dnia dzisiejszego – powiedziała w programie 7 Dni Wschód dr Sandra Użule-Fons z Polskiego Radia. O polityce historycznej Estonii mówił z kolei Kazimierz Popławski z Przeglądu Bałtyckiego.
Zobacz więcej na temat:  Estonia Łotwa historia ZSRR II wojna światowa Piotr Pogorzelski Związek Sowiecki ZSRR Sandra Užule-Fons

O zaginionych kolekcjach: "Gurlittów wciąż jest b. dużo"

Niemiecka policja w 2012 roku zabezpieczyła w prywatnym mieszkaniu w Monachium kolekcję ponad 1300 obrazów, zrabowanych rodzinom żydowskim. Służby zarekwirowały m.in. obrazy Picassa, Chagalla, Liebermanna. Właścicielem tego bezcennego zbioru okazał się Cornelius Gurlitt, syn Hildebrandta Gurlitta, marchanda Adolfa Hitlera. O kolekcji Gurlitta mówił w audycji Utracone Odzyskane dr Robert Kudelski, historyk sztuki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Magdalena Ogórek II wojna światowa malarstwo robert kudelski KULTURA

Powstanie Warszawskie. "Grabież na wielką skalę"

– Pierwsze impulsy dzikiej grabieży prywatnej niemieckich żołnierzy odbywały się już od pierwszego dnia Powstania Warszawskiego. Na przykład żołnierze codziennie rano odwozili z Pałacu Brühla pakunki, które przesyłali do Niemiec do swoich rodzinnych miejscowości – mówił w audycji dr Mariusz Klarecki – historyk sztuki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Magdalena Ogórek Polskie Radio 24 dzieła sztuki II wojna światowa Powstanie Warszawskie historia Polski HISTORIA

"Niemcy przez wiele miesięcy rabowali polskie dzieła sztuki"

Niemiecki katalog dzieł sztuki "zabezpieczonych" w Generalnym Gubernatorstwie "Sichergestellte Kunstwerke im GG" zawiera 521 not obiektów. O rabowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej działach sztuki mówiła w audycji Utracone, Odzyskane Elżbieta Rogowska, naczelnik Wydziału Strat Wojennych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa dzieła sztuki Magdalena Ogórek Niemcy Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego historia Polski HISTORIA