Polskie Radio
Section05

internet

Jako społeczeństwo informatyczne jesteśmy bardzo podatni na ataki hakerów

- Przestępcy wykorzystują luki w systemach IT do czasu ich naprawienia, ale na razie cyberprzestępcy są zawsze o krok lub dwa przed twórcami oprogramowania. Dopóki ktoś nie zgłosi strat, taka "łatka" informatyczna, nie zostaje wypuszczona na rynek - powiedział dr inż. Igor Protasowicki, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa z Polskiego Towarzystwa Geopolitycznego w audycji "Temat dnia" w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 cyberprzestępczość cert nask hakerzy cyberbezpieczeństwo Jakub Wolny Holandia

Większość dzieci nie chce być już aktorką czy strażakiem. Marzą o byciu influencerem

Angielskie słowo influence oznacza wpływać i wywierać na kogoś wpływ. To właśnie robią youtuberzy, tiktokerzy i instagramerzy. A o tym w jaki sposób to robią i jak przekonać nasze dzieci do tego żeby temu nie ulegały mówili w "Strefie Rodzica" Kuba Wątor - dziennikarz, autor książki "Influenza" oraz Magdalena Prokop-Duchnowska dziennikarka Tygodnika Idziemy.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców Strefa Rodzica dzieci edukacja influencer marketing influencerzy zagrożenia w internecie

Koniec eldorado w branży IT? "Stawiają na najlepszych"

Czy kończy się eldorado dla programistów i całej branży IT w Polsce? Zaobserwowano spadek liczby ofert pracy, a procesy rekrutacyjne stają się coraz trudniejsze, zwłaszcza dla początkujących specjalistów. Eksperci potwierdzają, że choć rynek ulega pewnym zmianom, to o końcu złotej ery IT nie ma mowy. Co więcej, programiści wciąż nie narzekają na zarobki, które w wielu przypadkach osiągają niebotyczne sumy - nawet 30 tys. zł miesięcznie "na rękę". Do branży trudno jednak wejść, co może mieć poważne konsekwencje w przyszłości.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA GOSPODARKA programista firmy zarobki branża it praca

"Czujny" w polskim areszcie. Był asystentem Grzegorza Brauna

Patostreamer Marek M., ps. "Czujny", trafił do aresztu w Polsce - potwierdziło Polskie Radio w Prokuraturze Okręgowej. Mężczyzna został sprowadzony z Czech w związku z Europejskim Nakazem Aresztowania. Wymiar sprawiedliwości ścigał go między innymi za znęcanie się nad młodą kobietą w ciąży i nad niemowlęciem, a także za atak na funkcjonariuszy. "Czujny" był asystentem posła Grzegorza Brauna.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Czechy policja przestępczość Grzegorz Braun Paweł Pawlica prokuratura

Marek Kochan: memy z nosaczem wpisują się w negatywny obraz Polaków

Obraz Janusza, typowego Polaka, z nosaczem w roli głównej, krąży w sieci od lat. Niektórzy się z tego śmieją, inni analizują. Dr hab. Marek Kochan z Uniwersytetu SWPS postanowił wziąć temat pod lupę. - Myślenie o narodzie w kategoriach zwierzęcia jest po prostu czymś głęboko niestosownym - mówi. - Prawdę mówiąc, dziwię się, że mało osób to dostrzega.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka memy sieć żart Kamil Jasieński

Polacy ruszyli po "Beskidzkie". Sieciowy viral pomoże firmie?

- Przedsiębiorca, który w tragicznej sytuacji dba o swoich pracowników, jest zawsze bardzo dobrze widziany - tłumaczył w rozmowie z portalem polskieradio24.pl dr. inż. Jacek Kotarbiński, ekspert ds. marketingu, o decyzji producenta "Paluszków Beskidzkich", by nie zwalniać ludzi ze spalonej fabryki. Jak mówił, ta decyzja może mieć też podstawy biznesowe - podobnie zrobił słynny producent samolotów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA pożar GOSPODARKA straż pożarna marketing influencer

Memy z "Januszem Nosaczem" to przemoc. Ekspert mówi wprost

Memy z nosaczem sundajskim - małpą o charakterystycznym, długim nosie - zdobyły w ostatnich latach ogromną popularność. Ich twórcy używają ich do prześmiewczego przedstawiania stereotypowych zachowań kojarzonych z przeciętnym polskim mężczyzną w średnim wieku. Jeden z ekspertów zwrócił jednak uwagę, że taka stereotypizacja może być krzywdząca i nie niesie pozytywnych skutków.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA memy wywiad rasizm społeczeństwo kultura masowa językoznawstwo

Internet niesie wiele zagrożeń dla dzieci. Tymczasem korzystają one z niego bez nadzoru i za zgodą rodziców

Debata o bezpieczeństwie w sieci w dużej mierze dotyczy obecnie serwisów społecznościowych, jednak jak zauważył Łukasz Wojtasik, dozwolone są np. od 13 czy 15 roku życia, a korzystają z nich nawet 7-letnie dzieci, za zgodą i wiedzą rodziców. Jak dbać o bezpieczeństwo dzieci w sieci? Czy bezpieczny internet dla dzieci jest możliwy? Co oznacza bezpieczeństwo w sieci? O tym można posłuchać w "Strefie Rodzica".
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców rodzicielstwo Strefa Rodzica dzieci komunikacja wychowanie edukacja bezpieczeństwo bezpieczeństwo sieci