Polskie Radio
Section05

IPN

Festiwal powodował, że Jarocin stawał się miastem kolorowym, ciekawym, fajnym

Wszystko zaczęło się w 1970 roku od regionalnej imprezy muzycznej pod nazwą Wielkopolskie Rytmy Młodych. Dekadę później zmieniła się ona na Ogólnopolski Festiwal Młodej Generacji, a od 1983 roku istniała pod szyldem Festiwal Muzyków Rockowych. W dusznych latach stanu wojennego i tuż po nim Jarocin stał się oazą wolności i buntu, choć pod mniej lub bardziej dyskretną "opieką" komunistycznych służb.
Zobacz więcej na temat:  Klub Trójki MUZYKA Jarocin Piotr Dmitrowicz historia Polski

Spotkanie "Od Markowej do Watykanu". Wiceszef IPN: miłość bliźniego wyniesie Ulmów na ołtarze

Wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej Mateusz Szpytma powiedział, że męczeńska ofiara życia rodziny Ulmów spowodowała, że dzisiaj o nich mówi świat. Józef i Wiktoria Ulmowie, wraz z siedmiorgiem swych dzieci, w tym jednym nienarodzonym, zostali zamordowani 24 marca 1944 roku w Markowej przez Niemców za ukrywanie ośmiorga Żydów. Wraz z nimi zabici zostali ukrywani przez nich Żydzi.
Zobacz więcej na temat:  Ulmowie II wojna światowa Kościół katolicki wiara POLSKA społeczeństwo

"Pilecki przeszedł brutalne śledztwo na Rakowieckiej". Komuniści chcieli go wymazać z kart historii

Miejsce pochówku zamordowanego przez komunistów Witolda Pileckiego nadal jest nieznane, a do 1989 roku informacje o rotmistrzu podlegały ścisłej cenzurze. Witold Pilecki bez wątpienia jest bohaterem ponadczasowym. - Taki człowiek nie mógł spokojnie żyć w Polsce Ludowej. Wymazano go z kart historii, dzisiaj jednak w końcu można mówić o takich postaciach jak Witold Pilecki - powiedział Paweł Sztama z Biura Badań Historycznych IPN.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Dorota Truszczak Instytut Pamięci Narodowej Witold Pilecki

"Cyfrowi Bohaterowie". Nowy projekt Instytutu Pamięci Narodowej

Projekt Instytutu Pamięci Narodowej "Cyfrowi Bohaterowie" umożliwia przeniesienie wizerunków rzeczywistych osób do świata wirtualnego, aby poznać historię ludzi, którzy w przełomowy sposób wpłynęli na dzieje Polski. Wśród nich jest m.in. Andrzej Gwiazda, jeden z najważniejszych przywódców strajku w sierpniu 1980 roku i działacz "Solidarności" lat 1980-1981.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Dorota Truszczak Instytut Pamięci Narodowej Andrzej Gwiazda

Jubileusz Telewizji Republika. Premier Morawiecki: stacja ta była wyłomem na drodze do powrotu wolności słowa

Premier Mateusz Morawiecki pogratulował Telewizji Republika 10-lecia istnienia. Gala rocznicowa odbywa się w Warszawie z udziałem m.in. szefa rządu, ministrów, polityków PiS i pracowników stacji.
Zobacz więcej na temat:  TV Republika media dziennikarstwo Mateusz Morawiecki Adam Glapiński Elżbieta Witek Jan Pietrzak Przemysław Czarnek Karol Nawrocki Jarosław Kaczyński PiS Prawo i Sprawiedliwość POLSKA

PR24 "Poszedł z własnej woli do piekła Auschwitz". Prof. Panfil o postawie i spuściźnie rotmistrza Pileckiego

- Jego wielkość dostrzegamy wyraźnie, jest postacią unikatową, nikt oprócz niego nie zgłosił się na ochotnika do Auschwitz. Takich bohaterskich żołnierzy i cywilów nasza ojczyzna wydała całe mnóstwo. Nasza historia jest jedną, niezwykle przejmującą, bogatą i wspaniałą opowieścią o rodakach, dla których słowo Polska była czymś, co było żywe, najważniejsze w życiu, warte największych poświęceń - mówił w Polskim Radiu 24 Prof. Tomasz Panfil, historyk (KUL, IPN).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 HISTORIA Żołnierze Wyklęci historia Polski społeczeństwo Muzeum Żołnierzy Wyklętych Witold Pilecki

Mularczyk z wizytą w Berlinie. "Oprócz rozmów o odszkodowaniach ważne jest upamiętnienie polskich ofiar"

Wiceszef MSZ RP Arkadiusz Mularczyk przebywał z wizytą w Berlinie, gdzie w poniedziałek spotkał się z niemieckimi politykami. - Zwróciliśmy uwagę stronie niemieckiej, że oprócz rozmów o odszkodowaniach ważne jest upamiętnienie polskich ofiar - powiedział polski dyplomata o mającym powstać w Berlinie pomniku polskich ofiar niemieckiej okupacji.
Zobacz więcej na temat:  Arkadiusz Mularczyk polityka Niemcy reparacje wojenne Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Andrzej Duda zapowiedział utworzenie rejestru szkód wyrządzonych Ukrainie. "Zbrodnie trzeba rozliczać"

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział podczas szczytu Rady Europy w Reykjaviku utworzenie pod egidą Rady Europy rejestru szkód wyrządzonych Ukrainie przez rosyjską agresję. - Rosja chce zniszczyć Ukrainę i zrewidować wszystkie wartości, na których opiera się Rada Europy. Nie wolno nam się temu podporządkować, musimy być jeszcze silniejsi i bardziej zjednoczeni - mówił polski prezydent.
Zobacz więcej na temat:  Rada Europy wojna na Ukrainie Andrzej Duda Ukraina Polonia Irkuck Rosja HIMARS

Noc Muzeów. Na dziedzińcu Belwederu odsłonięto wystawę "Samarytanie z Markowej" poświęconą rodzinie Ulmów

Podczas tegorocznej Nocy Muzeów na dziedzińcu Belwederu odsłonięto wystawę "Samarytanie z Markowej" opowiadającą losy rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich dzieci - Polaków zamordowanych przez Niemców podczas II wojny światowej za pomoc Żydom. Pałac wraz z dodatkową ekspozycją jest dostępny dziś dla zwiedzających aż do północy.
Zobacz więcej na temat:  Ulmowie wystawa historia Polski II wojna światowa Warszawa społeczeństwo POLSKA Noc Muzeów 2023 beatyfikacja Kościół katolicki

Mieszkańcy Kieźlin nie chcą głazu poświęconego sowieckiemu żołnierzowi. "Mit o nim to PRL-owska propaganda"

Grupa mieszkańców wsi Kieźliny w gminie Dywity pod Olsztynem prosi o usunięcie głazu poświęconego sowieckiemu żołnierzowi Piotrowi Diernowowi. W tym celu mieszkańcy złożyli do gminy pismo, w odpowiedzi zapowiedziano zasięgnięcie w tej sprawie opinii wojewody.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA komunizm Armia Czerwona Instytut Pamięci Narodowej pomniki dekomunizacja społeczeństwo

Zamordowani przez Niemców za pomoc Żydom. IPN upamiętni kolejnych Polaków

Instytut Pileckiego upamiętni kolejnych Polaków zamordowanych przez Niemców za pomoc Żydom. Uroczystość odbędzie się w Złotopolicach niedaleko Nowego Dworu Mazowieckiego (o godz. 12.15), w ramach projektu "Zawołani po imieniu", którego celem jest przewracanie pamięci zbiorowej Polaków, którzy pomagając Żydom w czasie II wojny zostali zamordowani przez Niemców.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA II wojna światowa Żydzi Niemcy