Polskie Radio
Section05
Jakub Kukla

"Nie tylko Bruegel i Rubens". Dzieła niderlandzkich mistrzów na Wawelu

- Jeżeli chodzi o niderlandzkie malarstwo XVI wieku to oczywiście nasuwa się skojarzenie z Bruegelem, XVII wiek to Rubens. Ale wtedy działa cała rzesza artystów, w cechu w Antwerpii zrzeszonych było 300 malarzy, co podobno dwukrotnie przekraczało liczbę piekarzy - mówiła na antenie Dwójki Joanna Winiewicz-Wolska, kuratorka wystawy "Nie tylko Bruegel i Rubens".
Zobacz więcej na temat:  Wawel Niderlandy Jakub Kukla Dwójka malarstwo

Dariusz Jaworski: małe księgarnie mają wielką wartość

- Trochę wzorowaliśmy się na rozwiązaniach francuskich, ale jest to polski model. Nie byliśmy w stanie przeskoczyć niekiedy sprzecznych unijnych przepisów o pomocy publicznej. Ten program jest dość elastyczny, środki można wydać na promocję, consulting, jako koszty stałe, rachunki bieżące, sprzęt. Jest wola kontynuacji tych dotacji ze strony Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - tak o programie "Certyfikat dla małych księgarni" mówił Dariusz Jaworski, dyrektor Instytutu Książki.
Zobacz więcej na temat:  czytelnictwo Dwójka Jakub Kukla

"Wiejska dziewczyna w żółtej chuście". Pastel Wyczółkowskiego wraca na Wawel

- Przeglądając archiwalia w naszym wawelskim archiwum, zauważam, że obraz namalowany w 1900 roku przez Leona Wyczółkowskiego był przechowywany w magazynie do roku 1939, kiedy wybuchła wojna i "Wiejska dziewczyna w żółtej chuście" zniknęła - mówiła w Dwójce Agnieszka Janczyk, kurator zbiorów Prac na Papierze Zamku Królewskiego na Wawelu.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo Dwójka Wawel Leon Wyczółkowski Jakub Kukla SZTUKA

"Wojenne losy dzieł sztuki fascynują" [ZOBACZ WIDEO]

- Niezwykłe dzieła sztuki budzą niezwykłe emocje i przyciągają niezwykłych ludzi - dobrych i złych. Staraliśmy się pochylić nad ludźmi, których te dzieła w swoje historie w czasie wojny i po niej wciągnęły: grabieżcami i tymi, którzy je ratowali - mówił w Dwójce Włodzimierz Kalicki, współautor książki "Sztuka zagrabiona 2. Madonna znika pod szklanką kawy", o zrabowanych dziełach sztuki z polskich kolekcji.
Zobacz więcej na temat:  dzieła sztuki Dwójka Jakub Kukla SZTUKA II wojna światowa

"Caravaggio ukazuje nam dramat Narcyza"

- Uczestniczymy w dramacie Narcyza, który lewą rękę zanurza w wodzie, jakby chciał dotknąć własnego wizerunku. Caravaggio podkreśla to, umiejętnie operując światłocieniem, ubrał bohatera w białą koszulę z obszernymi rękawami i kamizelkę, na której powierzchni dostrzegamy kwiaty, to zapowiedź jego przyszłego losu - mówił na antenie Dwójki Artur Badach, kurator wystawy obrazu "Narcyz przy źródle" na Zamku Królewskim w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Caravaggio Zamek Królewski Jakub Kukla Dwójka KULTURA malarstwo

Hania Piosik: w mojej muzyce każdy może znaleźć coś dla siebie

- Nasza miejscówka powstała w instytucji kulturalnej, a tak naprawdę w przestrzeni zorganizowanej przez młodych fascynatów muzyki. Każda przestrzeń wpływa na sztukę, szczególnie w przypadku projektu opartego na improwizacji. Miejsca i ludzie na koncertach uruchamiają w nas zupełnie różne emocje - mówiła na antenie Hania Piosik, wokalistka, muzyk i eksperymentatorka, która w najbliższą sobotę (20.11) wystąpi w "Miejscówce z Dwójką". 
Zobacz więcej na temat:  Jakub Kukla Dwójka improwizacja

Violetta Bielecka: Opera i Filharmonia Podlaska będą się rozwijać

- Jesteśmy największym pracodawcą w sektorze kultury w regionie. Naszym zadaniem jest upowszechnianie muzyki, docieranie do środowisk, które mają do niej trudny dostęp. Rozpoczęliśmy projekt "Czy Moniuszko spotkał Chopina?" finansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w różnych miejscach na Podlasiu młodzież podeszła do niego z entuzjazmem - mówiła na antenie Dwójki prof. Violetta Bielecka, dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.
Zobacz więcej na temat:  opera Jakub Kukla Dwójka

"Nikifor ciepło patrzył na ludzi i miał poczucie humoru"

- Nasza kolekcja liczy 132 prace, jest druga pod względem liczebności po Muzeum w Nowym Sączu. Mamy obrazy z kolekcji Alfonsa Karnego, Jerzego Wolffa, Zygmunta Stępińskiego, te wczesne pokazujemy dzięki Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Znajdziemy tu wszystkie tematy, którymi zajmował się Nikifor - mówiła na antenie Dwójki Alicja Mironiuk-Nikolska, kuratorka wystawy prac artysty.
Zobacz więcej na temat:  Nikifor malarstwo Dwójka Jakub Kukla KULTURA

Małgorzata Małaszko: laureaci Diamentowej Batuty mają wielkie zasługi dla muzyki

- To wielkie wydarzenie. Wszystkie tego rodzaju nagrody to ważny moment w historii Polskiego Radia. W 1995 roku jako pierwszy Diamentową Batutą został uhonorowany Jan Krenz, w tym samym roku tą nagrodą wyróżniono Stefana Rachonia, to zestawienie nie jest przypadkowe - mówiła Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, dyrektor Programu 2 PR.
Zobacz więcej na temat:  dyrygent Monika Zając Jakub Kukla Dwójka KULTURA Agnieszka Duczmal

Konkurs na książkę o Paderewskim. "Chcemy, by ktoś przybliżył jego fenomen"

- Talenty literackie znajdujemy od 76 lat, ale chcemy poszerzyć ten obszar eksploracji jeszcze nieujawnionych geniuszy. Stąd odezwa do ludzi pióra, aby spróbowali swoich sił i opisali postać wyjątkową. Zahaczając nie tylko o aktywność polityczną, ale także muzyczną, lub też nie tylko muzyczną, ale także polityczną - mówił w Dwójce dyrektor PWM Daniel Cichy o konkursie na monografię Ignacego Jana Paderewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Wydawnictwo Muzyczne Jakub Kukla Dwójka KULTURA Ignacy Jan Paderewski

"Większość wiedzy na temat III Rzeszy Polska zawdzięczała mjr. Żychoniowi"

- Jan Henryk Żychoń był rogatą duszą. Był krnąbrny, uparty, potrafił robić sobie wrogów. Prowadził dość ekstrawagancki tryb życia. Był niezależny finansowo dzięki temu, że ożenił się bogato, co pozwalało mu prowadzić życie na wysokiej stopie - mówił w Dwójce Andrzej Brzeziecki, autor książki "Wielka gra majora Żychonia. As wywiadu kontra Rzesza".
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Gdańsk wywiad II wojna światowa Monte Cassino Jakub Kukla Dwójka KULTURA

"Styl Caravaggia jest przełomowy dla malarstwa nowożytnego"

- Caravaggio był na pewno człowiekiem bardzo wyrazistym i utalentowanym, jest uważany za artystę, który zapoczątkował nową epokę. Wypracowany przez niego styl jest odpowiedzią na manieryzm, jego sztuka została dobrze przyjęta - mówił na antenie Dwójki dr Artur Badach, kurator wystawy "Caravaggio i inni mistrzowie. Arcydzieła z kolekcji Roberta Longhiego" na Zamku Królewskim w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Caravaggio wystawa malarstwo Jakub Kukla Dwójka