Polskie Radio
Section05

jedynka hp

Wielki Piątek dniem zadumy i pokuty. Reportaż "Pieśni żalu" [POSŁUCHAJ]

Przekazywane z pokolenia na pokolenie, wyśpiewywane z ręcznie przepisywanych książek. Pieśni wielkopostne przypominają o sensie pokuty. Wybrzmiewają w nich opisy pojmania, męki i ukrzyżowania Chrystusa. Te już od wieków oddziaływały silnie na wyobraźnię twórców zarówno muzyki klasycznej, jak i ludowej. Ich archaiczne formy są przykładem żywej tradycji.
Zobacz więcej na temat:  Wielkanoc wiara Wielki Post pieśń reportaż w Jedynce Triduum Paschalne pr poleca

Zaginione dzieła sztuki wracają do Gdańska. Kolekcja Jakoba Kabruna znowu w Muzeum Narodowym

Straty w kulturze i zbiorach sztuki, które Polska poniosła w czasie II wojny światowej, są ogromne. Do Muzeum Narodowego w Gdańsku wróciło 26 rycin z kolekcji Jakoba Kabruna. - Historyk sztuki Sylwester Rudnik, który otrzymał do oceny merytorycznej grafiki, rozpoznał je i powiadomił o odkryciu ich posiadacza Piotra Molendę, który podjął decyzję o ich zwrocie do muzeum - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Michał Montowski.
Zobacz więcej na temat:  Patryk Michalski Michał Montowski Gdańsk Bez Przedawnienia Muzeum Narodowe w Gdańsku

"Miłość szuka mieszkania" Jerzego Jurandota w adaptacji Andrzeja Ferenca i reżyserii Janusza Kukuły

Bulwarowa zabawa teatralna opowiadająca o perypetiach miłosnych dwóch młodych małżeństw, które przesiedlone do getta muszą zamieszkać w jednym pokoju. Sztuka jawi się jako wyraz pragnienia bliskości, miłości, zabawy. A także służy jako świadectwo witalności i nieposkromionej woli życia. Adaptacja: Andrzej Ferenc. Reżyseria: Janusz Kukuła. Reżyseria dźwięku: Andrzej Brzoska. Muzyka: Hadrian Filip Tabęcki. Obsada: Marian Opania, Andrzej Ferenc, Katarzyna Dąbrowska, Krzysztof Szczepaniak, Katarzyna Kanabus, Anna Grochowska, Maciej Śliwa, Henryk Rajfer
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia Żydzi historia Polski getto warszawskie Warszawa Janusz Kukuła pr poleca

Aleksandra Piłsudska - działaczka niepodległościowa i strażniczka ogniska domowego

Rok 2023 został ogłoszony Rokiem Aleksandry Piłsudskiej - drugiej żony Józefa Piłsudskiego, działaczki niepodległościowej, która zmarła w Londynie dokładnie 60 lat temu, 31 marca 1963 roku. Była kobietą niezwykłej odwagi, która na początku XX wieku brała udział w akcjach zbrojnych PPS-u, a po wybuchu I wojny światowej służyła w Legionach Polskich jako komendantka kurierek legionowych.
Zobacz więcej na temat:  Józef Piłsudski Katarzyna Kobylecka Aleksandra Piłsudska Historia - ludzie

Polscy strażacy o misji w Turcji. Reportaż "Ocalić życie" [POSŁUCHAJ]

Misję w Turcji zakończyła grupa ratownicza Husar Poland, w skład której wchodziło 76 strażaków i osiem wyszkolonych psów. Wylecieli oni z Polski już następnego dnia po trzęsieniu ziemi. Prowadzili akcję ratowniczą w mieście Besni, w którym wskutek trzęsienia ziemi zawaliło się blisko trzydzieści domów. Udało im się uratować 12 osób. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż w Jedynce reportaż pr poleca Turcja straż pożarna trzęsienie ziemi Joanna Bogusławska

"Wymysł ludzi chcących nieuczciwie wykorzystać historię". Ryszard Terlecki o atakach na Jana Pawła II

- Większość Polaków traktuje św. Jana Pawła II jako autorytet i nie pozwoli się zwieść kombinatorom, którzy chcą wygrać swoje polityczne interesy - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, komentując medialne ataki na papieża Polaka. - Rzekome obciążenie Karola Wojtyły jest wymysłem ludzi, którzy chcą, w sposób nieuczciwy, wykorzystać historię do swoich celów - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ryszard Terlecki Małgorzata Raczyńska-Weinsberg bronimy Jana Pawła II Jan Paweł II Kościół Kościół katolicki społeczeństwo