Polskie Radio
Section05

jedynka hp

27. Piknik Naukowy. Czy radioaktywne przedmioty otaczają nas na co dzień?

Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik odbędzie się 15 czerwca 2024 r. na PGE Narodowym w Warszawie. Podczas wydarzenia będzie można zapoznać się m.in. z zakresem działań Narodowego Centrum Badań Jądrowych i poszukać odpowiedzi na pytanie, czy otaczają nas przedmioty radioaktywne. 
Zobacz więcej na temat:  pismo klinowe Jakub Domoradzki Narodowe Centrum Badań Jądrowych Piknik Naukowy 2024 NAUKA promieniowanie

Wybory do PE. Ekspert: von der Leyen będzie musiała współpracować z konserwatystami

Po wyborach do Parlamentu Europejskiego nie należy się spodziewać zmiany kursu w unijnej polityce. Mimo wzrostu poparcia dla prawicy i antyunijnej skrajnej prawicy większość utrzymały partie głównego nurtu, czyli centroprawica, centrolewica i liberałowie.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Skajewska Francja Unia Europejska wybory do Parlamentu Europejskiego Ursula von der Leyen Więcej świata Europejski Zielony Ład Kamil Zajączkowski

Stanisław Soyka: zawsze chciałem pisać piosenki, których nie wstydziłbym się po latach

Śpiewa m.in. o "Tolerancji" i "Cudzie niepamięci". Od lat, z powodzeniem, komponuje muzykę do utworów poetyckich - interpretuje wiersze Williama Szekspira, Czesława Miłosza, Bolesława Leśmiana. Poprzez muzykę pogodnie opowiada o tym, co w życiu jest najważniejsze. Gościem audycji "Czas pogody" był Stanisław Soyka. 
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Krajewski Stanisław Soyka MUZYKA Opole 2024 instrumenty

Smosarska, Bodo, Dymsza i inni. Jak wyglądało życie gwiazd w XX-leciu międzywojennym?

Ina Benita, Jadwiga Smosarska, Eugeniusz Bodo, Adolf Dymsza i Aleksander Żabczyński. Gwiazdy XX-lecia międzywojennego miały grono fanów, którzy regularnie wymieniali się ich zdjęciami i zrzeszali się w fankluby. A jak wyglądało życie prywatne i artystyczne gwiazd? O tym Grzegorz Kalinowski rozmawiał ze swoimi gośćmi. 
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Kalinowski Dwudziestolecie międzywojenne KULTURA Eugeniusz Bodo Hanka Ordonówna Aleksander Żabczyński

Prof. Henryk Skarżyński: nauka wpływa na życie każdego Polaka

Kongres "Nauka dla społeczeństwa" odbędzie się w dniach 9-10 czerwca 2024 r. na terenie Politechniki Warszawskiej i Światowego Centrum Słuchu Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu. O programie i założeniach opowiedział prof. Henryk Skarżyński, a patronat nad wydarzeniem objął Program 1 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  prof. Henryk Skarżyński Daniel Wydrych Ewa Bogusz-Moore NAUKA Kongres Nauka dla Społeczeństwa

Rowerzyści muszą pamiętać o przepisach. Jakie są najważniejsze?

Rowerzystów, tak jak wszystkich uczestników ruchu, obowiązują przepisy drogowe. - Po jezdni poruszamy się w sytuacji, kiedy brakuje tej infrastruktury rowerowej - mówi w Programie 1 Polskiego Radia nadkomisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. O czym jeszcze należy pamiętać?
Zobacz więcej na temat:  Patryk Kuniszewicz bezpieczeństwo bezpieczeństwo na drodze rower Robert Opas Adam Sobieraj

Dymisja prokuratora po zatrzymaniu żołnierzy. Suski: trafna decyzja

- Prokurator zachował się w sposób dość kontrowersyjny. Najpierw nie potwierdzał, że wie cokolwiek na temat tego zdarzenia, a potem dokumenty wykazały, że nadzorował postępowanie w tej sprawie - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Paweł Suski, wiceszef sejmowej komisji obrony, odnosząc się do zatrzymania żołnierzy na granicy polsko-białoruskiej.
Zobacz więcej na temat:  Europa Unia Europejska Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024 POLSKA granica żołnierze prawo prokuratura Donald Tusk Paweł Zieliński Paweł Suski