Polskie Radio
Section05

jedynka hp

Sasin broni Funduszu Sprawiedliwości. "Absurdalne zarzuty"

- Nie ma podstawy do mówienia, że tutaj zostało złamane prawo w przypadku podmiotów, do których to było kierowane - stwierdził Jacek Sasin na antenie Programu 1 Polskiego Radia na temat afery dot. Funduszu Sprawiedliwości. Zdaniem byłego wicepremiera, cała sprawa ma na celu zaszkodzenie jego partii przed nadchodzącymi wyborami do Parlamentu Europejskiego. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka PiS Jacek Sasin Fundusz Sprawiedliwości prawo Grzegorz Osiecki

Mietek Szcześniak przed festiwalem w Opolu: publiczność dla artystów jest najcenniejszą nagrodą

- Publiczność jest najcenniejszą nagrodą i osiągnięciem każdego z artystów - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Mietek Szcześniak. Ten popularny wokalista już niebawem wystąpi przed ogromną publicznością w Opolu. Co zaśpiewa podczas 61. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej?
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Krajewski Mieczysław Szcześniak Opole Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu

Dlaczego ludzie tak często myślą negatywnie? Wyjaśniają eksperci

Skąd w wielu z nas bierze się negatywne myślenie, które psuje nasze relacje z innymi ludźmi? - Emocje pojawiają się w nas tylko i wyłącznie w oparciu o myśli, które powstały w naszej głowie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Konrad Wilk. Z kolei Katarzyna Bogusz-Przybylska zwraca uwagę, że "nam się wydaje, że jeżeli przewidzimy wszystkie czarne scenariusze, to się na nie przygotujemy".
Zobacz więcej na temat:  Anna Maruszeczko relacje Katarzyna Bogusz-Przybylska Konrad Wilk

Hiszpania, Irlandia i Norwegia uznały niepodległość Palestyny. "To nie wpłynie na negocjacje pokojowe"

Hiszpania, Irlandia oraz Norwegia oficjalnie uznały niepodległość Palestyny. - Ponad 140 państw do tej pory to zrobiło, ale Palestyny nie uznają te państwa, które podejmują decyzję w procedurze przyjęcia do Organizacji Narodów Zjednoczonych - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr hab. Dorota Heidrich z Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Magdalena Skajewska ŚWIAT Dorota Heidrich Martyna Bildziukiewicz Krzysztof Renik Hiszpania Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) Izrael Palestyna Bliski Wschód

Ultradźwiękowa diagnostyka konstrukcji. Czy można zapobiec katastrofie?

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej ogłosiła niedawno listę stu najzdolniejszych młodych polskich naukowców - laureatów programu START, najstarszego i najbardziej prestiżowego programu skierowanego do badaczy młodego pokolenia, którzy reprezentują wszystkie dziedziny wiedzy. Jednym z czterech wyróżnionych laureatów, których osiągnięcia zostały ocenione przez recenzentów jako wybitne, jest dr inż. Erwin Wojtczak z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej, który otrzymał wyróżnienie za rozwój ultradźwiękowych metod do nieinwazyjnej diagnostyki konstrukcji różnych obiektów.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski Erwin Wojtczak technologie fale grawitacyjne algorytmy NAUKA Fundacja na rzecz Nauki Polskiej

Prof. Igor Kąkolewski: historia była obecna w domu rodzinnym od moich najwcześniejszych lat

Prof. Igor Kąkolewski jest historykiem i dydaktykiem, a najbliższe są mu dzieje Polski i Europy w XVI-XVIII w. oraz historia stosunków polsko-niemieckich od schyłku średniowiecza do XX w. Przez wiele lat związany z Uniwersytetem Warszawskim, a także z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. 
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka historia Polski Niemcy średniowiecze bitwa pod grunwaldem