Polskie Radio
Section05

jedynka hp

Korepetycje: korzysta z nich ponad połowa polskich uczniów

- Najnowsze badania dotyczące tego, ilu uczniów korzysta z korepetycji - a jest to grubo ponad połowa - pokazują, że powinna pojawić się jakaś refleksja, jeśli chodzi o skuteczność dzisiejszej szkoły. Być może jednak jest to kwestia nie tyle krytyki systemu, co raczej oczekiwań uczniów, ich rodziców, rynku pracy - mówiła w "Czterech porach roku" dr Dagmara Kawoń-Noga, pedagog i dydaktyk.
Zobacz więcej na temat:  edukacja egzamin ósmoklasisty matura 2022 szkoła Daniel Wydrych

Wystawa "Mapy". Ukraińscy artyści w Kordegardzie

Wystawa "Mapy" przedstawia prace trzech artystów, którzy pochodzą z Ukrainy. Jest to prezentacja międzypokoleniowa, łącząca różne osobowości artystyczne i różne techniki. Dzieła Oleha Kapustyaka, Nikity Tsoya i Wasyla Savczenki można oglądać w warszawskiej galerii Kordegarda.
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Centrum Kultury wystawa Ukraina Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Agnieszka Kunikowska Michał Montowski

Rosjanie grożą użyciem broni jądrowej. Piechowska: odpowiedź świata byłaby bardzo silna

Mer Kijowa Władimir Kliczko kilka dni temu mówił o obawach Ukraińców związanych z użyciem przez Rosję taktycznej broni jądrowej. - To linia, po której przekroczeniu nie byłoby już odwrotu. Odpowiedź świata byłaby bardzo silna - nie ma wątpliwości Maria Piechowska, ekspert Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Jedynka Ukraina Rosja Witalij Kliczko Ukraina wojna na Ukrainie

Stan czytelnictwa w Polsce. Dr Makowski: sytuacja nie jest zła

Przypadający 23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to doskonała okazja, by pochylić się nad stanem czytelnictwa w Polsce. Z wyników badań opublikowanych przez Bibliotekę Narodową wynika, że "na pytanie o lekturę co najmniej jednej książki w ciągu 12 miesięcy poprzedzających badanie twierdząco odpowiedziało 38 proc. respondentów".
Zobacz więcej na temat:  książki Tomasz Makowski Biblioteka Narodowa czytelnictwo

Trwa modernizacja polskiej armii. Dr Deptuła: ważne, by ten sprzęt był najnowszej generacji

Minister Obrony Narodowej, Mariusz Błaszczak, zapowiada poważne zakupy sprzętu w Stanach Zjednoczonych. W czwartek polski minister rozmawiał z przedstawicielami Lockheed Martin, General Dynamics, a także z przedstawicielami Boeinga. - Ważne, by sprzęt, który do nas trafia, rzeczywiście był najnowszej generacji - mówi dr Tomasz Deptuła, dyrektor Centrum Badań nad Bezpieczeństwem - Akademii Sztuki Wojennej.
Zobacz więcej na temat:  Mariusz Błaszczak Lloyd Austin Boris Johnson Jedynka Ukraina Ukraina Rosja wojsko Wojsko Polskie

Odcinkowy pomiar prędkości. "Bezpieczeństwo i zdrowsze środowisko"

- Najbardziej znany odcinkowy pomiar prędkości to tunel w ciągu ekspresowej trasy S2 w Warszawie, otwarty w grudniu 2021 roku. Widać, że ten system od razu tam zadziałał. To jednak nie tylko bezpieczeństwo. Jak spojrzy się na kwestie środowiskowe, to samochody spalają mniej paliwa, jadąc wolniej, ze stałą prędkością - mowił w "Bezpiecznej Jedynce" Szymon Piechowiak z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
Zobacz więcej na temat:  bezpieczeństwo na drodze fotoradar motoryzacja Patryk Kuniszewicz Klaudia Porębska

Nowelizacja ustawy o SN. Ast: opozycja bardziej sobie ceni porządek komunistyczny

Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka odrzuciła poprawki opozycji, które zmierzały m.in. do unieważnienia wszystkich wyroków wydanych przez sędziów powołanych przez prezydenta na wniosek obecnej KRS. - Zdaje się, że opozycja bardziej sobie ceni porządek komunistyczny niż porządek demokratycznego państwa - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Marek Ast (PiS), przewodniczący komisji.
Zobacz więcej na temat:  Marek Ast Sąd Najwyższy POLSKA Jerzy Jachowicz

Pszczoły w mieście. "Są w stanie filtrować zanieczyszczenia"

Na dachu Pałacu Kultury i Nauki, w ścisłym centrum Warszawy, stoi pięć drewnianych pszczelich uli. - W miodzie nie ma zanieczyszczeń z zakorkowanych, ruchliwych ulic, takich jak Marszałkowska i Świętokrzyska - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Wiktor Jędrzejewski z Fundacji Miejskie Pszczoły. W jaki sposób pszczoły radzą sobie z filtrowaniem spalin?
Zobacz więcej na temat:  Joanna Racewicz owady Warszawa Pałac Kultury i Nauki pszczoły

Polscy wynalazcy, odkrywcy i naukowcy w dobie zaborów. Jak zmieniali świat?

"Wiek pary i elektryczności" oraz "wiek odkryć i wynalazków" - tak często nazywamy XIX stulecie, na które przypadł szczyt rewolucji przemysłowej i technicznej, zapoczątkowanej w Europie w drugiej połowie poprzedniego wieku. Ujawniła ona potęgę ludzkiego umysłu i przyniosła zmiany cywilizacyjne, które wpłynęły na dzieje i obecny status nie tylko państw europejskich. W jaki sposób zmieniali świat mieszkający na ziemiach polskich odkrywcy, wynalazcy i naukowcy z dziada pradziada identyfikujący się z polskością, ale i tacy, którzy z pochodzenia Polakami nie byli, a wybierali jednak polskość?
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Dorota Truszczak Andrzej Nowak