Polskie Radio
Section05

Juliusz Słowacki

Odnaleziony raptularz Słowackiego niebawem będzie wydany

Kilka lat temu wielką naukową sensacją było odnalezienie notatnika Juliusza Słowackiego z jego wyprawy na Wschód. Poeta przez 10 miesięcy podróżował po Grecji, Egipcie, Libanie i Ziemi Świętej. Swoje spostrzeżenia, liczne rysunki, a także uwagi i zapiski na gorąco notował w tzw. raptularzu, który od czasów II wojny światowej uznawany był za bezpowrotnie zniszczony. Mówiło się, że spłonął w powstaniu warszawskim.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka literatura Uniwersytet Jagielloński Uniwersytet Warszawski KULTURA

"Horsztyński". Słuchowisko Juliusza Słowackiego w adaptacji i reżyserii Jerzego Machowskiego

W niedokończonym dramacie Juliusz Słowacki porusza wiele wątków, wprowadza postaci zarówno historyczne jak i fikcyjne. Ukazuje szeroki plan bieżącej polityki (rzecz dzieje się na Wileńszczyźnie podczas insurekcji kościuszkowskiej) i prywatne historie bohaterów.
Zobacz więcej na temat:  Polecamy Mariusz Bonaszewski Dominika Kluźniak Franciszek Pieczka Teatr Polskiego Radia TEATR słuchowisko Szymon Kuśmider marek barbasiewicz Jerzy Machowski

"Król-Duch" w Teatrze Polskim w Warszawie

9 godzin metafizycznego nocnego seansu metempsychicznego na podstawie poematu Juliusza Słowackiego i z wykorzystaniem ostatniego niedokończonego dramatu Książę Michał Twerski. To propozycja Łukasza Kosa, którego przedstawienie "Król-Duch" premierowo zostało pokazane w Teatrze Polskim w Warszawie. O szczegółach pracy nad spektaklem w programie Na scenie opowiadał sam reżyser.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Teatr Polski w Warszawie

Wpływ romantyzmu na polską politykę i świadomość społeczną

– Bez romantyzmu nie jesteśmy w stanie zrozumieć naszych dziejów i określić się, kim jesteśmy – powiedział dr Michał Łuczewski, redaktor pisma "44" oraz socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego. W audycji "Rozpruwacz Kulturalny" rozmowa o znaczeniu romantyzmu w historii polskiej polityki i jego oddziaływaniu na świadomość społeczną Polaków.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 romantyzm Adam Mickiewicz Cyprian Kamil Norwid

Czy można pogodzić romantyzm i mesjanizm z chrześcijaństwem?

– Polscy romantycy wierzyli w to, że chrześcijaństwo przekształci i ukształtuje rzeczywistość – powiedział Paweł Rojek, socjolog i filozof z Uniwersytetu Jagiellońskiego. W audycji „Życie z duszą, czy bez?” rozmowa o tym, czy romantyzm i religia chrześcijańska mogą się wzajemnie uzupełniać, czy istnieje między nimi zbyt wiele różnić, by te dwie sfery można było ze sobą pogodzić.
Zobacz więcej na temat:  romantyzm Kościół religia literatura

Narodowe Czytanie 2017. Ostatni moment na wybór lektury

- Do 15 lutego jest czas, żeby wybrać lekturę, którą wszyscy przeczytamy 2 września tego roku. To od państwa - słuchaczy zależy, która z czterech proponowanych lektur będzie czytana podczas najbliższej edycji - przypominał minister Wojciechem Kolarski z Kancelarii Prezydenta.
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak KULTURA Narodowe Czytanie czytelnictwo Stefan Żeromski Stanisław Wyspiański Bolesław Prus Krzysztof Penderecki

Nowa lista lektur MEN. "Brakuje współczesnych książek"

– Jeżeli kanon lektur będzie stworzony tylko narodowo, to nie będziemy mieli żadnego wspólnego mianownika z Niemcami, Francuzami, Anglikami – a więc Europą – mówił w Polskim Radiu 24 dr hab. Jacek Wasilewski. Kulturoznawca Uniwersytetu Warszawskiego odniósł się do nowego kanonu lektur dla szkół podstawowych, który opublikowało Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  literatura szkoła Ministerstwo Edukacji Narodowej książki szkoła podstawowa reforma szkolnictwa Jarosław Marek Rymkiewicz Jan Paweł II Hobbit Jacek Wasilewski romantyzm

Tragedia rodu Wenedów. Premiera radiowa dramatu Juliusza Słowackiego

Przed nami duże wydarzenie teatralne: premiera dwuczęściowego słuchowiska w reżyserii radiowej Dariusza Błaszczyka, zrealizowanego na podstawie tragedii Juliusza Słowackiego "Lilla Weneda". Adaptacja Iwony Rusek i Dariusza Błaszczyka. Zapraszamy do słuchania w piątek, 11 listopada, część pierwsza o godz. 15.oo, część druga o godz. 18.oo. W rolach głównych Eliza Rycembel, Katarzyna Dąbrowska, Mariusz Benoit i Danuta Stenka
Zobacz więcej na temat:  Dariusz Błaszczyk Polecamy