Polskie Radio
Section05

Kazimierz Wierzyński

Literaci w Warszawie 1939-1945

1 września przypadła 85. rocznicę napaści Niemiec hitlerowskich na Polskę. W jej stolicy, Warszawie, przed wojną, ale i w czasie wojny ogniskowało się polskie życie literackie. O pisarzach w Warszawie w czasie okupacji rozmawialiśmy z panią Lidią Sadkowską-Mokkas, autorką książki "Słowa w ogniu. Literaci w Warszawie 1939-1945".
Zobacz więcej na temat:  Wacław Holewiński literatura literatura polska Czesław Miłosz Zofia Nałkowska Ferdynand Goetel

Krok do poezji. Z pamiętnika Kazimierza Wierzyńskiego

- Tuwim mieszkał przy ul. Królewskiej. Rozmowa potoczyła się jak strzał z pistoletu. Recytowaliśmy sobie wiersze, jeden po drugim. Przed 20.00 poszliśmy do "Picadora". Tuwim wyjął notatnik i odczytał moją strofę. Ledwo się opamiętałem, wepchnięto mnie na estradę. Przeczytałem oczywiście "Szumi w mej głowie". W ten sposób stałem się pikadorczykiem - mówił Kazimierz Wierzyński w jednym z wywiadów. W 130. rocznicę urodzin poety sięgnęliśmy po jego archiwalne wspomnienia.
Zobacz więcej na temat:  Rok Kazimierza Wierzyńskiego wspomnienie RWE Radio Wolna Europa Dorota Gacek Skamandryci Dwudziestolecie międzywojenne Dwójka KULTURA literatura

Kazimierz Wierzyński - z pamiętnika poety

Jednym z literackich patronów 2024 roku jest Kazimierz Wierzyński. Taką uchwałę podjął Sejm Rzeczpospolitej Polskiej nazywając poetę "wielkim artystą słowa, niezłomnym w podtrzymywaniu ducha polskiej niezawisłości". 27 sierpnia minęła 130. rocznica urodzin poety, eseisty, krytyka, dziennikarza, autora biografii Fryderyka Chopina. W cyklu "Głosy z przeszłości" sięgamy do archiwalnych opowieści samego Wierzyńskiego. Emisja codziennie, od poniedziałku do piątku (26-30.08), o godz. 12.45.
Zobacz więcej na temat:  rocznica RWE Radio Wolna Europa Dorota Gacek Rok Kazimierza Wierzyńskiego

"Bij bolszewika!" kontra "na polski front!". Propaganda i literatura w wojnie polsko-bolszewickiej

W tym konflikcie propaganda nie była tylko dodatkiem do aktywności wojsk. Militarne i polityczne wymiary wojny polsko-bolszewickiej były równorzędne, a skuteczność środków przekazu znaczyła tyle samo, co moc arsenałów wrogich armii.
Zobacz więcej na temat:  wojna polsko-bolszewicka wojna 1920 bitwa warszawska historia Polski HISTORIA propaganda Władysław Broniewski Józef Piłsudski Melchior Wańkowicz Józef Mackiewicz Stanisław Rembek Stefan Żeromski Bolesław Leśmian Eugeniusz Małaczewski bolszewicy komunizm Kornel Makuszyński Jan Kasprowicz Karol Hubert Rostworowski Adam Grzymała-Siedlecki plakat

"Polscy artyści – medaliści igrzysk olimpijskich" - wystawa w Muzeum Literatury

W setną rocznicę debiutu polskich sportowców na Igrzyskach Olimpijskich Sejm RP ustanowił rok 2024 Rokiem Polskich Olimpijczyków. Z tej okazji Muzeum Literatury zorganizowało pokaz przypominający o polskich artystach, którzy w latach 1928-1948 zdobyli medale na Olimpijskim Konkursie Sztuki i Literatury.
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Nieciecka- Mac igrzyska olimpijskie Dwójka olimpiada literatura literatura polska

Kazimierz Wierzyński i miłość do sportu

Audycja z cyklu "Kręgi bliskości" tym razem była poświęcona pasji Kazimierza Wierzyńskiego do sportu. A mówić jest o czym, bowiem poeta walnie przyczynił się do stworzenia nowoczesnej koncepcji ówczesnego "Przeglądu Sportowego". O pasji poety do sportu opowiedział w Programie 2 Polskiego Radia dr Konrad Niciński z Instytutu Badań Literackich PAN.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Dorota Gacek poezja KULTURA Rok Kazimierza Wierzyńskiego literatura

"Kręgi bliskości" - Kazimierz Wierzyński i poezja

"Ale wiodło mnie jedno i z tym tu powrócę / jeśli kto kiedy moje odmierzy obszary:/ Nawet wątpiąc o sobie, wiedziałem o sztuce/ Że nad wszystko, nad zgubę, dotrzymam jej wiary" - pisał w wierszu "Zaklęty" z tomu "Sen mara" Kazimierz Wierzyński. Z okazji ustanowionego przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Roku Kazimierza Wierzyńskiego przygotowaliśmy w "Dwójce" cykl audycji "Kręgi bliskości".
Zobacz więcej na temat:  literatura poezja pisarze i poeci Rok Kazimierza Wierzyńskiego Dorota Gacek Dwójka KULTURA